Povežite se s nama

Sponzorirani

U Čakovcu i D. Kraljevcu festival inovativnih umjetničkih praksi, obilježena 160. obljetnica rođenja R. Steinera

Objavljeno:

- dana

Naslovna fotografija: Otvaranje festivala zastavica u centru Čakovca – 350 zastavica umjetnika s pet kontinenata

Početkom rujna ove godine održan je 6. međunarodni Zrinski art festival, festival na kojem se kombiniraju inovativne umjetničke prakse temeljene na multimedijalnim i eksperimentalnim umjetničkim izričajima te istraživanjima u domeni novih medija, dizajna i vizualne umjetnosti.

Na festivalu su dosad sudjelovali umjetnici iz Hrvatske, Slovenije, Mađarske, Srbije, Velike Britanije, Sjedinjenih Američkih Država, Švicarske, Njemačke, Austrije i Irske. Sve prepoznatljivije događanje predstavlja autohtoni čakovečki urbani koncept galerijsko-gerilske umjetnosti, koji je uz mnogobrojne programe, instalacije, izložbe i koncerte okupirao više lokacija u Čakovcu te rodnome mjestu dr. Rudolfa Steinera – Donjem Kraljevcu. Sama manifestacija ove godine uključila se u međunarodno obilježavanje 160. obljetnice rođenja dr. Rudolfa Steinera – 27. veljače 1861. – te se s ustanovom Centar dr. Rudolfa Steinera u Donjem Kraljevcu i štovateljima Steinerove baštine te nauka povezala programski i organizacijski.

Rudolfa Steinera još za života suvremenici su prepoznali kao jednog od najvećih duhova Novog vijeka. Njegovo je djelo između 1893. i 1925. bilo nezaobilazno na području tolikih mnogih polja ljudske djelatnosti da ne bi bilo pretjerano reći da je ostavio jedan od najdubljih otisaka u cjelokupnom hodu ljudskog roda. Steinerov utjecaj snažno je prisutan u modernim tokovima europske umjetnosti, segmentima života kao što su prehrana i zaštita okoliša, medicina, pedagogija, arhitektura te poticanje alternativnog načina umjetničkog izražavanja i razmišljanja.

Euritmijska predstava IONA i Stefan Hasler

Pokrovitelji Festivala bili su Ministarstvo kulture i medija, Centar dr. Rudolfa Steinera, Grad Čakovec, Međimurska županija, Muzej Međimurja Čakovec, ULUPUH Hrvatska udruga likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti, Turistička zajednica Međimurske županije, Hrvatska elektroprivreda d.d. te Optika Briljant. U suradnji sa spomenutim ustanovama i organizacijama priređene su radionice, predavanja, izložbe, koncerti, večeri poezije i glazbe te plesne i kazališne predstave.

U Dječjem vrtiću “Ftiček” u Donjem Kraljevcu prvoga je dana festivala u četvrtak, 2. rujna, za djecu organizirana radionica izrade zastava “Slavimo prirodu”, u čijoj je realizaciji sudjelovao Centar dr. Rudolfa Steinera putem projekta “Agri-Cool-Tura”. Službeno otvorenje festivala održalo se istog dana otvaranjem umjetničkih zastavica Zagreb (FUZZ) na Trgu Republike u Čakovcu. Posjetitelje su pozdravili organizatori i ostali predstavnici, među kojima je bila i ravnateljica Centra dr. Rudolfa Steinera Dijana Posavec.

Djeca iz DV-a “Ftiček” Donji Kraljevec

Drugoga dana festivala, također pod egidom “Agri-Cool-Ture”, Centar dr. Rudolfa Steinera u atriju Muzeja Međimurja organizirao je školu vrtlarstva za najmlađe, radionicu na kojoj su djeca učila osnove vrtlarstva i sadnje. Istovremeno je u Dječjem vrtiću “Ftiček” u Donjem Kraljevcu održana radionica za djecu “Kao prvo – zagonetno drvo”, na kojoj su mogla naučiti kako nastaju drvene igračke.

Te je večeri povodom 160. obljetnice rođenja Rudolfa Steinera u Muzeju Međimurja otvorena izložba, koju su predstavile ravnateljica Muzeja Maša Hrustek Sobočan, ravnateljica Centra dr. Rudolfa Steinera Dijana Posavec te likovna kritičarka Branka Hlevnjak. U predivnom ambijentu izložene su slike umjetnika iz Hrvatske i drugih zemalja inspirirane vizijama dr. Steinera. Iste je večeri u Centru za kulturu održana i plesna predstava zagrebačkog euritmijskog ansambla “IONA” pod nazivom “Misteriji srca”, koji je vodila Vida Talajić Čuletić. Posjetitelji su nakon toga imali prilike uživati u klasičnim melodijama “Sedam izrijeka iz Kalendara duše Rudolfa Steinera” u izvedbi međunarodnog ansambla Streichquartett Seelenklang iz Švicarske, Njemačke i Austrije. Za kraj petka, u Atriju Muzeja Međimurja, izveden je performans Kralj Sunca – “Picaferaj” iz Splita.

U subotu, 4. rujna, program je bio posvećen studentima waldorfske pedagogije u Zagrebu, a sastojao se od već spomenutog ansambla klasične glazbe Streichquartett Seelenklang. U Čakovcu se održala radionica za djecu “Kao prvo – zagonetno drvo”, dok je subota bila predviđena i za druge cjelodnevne radionice iz područja plesa.

U Centru za kulturu zanimljivo predavanje na temu umjetničkog impulsa Rudolfa Steinera održao je počasni gost ovogodišnjeg Zrinski art festivala – Stefan Hasler. Te je večeri predstavljen i međunarodni euritmijsko-istraživački projekt “Tri struje” (Žak Branko Valenta i Danijel Grčević. Gošća: Lea Šprajc). Svojim dolaskom festival je uveličao i veleposlanik Indije Nj. E. Raj Kumar Srivastava.

Ravnateljica Centra dr. Rudolfa Steinera Dijana Posavec i veleposlanik Indije Nj. E. Raj Kumar Srivastava s bistom dr. Rudolfa Steinera koju je izradio Boris Leiner

– Zadovoljni smo na ovoliko velikom odazivu domaćih i međunarodnih umjetnika koji su pomogli da se Steinerov umjetnički izričaj i impuls predstave našoj publici. Želimo zahvaliti svim organizatorima, izvođačima i umjetnicima, kao i mnogobrojnoj publici koja nas je podržala svojim dolaskom te odala priznanje ovom velikanu suvremenog doba! Napokon, kako kaže Steiner, svaki je čovjek “gospodar svoga mišljenja, a umjetnik svoga djela!” – poručuju iz Centra dr. Rudolfa Steinera.

Sponzorirani

Beauty centar “Čarolija” i Regionalni daruju nekirurški lifting lica

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Beauty centar “Čarolija” u Varaždinu i 7Plus Regionalni tjednik daruje dva puta jedan poklon bon.

Riječ je o mezo liftu – nekirurškom liftingu lica. Ono što vi morate napraviti je označiti osobu na Facebook stranici s kojom bi otišli na tretman.

Sretnika ćemo odabrati slučajnim odabirom.

Nastavite čitati

Sponzorirani

Sve je više mitova o zdravlju djece, liječnice iz Varaždina upozorile: Za prvi pregled nikada nije prerano

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Antonija Grgurević Turković i Jelena Krtanjek Maček iz novootvorene Croatia poliklinike u Varaždinu ponudile su nam točne dermatološke i oftalmološke savjete.

Atopijski dermatitis je najčešći dermatološki problem u dječjoj populaciji. Kronična upalna kožna bolest popraćena crvenilom (ekcemom), suhom kožom i svrbežom pojavljuje se kod i do 20 posto djece, uz tendenciju povlačenja s dobi, tako da se u polovici slučajeva povuče do sedme godine života. No, adekvatnom i redovitom njegom kože moguće je spriječiti izraženija pogoršanja, s time da liječnici u sklopu individualne protuupalne terapije preporučuju lokalne kortikosteroide, imunomodulatore, antibiotike i druge preparate.

Iako se radi o medicinskoj preporuci, zbog jedne se riječi u prethodnoj rečenici odmah upali crveni alarm kod sve većeg broja roditelja. Naime, kod mnogih roditelja vlada strah od primjene lokalnih kortikosteroida, tzv. “kortikofobija”. Oni se u medicini koriste za suzbijanje aktivnosti imunološkog sustava i smanjenje upale kod velikog broja stanja i bolesti, ali ih pojedini roditelji izbjegavaju zbog straha od neželjenih učinaka, kao što su povećanje tjelesne težine, starenje kože te razvijanja jače osjetljivosti na infekcije. Potvrdila nam je to i Jelena Krtanjek Maček, dr. med. specijalist dermatovenerologije iz novootvorene Croatia poliklinike u Varaždinu, te pritom napomenula da kortikosteroidi predstavljaju siguran i učinkovit oblik terapije atopijskog dermatitisa, ukoliko se koriste prema uputi liječnika, kontrolirano i uz evidenciju potrošnje.

Kortikofobija je zapravo jedan od brojnih mitova koji se sve više šire među hrvatskom populacijom, pogotovo putem društvenih mreža. Kada je u pitanju odgoj djeteta, ljudi se ne libe roditeljima ponuditi savjete iz svoje osobne riznice narodnih mudrosti, no, prema mišljenjima stručnjaka, mnogi među njima nisu ispravni.

Razbijanje mitova

Ipak, najviše mitova vezano je uz njegu kože i zdravlje očiju. Upravo smo zato razgovarali s dr. Krtanjek Maček te njenom kolegicom iz Croatia poliklinike u Varaždinu Antonijom Grgurević Turković, dr. med. specijalistom oftalmologije, kako bi uz njihovu pomoć razotkrili najčešće mitove te ponudili točne dermatološke i oftalmološke savjete za malu djecu.

Krenimo prvo s kožom, gdje je bazen netočnih i opasnih savjeta puno dublji, ponajviše zbog popularnosti društvenih mreža i brojnih sadržaja koji se putem istih plasiraju. Dr. med Krtanjek Maček navodi da su najčešći vezani uz njegu kože sklone aknama, potom uz kreme sa SPF faktorima, kortikosteroide i prirodnu kozmetiku. Upravo zato svima preporučuje praćenje stručnih profila na društvenim mrežama, kao i propitivanje sadržaja koji se plasira. Kako objašnjava, ne postoji jedan proizvod koji odgovara svima, pogotovo kada u kontekst stavimo njegu kože kod djece i odraslih.

– Dječja koža je tanja, mekša i lakše gubi vodu od kože odraslih, a razvoj potpune i učinkovite barijere kože nastavlja se tijekom cijele prve godine života. S obzirom na navedeno, liječenje oboljenja kože kod djece drugačije je nego kod odraslih te se najčešće biraju blaži pripravci koji se obično koriste kraće nego kod odraslih – navodi dr. med Krtanjek Maček.

Za prvi oftalmološki pregled nikada nije prerano

No, brojni mitovi se vežu i uz oči i vid. Dr. med. Grgurević Turković ističe da je najčešći mit da ne treba žuriti s prvim pregledom vida djeteta, bez obzira na sumnju na bježanje oka. Kako objašnjava, često čuje da se roditeljima savjetuje da čekaju s prvim pregledom do poslije prve godine života jer će se do tada bježanje oka vjerojatno samo od sebe ispraviti. Isto tako, nailazila je na tvrdnje da slabiji vid kod djece ne treba korigirati naočalama jer se oko i mišići trebaju “malo pomučiti i izvježbati”.

Niti jedna od navedenih pretpostavki nije ispravna, naglašava specijalist oftalmologije te dodaje da kod bilo kakve sumnje na poremećaj vida vrijedi izreka: „Čim prije, tim bolje!“.

– Za prvi oftalmološki pregled nikada nije prerano – može se učiniti i odmah po rođenju djeteta kod bilo kakve sumnje na poremećaj očiju i vida, a rana dijagnostika i detekcija problema te pravodobno liječenje doprinosi bržoj i boljoj rehabilitaciji vida te smanjuje vjerojatnost slabovidnosti u odrasloj dobi – navodi dr. med. Grgurević Turković.

Naime, rana oftalmološka dijagnostika u dječjoj dobi je iznimno važna jer je pravodobnim liječenjem moguće spriječiti ambliopiju (slabovidnost) u starijoj životnoj dobi. Prvi oftalmološki pregled potrebno je učiniti u četvrtoj godini života, odnosno i ranije, ako postoji bilo kakva sumnja na probleme s vidom kod djeteta.

Najčešći simptomi zbog kojih roditelji dolaze s djetetom na prvi oftalmološki pregled su pojačanje suzenje uz gnojnu sekreciju jednog ili oba oka, sumnja na bježanje oka (strabizam), pretjerano približavanje televizoru ili slikovnici (sumnja na refraktivnu grešku) te učestalo žmirkanje uz trljanje očiju i vjeđa.

Vrhunski liječnički tim

Sve gore navedene smetnje su, kaže dr. med. Grgurević Turković, opravdani razlog posjete oftalmologu koju ne treba odgađati. Prilikom prvog posjeta Croatia poliklinici u Varaždinu dijete će, primjerice, proći kroz kompletan dječji oftalmološki pregled  (strabološki pregled, pregled prednjeg segmenta oka i pregled očne pozadine) uz skijaskopiju (određivanje dioptrije) te ovisno o nalazu dobiti terapiju s daljnjim praćenjem.

– Medicina se danas razvija velikom brzinom, a nove tehnike u medicini ne zaobilaze niti oftalmologiju. U skladu s tim je oftalmološka ordinacija u Croatia poliklinici u Varaždinu opremljena s najnovijim oftalmološkim uređajima kako bi pacijentima, što malim, tako i odraslim, na jednom mjestu bio pružen kompletan pregled te potrebna dijagnostika – ističe dr. med. Grgurević Turković.

Naime, Croatia osiguranje otvorilo je u Varaždinu novu Croatia polikliniku, opremljenu najmodernijim uređajima i tehnologijom za dijagnostiku i liječenje. Pacijentima iz Varaždina, Čakovca i okolice na raspolaganju je vrhunski liječnički tim i stručno medicinsko osoblje s dugogodišnjim iskustvom koji pružaju zdravstvene usluge u gotovo 20 specijalističkih djelatnosti.

– Croatia poliklinika na jednom mjestu nudi dostupnu, brzu, detaljnu i stručnu multidisciplinarnu medicinsku skrb koji uključuje dijagnostičke pretrage najmodernijim uređajima te preglede koje obavlja iskusan i stručan tim liječnika. Sve to u ugodnoj atmosferi i okruženju, čime svakako pridonosi poboljšanju zdravstvene skrbi na sjeveru Hrvatske – zaključuju naše sugovornice.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje