INTERVJU ZA “LIJEČNIČKE NOVINE”
– Svjesna sam moguće odmazde, no ne bojim se. Zar bi se trebalo bojati istine, morala ili pravde? – odgovorila je dr. Sanja Zember, specijalistica infektologije, smijenjena ravnateljica Opće bolnice Varaždin, u velikom intervjuu za „Liječničke novine“.
Za mjesečno glasilo Hrvatske liječnike komore potvrdila je da će tražiti pravno razjašnjenje cijelog postupka smjene, a istaknula je da očekuje postupanje DORH-a po prijavi Hrvatske udruge bolničkih liječnika.
– U jednom sam se trenutku zapitala u kakvoj to državi živim kad moram birati koje ću propise poštivati, a koje neću, i zar se moram ravnati prema osobnim interesima ili dnevno-političkim potrebama? – rekla je dr. Zember u razgovoru.
Prvi “neposluh”
Otkrila i kad su počeli napadi te komu koje prvome „stala na žulj“.
– Moj prvi „neposluh“ bio je taj što nisam željela automatizmom potpisati zaključivanje ugovora o energetskom učinku za projekt „Energetska obnova zgrada unutar kompleksa Opće bolnice Varaždin“. Naime, interno sam provela analizu energetskog i ekonomskog elaborata te sam temeljem dobivenih rezultata predložila da se odgodi potpisivanje ugovora i zatraži dopunsko mišljenje nadležnih službi Ministarstva zdravlja, Varaždinske županije i Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama. Osobno sam željela da se riješe i mikroklimatski uvjeti u bolesničkim sobama i ambulantama, jer je problem kada u ljetnim mjesecima radite na visokim temperaturama ili hospitalizirate bolesnika s temperaturom od 40°C u sobu u kojoj je okolišna temperatura 35°C – istaknula je.
Bazen, sobe i oprema
Drugi njezin „grijeh“, navela je, bio je pokušaj izmjene projekta za izgradnju spojnog objekta između dva odjela u bolnici u Novom Marofu.
– Dovela sam pod upit potrebu za bazenom u projektu koji je namijenjen palijativnim pacijentima, a smatrala sam i da postoji potreba za jednokrevetnim sobama, kao i nadopuna projekta opreme. Uvažavajući činjenicu da je stanovništvo Varaždinske županije sve starije životne dobi i opterećeno brojnim kroničnim bolestima, smatrala sam da je kvalitetna kronična i palijativna skrb prioritet svake ustanove. Iako sam spomenuti projekt preuzela u poodmakloj fazi zrelosti, zatekla sam neriješene imovinsko-pravne odnose bez čijeg rješenja nije moguća prijava projekta niti povlačenje financijskih sredstava iz EU fondova – navela je za „Liječničke novine“.
Interesantna političarima
Otkrila je da je čak triput odbila prihvatiti ponuđeno poziciju vršiteljice dužnosti ravnateljice, jer je bila svjesna da nema iskustva u upravljanju.
– Nakon detaljne analize prednosti i nedostataka provedene u konzultaciji s kolegama iz bolnice koji su bili ili jesu na rukovodećim upravljačkim pozicijama, odlučila sam ipak prihvatiti funkciju dužnosti ravnateljice – objasnila je.
Napomenula je da nije članica niti jedne političke stranke, ali da se na vlastitoj koži uvjerila u istinitost navoda da će se politika baviti s njom, htjela ona to ili ne.
Jesu li ju „vrbovali“ u politiku?
– Osvijestila sam činjenicu da politika prožima naš cjelokupan život te duboko zadire u pore svih sustava. Pitanja koja su naizgled „prirodna“ vrlo lako postanu „politička“. Osobno sam od pasivnog političkog promatrača postala aktivan sudionik političke scene interesantan brojnim političkim opcijama – odgovorila je.
Napomenula je da je nakon razgovora s većim brojem lokalnih političara uvidjela da uopće nisu svjesni odgovornosti koju imaju za zdravstvenu zaštitu svojih građana.
Izvor:
Foto: Arhiva RT