Povežite se s nama

U fokusu

Toplice se spremaju za turistički bum: Puno zanimljiviji Aquafest, luksuzni kompleks i bolnica bez duga

Objavljeno:

- dana

Ulaganje u turizam

Varaždinske Toplice ozbiljno su se upustile u ostvarenje preduvjeta za vraćanje u vrh zdravstvenog turizma U Europi.

Radi se na svim aspektima turističke ponude. Tako je novinarima danas, 7. prosinca, u Gradu predstavljena nova varijanta dosadašnjeg Aquafesta, govorilo se o ulaganjima Bernarde Cecelja i bolničkim aktivnostima.  

„Aquafesta“ kakvog  smo znali dosad više neće biti. Umjesto njega od slijedeće godine Varaždinske Toplice organiziraju događanje „Minerva aqua – Salutem et pacem“. Bit će to priredba s istom tematikom – vrijeme Starog Rima u Varaždinskim Toplicama – ali, kako najavljuje gradonačelnica Goranka Štefanić sve će biti puno atraktivnije.

 „Minerva aqua – Salutem et pacem“ će trajati četiri dana. – Prva dva dana će se organizirati razne radionice i događanja za mlađe, preko kojih će se oni upoznavati s tadašnjim običajima, načinom života i osnovnim značajkama antičkog doba. Druga dva dana na red će doći i odrasli kroz sadržaje prilagođene njima, a namjera je da se “Minerva aqua” značajnije svojim sadržajima proširi iz parka i Rimskog tabora na više lokacija po gradu – rekla je o novom programu gradonačelnica Štefanić.

Gradonačelnica je istaknula kako su redovita ulaganja u topličku infrastrukturu također dio strategije  vraćanja Varaždinskih Toplica na mjesto turističkog središta hrvatskog sjevera.

– Gradskim projektima iz godine u godinu ostvarujemo bolje uvjete za razvoj turizma. Korak po korak činimo sve kako bi našim gostima bilo što ugodnije – veli gradonačelnica.

Luksuzni kompleks

Većinu posla oko organizacije moderniziranog Festivala odraditi će toplička Turistička zajednica i sam Grad Varaždinske Toplice. Za sve je potrebna i potpora pokrovitelja pa je nagrađivana poduzetnica Bernarda Cecelja,  već prepoznala potencijal događanja.  Gospodarstvenica i gradonačelnica na promociji događanja su tako potpisale Ugovor o pokroviteljstvu. To znači da će ova Topličanka s radnim mjestom u Nedelišću, novčano pomoći manifestaciju.

Bernarda Cecelja  i sama se upustila u priču o topličkom turizmu. Za početak je lani otvorila pansion i u tijeku je gradnja luksuznog kompleksa Zdravstveno – termalnog centra, vrijednog sedam milijuna eura.   – Toplice se dugi niz godina iz raznih razloga nisu mogle razvijati. Kao poduzetnica sam našla snage i mogućnosti da se nešto promijeni. Grad nije mogao sam urediti ruševne kuće u privatnom vlasništvu pa sam odlučila u suradnji s Gradom, bolnicom i Županijom izgraditi luksuzni zdravstveni termalni centar – ispričala je novinarima Bernarda Cecelja i rekla kako je njezin cilj vratiti nekadašnji sjaj Varaždinskih Toplica. – Lijepo će biti ponovno vidjeti Grad pun turista  i to ne samo iz Hrvatske , nego i iz cijele Europe – rekla je Bernarda Cecelja.

Bolnica i turizam

O turizmu u Varaždinskim Toplicama se ne može govoriti, a da se ne spomene Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju. Bolnica je, kao nositelj turističke i zdravstvene komponente, nezaobilazni  dio topličkog gospodarstva. Bolnica je u ovoj godini uspješno završila proces sanacije. – Poslovanje je u okvirima uravnoteženog budžeta i nema dugovanja – rekao je ravnatelj Damir Mihalić. Štoviše, za  deset mjeseci je ostvarena i dobit od 8,5 milijuna kuna, a pozitivni rezultat očekuje se i na kraju godine.

– U tijeku je sanacija amfiteatra na trgu Minerve i preseljenje elektroterapije na prvi kat. Uređuje se i dvorana za terapiju senzorne integracije i ambulanti fizikalne terapije djece. Ponuda zdravstvenog turizma se unapređuje investicijom u Centar zdravlja Minerva Medica – projekt Fit & Relax.  Nabavlja se i oprema za medicinski wellness, infracrvene saune i jacuzzi kupke. Damir Mihalić je ujedno najavio i , kako ga je nazvao,  nove izazove  – projektiranje i izgradnju hrvatskog  Spinalnog centra, te pronalaženje investitora i reinvestiranje u Minervu, Lovrinu kupelj i ostale bolničke objekte i sadržaje. – Cilj je postići kvalitetu i standard modernog i vrhunskog rehabilitacijskog centra- klinike i biti vodeća destinacija zdravstvenog turizma Hrvatske.  Zasad sve ide po planu i nadamo da neće doći do većih potresa u reformi sustava zdravstva koji bi nas mogli zakočiti na putu prema cilju – zaključio je Mihalić.

Na druženju s novinarima predstavljeni su i ambasadori branda Mirko Švenda Žiga i Magdalena Bešenić – Flora. Žiga je najavio pripremu skladbe „Salutem et pacem“, prema uzrečici manifestacije „Zdravlja i mira“.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje