Povežite se s nama

Kultura

U 19. kolu Biblioteke “Insula” objavljena djela Erike Nađ, Slavice Gazibare i Branimira Vurušića

Objavljeno:

- dana

U utorak, 26. listopada, u Multimedijalnoj dvorani Knjižnice „Nikola Zrinski“ u Čakovcu, održana je promocija 19. kola Biblioteke „Insula“. Riječ je o projektu Grada Čakovca koji se provodi 18 godina zaredom te je zahvaljujući njemu dosad svjetlo dana ugledalo 59 knjiga.

Čakovec je jedan od rijetkih hrvatskih gradova koji ima vlastitu biblioteku. Njezin je cilj poticanje građana na literarno izražavanje, omogućujući najboljima plaćanje izdavanja knjige. Sve godine u veljači raspisuje se natječaj, na njega pristiže podosta rukopisa, a komisija odabire one najbolje.

Ove godine izabrali su tri rukopisa: zbirke pjesama Erike Nađ pod nazivom „ Pjesme opće prakse“ i Branimira Vurušića „Iza ugla“ te priče Slavice Gazibara naslovljene „Dva novčića za savjest“.

Pozdravljajući okupljene na promociji, gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini naglasila je da je ova biblioteka omogućila mnogim autorima da se odvaže na pisanje, ali i da se njihovi radovi približe sugrađanima. Čestitala je autorima čija su djela ove godine odabrana za izdavanje te pozvala sve koji se bave pisanjem da se ohrabre i pošalju svoje rukopise na natječaj koji će se objaviti početkom iduće godine.

Postojanje ove biblioteke Čakovec svrstava među gradove koji shvaćaju važnost poticanja građana na pisanje i čitanje, razvijanja kreativnosti kod djece i mladih te ono što je posebno važno, one koji ulaganje u kulturu smatraju veoma važnim, završila je gradonačelnica.

Ovogodišnja djela predstavili su urednik biblioteke Miroslav Gakić te same autorice Erika Nađ i Slavica Gazibara.

Biblioteka inače kontinuirano izlazi od 2003. godine, a među ostalima u njoj je svoj prvijenac objavio i Kristian Novak. U „Insuli“ su otisnuta i djela dr. Andrijane Kos Lajtman, prof. dr. sc. Zvonka Kovača te dr. sc. Krunoslava Mikulana.

Kultura

Srijeda u Muzeju donosi nastavak iznimno zanimljivog programa “Prošlost Varaždina u filmskim zapisima“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon ljetne stanke „Srijeda u muzeju“ nastavlja se programom Prošlost Varaždina u filmskim zapisima (II.).

Riječ je o projekciji kratkih filmova snimljenih u produkciji Filmskih novosti u Beogradu na području Varaždina i okolice od kraja Drugoga svjetskog rata do 80-ih godina prošlog stoljeća.

Filmovi su šarolikoga tematskog spektra: od politike, vojske, gospodarstva, sporta, medicine i lovstva pa sve do kulturnih znamenitosti Varaždinske županije. Među njima je i filmski zapis iz 1959. s prikazom Franje Košćeca i njegove zbirke kukaca kao zametka Entomološkog, odnosno kasnije Prirodoslovnog odjela GMV-a.

Projekcija ovih filmova svojevrsni je nastavak programa održanog u ožujku ove godine, kad su prikazani filmski zapisi nastali od Prvoga svjetskog rata do 1945., za što je Gradski muzej Varaždin otkupio prava od Jugoslavenske kinoteke u Beogradu.

Program počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan. Ovom prigodom Gradski muzej Varaždin (ponovno) poziva sve koji imaju stare filmske zapise vezane uz područje Varaždina i okolice da ih donesu u Muzej, gdje će se kao dragocjeni dokumenti prošlosti digitalizirati i sačuvati za buduće naraštaje.

Nastavite čitati

Kultura

“Podrum ponedjeljkom“: Mirna Štambuk varaždinskoj kulturnoj javnosti predstavlja se izložbom fotografija  

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Izložbom fotografija „Sanjarenje o prostorima sjećanja“ autorice Mirne Štambuk, nastavlja se peta sezona Vaniminog programa „Podrum ponedjeljkom“. Otvorenje izložbe će biti u ponedjeljak, 9. rujna u 19 sati.

„Sanjarenje o prostorima sjećanja“ naziv je izložbe fotografija Mirne Štambuk. Tim se poetskim fotografskim ciklusom mlade autorice, nakon kraće ljetne pauze nastavlja peta sezona programa izložbi što ga pod nazivom Podrum ponedjeljkom u podrumu Centra za mlade i nezavisnu kulturu P4 u Varaždinu organizira varaždinski Filmsko-kreativni studio VANIMA.

Karlovčanka koja trenutno živi u Varaždinu i studira na Sveučilištu Sjever, izložbom u CZM P4 promatrača upoznaje s fragmentima svojih uspomena. Većina fotografija snimljena je analognim fotoaparatom, no autorica je djeliće sjećanja zabilježila i digitalno.

O proživljenom i viđenom Mirna Štambuk ne priča nam na način biografa ili povjesničara, već odabire poetski pristup.

Sanjarenje o tim, objektivom zabilježenim trenucima, sada već uspomenama, daje joj mogućnost da ponekad svjesno, ali često i nesvjesno obilazi i prekoračuje tehnička i kompozicijska fotografska pravila i norme. Urbani krajolici, slučajni prolaznici, nekonvencionalni portreti prijatelja, eksterijeri i interijeri, izmjenjuju se na fotografijama kojima nas Mirna Štambuk nastoji uvesti u snoviti svijet svojih intimnih uspomena.

Dvadesetak fotografija-sanjarenja kojima nam ona predstavlja svoj život, istovremeno su poziv promatraču na nastavak sanjarenja koje ih je i stvorilo. Sanjarenje, mašta odnosno imaginacija je, kako kaže Gaston Bachelard, najveća snaga ljudske prirode.

Imaginacija nas, u svom živom djelovanju, istovremeno odjeljuje od prošlosti i stvarnosti. Ona se otvara prema budućnosti. A ta će budućnost koja očekuje mladu autoricu nakon njene prve izložbe postavljene u podrumu CZM u Varaždinu, u fotografskom i stvaralačkom smislu, nedvojbeno iznjedriti zanimljive i intrigantne radove.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje