Povežite se s nama

Kultura

Svjetska premijera serenate La Forza delle Stelle na Baroknim večerima

Objavljeno:

- dana

Deveta festivalska večer 49. Varaždinskim baroknim večerima donijela je koncert koji će biti trajno zabilježen kao svjetska suvremena premijera djela nastalog u 17. stoljeću.

Serenatu, mini operu La Forza delle Stelle talijanski skladatelj Alessandro Stradella napisao je oko 1657. u Rimu na narudžbu švedske kraljice Kristine, jedne od naduhovitijih i najobrazovanijih žena svog doba.

– Kraljica Kristina abdicirala je s trona i zapanjila time tadašnju Europu. Okrenula se katoličanstvu i odselila u Rim gdje je živjela posljednjih deset godina svog života. Nikad se nije udavala, živjela je neovisno i rekli bismo bila je vrlo modernih uvjerenja.  No, bila je i velika pokroviteljica glazbe i umjetnosti.  Skladatelji poput Berninija, Corellija, Scarlattija i Staradelle stvarali su za nju svoja remek djela. Tako je pozvala i Alessandra Staradellu da napiše mini operu, serenatu La Forza delle Stelle na libreto napisan prema pjesmi Petrarce. No, nije bila zadovoljna njegovim radom pa je sama „korigirala“ djelo. I što je posebno zanimljivo, taj manuskript kao i brojni drugi nestali su Napoleonovim ratovima, no pronađeni su stoljeća kasnije u Montpellieru.  U Rimu naš istraživački tim stavio je ovo djelo u cjelinu i presretan sam što sam imao prigodu predvoditi suvremenu praizvedbu cijelog  dijela u Rimu 2001. godine, a sada na Varaždinskim baroknim večerima izveli smo obrađenu serenatu za manji ansambl, što je zapravo svjetska suvremena premijera – otkrio je dirigent Mats Liljerfors, ugledni švedski profesor i glazbenik, koji je 1970. godine utemeljio festival Glazba u Kraljevskoj palači u Stockholmu.

Lani je bio i član festivalskog žirija Varaždinskih baroknih večeri, kada je, kako je naglasio, sklopio mnoga prijateljstva, koja su rezultirala i pozivom hrvatskim glazbenicima i organizatorima Varaždinskih baroknih večeri da predstave festival upravo u kraljevskoj palači.

Uz to Mats Liljerfors voditelj je međunarodnog kulturnog projekta Zaklade Kraljica Kristina-Europska kulturna inicijativa, čiji je član i Koncertni ured Varaždin.

– Kraljica Kristina kulturna je platforma pod pokroviteljstvom Europske unije čiji je osnivač Kraljevski festival Stockholm i Mats Liljerfors. Obuhvaća desetak država Europske unije, Brazil i Japan.  Imali smo zahvaljujući toj suradnji  već jedan koncert u Kraljevskoj palači i simpozij o tome koliko glazba pridonosi miru u svijetu, a  suradnja će se nastaviti i u godinama koje slijede. Ponosni smo što smo dio projekta i što imamo mogućnost promicanja hrvatske glazbene baštine. Ovaj koncert i gostovanje Royal Swedish Chamber Orchestra važno je i zahvaljujući upravo ovoj izvedbi zabilježeno na kulturnoj platformi – naglasio je Raymond Rojnik organizator Varaždinskih baroknih večeri i ravnatelj Koncertnog ureda Varaždin koji već planira nove projekte koji će u umjetnosti i glazbi spojiti Varaždin, Hrvatsku i Švedsku.

U dvorcu Trakošćan jučer je održana posljednji koncert uz baroknu kavu 49. Varaždinskih baroknih večeri kada su publiku oduševili članovi Baroknog ansambla Oslo Circles iz Norveške i mezzosopranistica Marianne Beate Kielland.

Njih danas očekuje u 17 sati koncert u dragulju barokne arhitekture, crkvi Svete Marije Snježne u Belcu, dok će u 19 sati biti održani i koncerti u Ludbregu, te Prelogu.

U ludbreškom će dvorcu nastupiti Royal Swedish Chamber Orchestra, a u preloškoj crkvi Kristus Konengens Vokalensemble, a ulaz na te koncerte je besplatan. U Varaždinu u 19 sati koncert će zajednički održati Varaždinski komorni orkestar i Camerata Vocale Eaejeon iz Južne Koreje, a bit će izvedeno remek djelo barokne glazbe oratorij Izrael u Egiptu G. F. Handela.

Jutros je u varaždinskoj katedrali održana sveta misa zahvalnica za ovogodišnji festival, a danas je i posljednji dan popratnog programa Total baroque u parku.

Kućice će sa svojom gastronomskom i ponudom Baroknog piva otvoriti svoja vrata u 17 sati, dok će u 21 sat za zatvaranje ovog popratnog djela 49. Varaždinskih baroknih večeri koncert održati Trio baroq.

Kultura

Restauratorski odjel Ludbreg već 30 godina spašava ugrožena kulturna dobra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U petak, 3. svibnja, prigodnom će svečanošću i otvorenim vratima restauratorskih radionica biti obilježena 30. obljetnica osnivanja Restauratorskog odjela Ludbreg.

Restauratorski centar Ludbreg (danas Restauratorski odjel Ludbreg) osnovan je 1994. godine s ciljem spašavanja i privremenog smještaja evakuiranih kulturnih dobara iz ratom zahvaćenih područja Hrvatske.

Smješten je u glavnu zgradu dvorca Batthyány, koju je 1992. godine Grad Ludbreg ustupio tadašnjem Ministarstvu prosvjete, kulture i športa na korištenje bez naknade, za potrebe zaštite kulturne baštine. Zgrada dvorca za tu je svrhu obnovljena te uređena kao središnja čuvaonica za pokretna kulturna dobra, s restauratorskim radionicama Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Predstavnici Bavarskoga zemaljskog zavoda za zaštitu spomenika (Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege) pružili su veliku pomoć donirajući restauratorsku opremu i stručnu literaturu te novčana sredstva za pomoć pri osnivanju restauratorske radionice, a financijska pomoć stigla je i od bavarske Vlade, Hypo – Zaklade za kulturu, Bavarskoga državnog ureda i nadbiskupskih ordinarijata München – Freising i Bamberg.

U restauratorskim radionicama su uz domaće radili i strani konzervatori-restauratori, njihovi suradnici i studenti te stručnjaci čija je djelatnost bila vezana uz konzervatorsku i restauratorsku djelatnost.

Opravdanost projekta obilježena je 1997. godine dodjelom namjenskog kredita Bayerische Landesbank i Bayerische Landesanstalt für Aufbaufinanzierung Hrvatskom restauratorskom zavodu, uz odgovarajuće odluke o jamstvu Vlade Republike Hrvatske, za cjelovitu obnovu dvorca Batthyány te za dodatno opremanje Restauratorskog centra, koji je iste godine ušao u sastav Hrvatskog restauratorskog zavoda.Restauratorski centar Ludbreg svečano je otvoren 4. svibnja 2000. godine. Intenzivirano je konzerviranje i restauriranje u ratu oštećenih umjetnina pohranjenih u prostorijama dvorca, a potom i drugih spomenika hrvatske kulturne baštine.

Uz radionice za restauriranje štafelajnog slikarstva i polikromirane drvene skulpture, osnovan je 2003. godine i Odsjek za tekstil, a 2009. godine i Tekstiloteka – specijalizirana zbirka u kojoj se čuva i obrađuje ugrožena povijesna tekstilna građa.

U Centru su se održavali i brojni programi stručnog usavršavanja za konzervatore i konzervatore-restauratore (konferencije, seminari i radionice) te programi međunarodne suradnje, s ciljem unapređivanja konzervatorske i konzervatorsko-restauratorske djelatnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Proslava 70. obljetnice muzeja Dvor Trakošćan uz otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: MKM/Dubravko Hrupa

U srijedu, 24. travnja, održano je službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Obilježavanju je prisustvovala i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, župan Anđelko Stričak, načelnik Općine Bednja Damir Poljak te brojni drugi uzvanici i građani.

– Dvorac Trakošćan je od samog početka prepoznat kao iznimno vrijedan spomenički kompleks kojeg je krasila vrsnoća samog graditeljskog sklopa, ali i jedinstvena povezanost s prirodom. To je ono što je Trakošćan učinilo tako atraktivnim, toliko posjećenim i tako posebnim među nizom dvoraca u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sam rad muzeja, ideja da se ovdje uspostavi muzejska zbirka, doprinijela je tome da se dvorac na najbolji mogući način cijelo vrijeme održavao i obnavljao. Vjerujemo da će, uz velike ambicije i planove sadašnje ravnateljice, u sljedećim godinama dvorac doživjeti značajna unapređenja, postati još atraktivniji i pristupačniji brojnim posjetiteljima – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Čestitke je uputio i župan Anđelko Stričak.

Ravnateljica Muzeja Goranka Horjan je istaknula da gotovo da nema turističke promidžbe Lijepe naše bez slike Trakošćana.

– Svaka obnova postava u Trakošćanu ima jednu zadanu komponentu, maksimalno uvažavati sačuvani interijer. Sadašnja muzeološka koncepcija prezentira život hrvatskog plemstva, odnosno nasljeđe obitelji Drašković, a jedan smo od rijetkih muzeja koji izlaže veliki postotak svog fundusa, gotovo 70 posto, dakle pristupačnost građe je na prvome mjestu – rekla je Goranka Horjan i dodala da muzej ima nekoliko zbirki koje sadrže vrhunska dostignuća umjetničkog obrta.

– Uvijek smo bili fokusirani na prezentaciju stalnog postava, međutim sve više se otvaramo i drugim događanjima i radionicama te cijela paleta aktivnosti svjedoči o 70-godišnjem radu Dvora Trakošćan – naglasila je ravnateljica.

Izložba „Tko tu koga ženi“ je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija i moći će se razgledati sve do 15. rujna.

Izložba prikazuje ugovorene brakove koji su sve do u 20. stoljeće bili sastavni dio socijalno-ekonomskih strategija plemićkih i velikaških obitelji i sredstvo stjecanja i potvrđivanja društvenog i materijalnog položaja te ostvarivanja političkih ciljeva. Autorica stručne koncepcije je kustosica Andreja Srednoselec, stručna suradnica Marina Bregovac Pisk, a likovni postav oblikovala je Ana Katurić.

Osim službenog otvorenja izložbe, za posjetitelje je priređen bogat glazbeni program, impresivan light show te se ukazala prilika za druženje s muzealcima, što je upotpunilo događanje. „Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina, ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje