Povežite se s nama

Kultura

U Čakovcu predstavljeno novo kolo Biblioteke “Insula“

Objavljeno:

- dana

Novo, 21. kolo Biblioteke „Insula“, koju izdaje Grad Čakovec, predstavljeno je u dvorani Scheier u Čakovcu. Cilj Biblioteke je omogućiti još neafirmiranim autorima iz Čakovca i Međimurja tiskanje njihovih djela.

U kolu, za koje je natječaj objavljen prošle godine, prijavilo se 15 autora, a Komisija za nakladničku djelatnost Grada Čakovca odabrala je pet najkvalitetnijih. To su znanstveni rad Roberta Slunjskog i Andrije Bacingera „Stanovništvo Međimurja“, znanstveni rad „Kaj si betežen“ Blanke Lozić, zbirka pjesama „Krojeći riječi“ Patricije Kozar, zbirka priča „Dnevnik jedne Kamilice“ Željke Novak te poezija „Noćna ludila“ Erika Prepelića, najboljeg u kategoriji mladih autora do 25 godina.

Kako je istaknula gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini, Čakovec je jedan od rijetkih gradova koji ima ovakvu biblioteku, a u njoj su svoje prve radove objavili neki danas nacionalno poznati autori.

– Mnogi Čakovčani i Međimurci vole pisanu riječ, brojni su oni koji pišu, no rijetki se odluče svoje zapisane radove podijeliti s drugima. Ova biblioteka zamišljena je upravo kako bi potaknula i omogućila građanima da objave svoje radove te ih afirmirala kao autore. U mnogima od njih koji su se odlučili javiti na natječaj prepoznat je talent i kvaliteta, te su njihova djela obogatila sve nas. Dosad je objavljeno 68 knjiga, što je najbolji pokazatelj da naši građani imaju što za reći – rekla je gradonačelnica Cividini.

U Biblioteci su izdani znanstveni radovi, zbornici, drame, slikovnice, romani, zbirke pjesama, epigrami, publicistički radovi i drugo. Biblioteka je s godinama rasla, obogaćivana je i oplemenjivana.

Prošle je godine tako uvedena nova kategorija za mlade do 25 godina, kojoj je cilj mlade autore potaknuti na pisanje. Neki od autora, čija su djela objavljena unutar prepoznatljivih korica „Inusule“, danas su poznati pisci, čija se djela čitaju i osvajaju nagrade.

Kultura

Nastavlja se obnova kotoripskog Kužnog pila – Kulturnog dobra RH

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kotoripski Kužni pil se prvi put spominje u povijesnim zapisima 1841. godine, a točna godina njegove izrade nije poznata. Službenog naziva – Pil Presvetog Trojstva – zaštićen je kao nepokretno kulturno dobro sukladno Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara i upisan u Registar kulturnih dobara RH.

Općina Kotoriba krenula je, uz potporu Ministarstva kulture i medija,  u njegovu faznu obnovu kako bi mu se vratio nekadašnji impresivan izgled – na stupnjevito uzdignutoj pravokutnoj plinti nalazila se baza u obliku menze, koja na svojem licu nosila jednostavan grčki križ. Iznad nje diže se četverokutni postament iz kojeg se diže obla kolumna s klasicističkim kapitelom i grupom Svetog Trojstva. Kolumnu je okruživalo pet figura koje predstavljaju Immaculatu, sv.Roka, sv.Nikolu, sv.Antuna Padovanskog i sv.Florijana koji su postavljeni na uglove postamenta. Kako je Pil potpuno uništen u prometnoj nesreći, godinama su njegovi ostaci pohranjeni u Župnom dvoru čekali obnovu.

Općina je drugu godinu za redom prijavila projekt Ministarstvu, a radovi se obavljaju stručni konzervatori i restauratori prema dobivenim sredstvima Ministarstva kulture i medija pod stručnim nadzorom Uprave za zaštitu kulture baštine, Konzervatorskog odjela u Varaždinu. Ove godine završena je pravokutna baza s grčkim križem te je Pil postavljen na svoje originalno mjesto gdje će pričekati daljnju obnovu odnosno daljnja odobrena sredstva za nastavak radova.

Nastavite čitati

Kultura

Kristali kao simbolika neravnopravnosti žena: Kristalne predmete možete donirati u palači Herzer

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Iz Umjetničkog paviljona u Zagrebu stigla je nesvakidašnja pozivnica. Građani su pozvani da donacijama kristalnih predmeta sudjeluju u projektu “Svečanost” vizualne umjetnice Tanje Dabo. Autorica simbolikom kristala želi upozoriti na neravnopravni društveni status žena u Hrvatskoj. Kristalne predmete možete donijeti u galerijske i muzejske prostore diljem Hrvatske. Tako se kristalni predmeti mogu donirati i Gradskom muzeju Varaždin, javlja HRT.

– Referenca je samo simbolična jer žene su u svim društvenim područjima zapravo neravnopravne i nejednake. Ali ovo je nešto što je mjerljivo i brojivo – izjavila je Tanja Dabo, autorica projekta ”Svečanost” i redovna profesorica na Akademiji likovnih umjetnosti.

Kristal, koji je domaćicama prije bio gotovo jedina nagrada pa i stvar prestiža, skuplja se i u varaždinskoj palači Herzer.

– Mi smo objavili na stranicama Gradskog muzeja Varaždin i na facebook stranici pa molimo sve građane da se tom prilikom uključe u donaciju, izjavila je Elizabeta Igrec, kustosica u Gradskom muzeju Varaždin.

Od Osijeka, Dubrovnika do Samobora i Varaždina, kristalni predmeti se skupljaju do 30. rujna.

Cijeli tekst možete pročitati OVDJE

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje