Povežite se s nama

Kultura

U Gradsku vijećnicu vraćena monumentalna slika Miljenka Stančića ˝Varaždinsko korzo˝

Objavljeno:

- dana

U Gradsku vijećnicu Grada Varaždina u utorak je vraćena monumentalna i vrlo vrijedna slika, ulje na platnu ˝Varaždinsko korzo“ najpoznatijeg varaždinskog slikara Miljenka Stančića. Vraćanju slike u salon vijećnice nazočio je i gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj kojem je kustosica Elizabeta Igrec otkrila neke detalje vezane uz poznatu sliku.

Slika je u periodu od lipnja do rujna 2024. godine izbivala iz Vijećnice zbog premještaja u Hrvatski restauratorski zavod u Zagreb, gdje je pod vodstvom konzervatora – restauratora Slobodana Radića izvršena opsežna restauracija.

Slika Miljenka Stančića ˝Varaždinsko korzo“ nastala je 1973. godine u tehnici ulja na platnu velikog formata 140 x 223 cm i jedina je slika u Stančićevu opusu slikana u impresionističkoj maniri točkastih nanosa boje u tonskim skalama okera, narančaste i smeđe.

Sliku je Hrvatski sabor 22. studenog 1981. godine u prilici svečanog otvorenja Galerije slika u Varaždinu poklonio Gradu – odnosno Gradskom muzeju Varaždin povodom proslave 800. godišnjice prvog spominjanja imena Varaždina u pisanom tekstu. Od 1981. slika se kontinuirano nalazila izložena u svečanoj dvorani Gradske vijećnice u Varaždinu te je postala poznati i lako prepoznatljiv vizualni simbol Varaždina. U istoj dvorani, salonu vijećnice u kojem se primaju najugledniji domaći i strani gosti, organiziraju prijemi i najznačajniji društveni događaji, izloženo je još desetak djela Miljenka Stančića.

-Slika ˝Varaždinsko korzo“ je ponovno zasjala onim svojim starim sjajem, kojim ju je gledao naš najistaknutiji varaždinski slikar Miljenko Stančić, te varaždinsko korzo ponovno titra u svojim jesenjim bojama u svečanom salonu Vijećnice – istaknula je Elizabeta Igrec koja je  s djelatnicima Gradskog muzeja Varaždin vratila sliku na njeno mjesto.

Kultura

Mjesec hrvatske knjige: “Eli kaj, eli nikaj‟ u Knjižnici Nikola Zrinski Čakovec

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U utorak 15. listopada 2024. godine Knjižnica Nikola Zrinski Čakovec počinje s obilježavanjem Mjeseca hrvatske knjige.

Programi će započeti s gostovanjem novog pisanog djela Siniše Goluba. Nakladnik Murania Mamut iz Svetog Martina na Muri i autor Siniša Golub predstavljaju knjigu međimurskih kajkavskih sintagmi i frazema pod naslovom: Eli kaj, eli nikaj.

Knjiga je iz tiska izašla u srpnju ove godine, a autor je za istu prikupio i interpretirao preko 400 frazema i sintagmi iz svakodnevnog međimurskog govora. Posebnost knjige je da su sve sintagme četverorječne umotvorine međimurske kajkavštine. Uz autora o knjizi će govoriti Mihaela Mesarić, a susret moderirati Željka Hatvalić Strahija.

I dok nekima te četverorječice predstavljaju povratak u djetinjstvo i sadrže cijeli svemir značenja, drugima su to tek jezične konstrukcije koje nikad nisu čuli ili ne mogu pojmiti njihovo dublje značenje. Zato ih je Golub zapisao i opisao, u spomen na svoju prabaku Tereziju Zemljić (1907-.2000.) koja je naslovnu mudrost izgovarala gotovo svakodnevno.

Predstavljanje knjige održat će se u Multimedijalnoj dvorani Knjižnice Nikola Zrinski Čakovec s početkom u 18 sati.

Nastavite čitati

Kultura

Balkanski špijun danas premijerno u HNK Varaždin

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Hrvatsko narodno kazalište u Varaždinu najavljuje premijeru predstave Balkanski špijun autora Dušana Kovačevića u režiji Vanje Jovanovića koja će se održati danas u 19,30 sati na Velikoj sceni Hrvatskog narodnog kazališta u Varaždinu. Reprize će se održati 12., 14. i 15. listopada.

U predstavi igraju Ljubomir Kerekeš, Ljiljana Bogojević, Elizebate Brodić, Marinko Leš i Robert Španić.

Redatelj je Vanja Jovanović, scenograf Matej Kniewald, kostimograf Mario Tomašević, autor glazbe Šimun Matišić, oblikovanje svjetla Tomislav Maglečić, jezična savjetnica. Gordana Gadžić.

 “Balkanski špijun”, kultni je naslov čiji su citati postali dio opće kulture i ušli u usmenu predaju kao suvenir iz vremena, sustava vrijednosti i života ljudi od kojeg se udaljavamo posljednjih četrdesetak godina ili bar tako vjerujemo. No motivi i uvidi koje uz humor ovaj tekst sadrži, poput bumeranga nam se vraćaju iz ove naše stvarnosti u kojoj često nismo previše sigurni gdje završava fikcija, a počinje stvarnost, i obrnuto, čineći ga i danas aktualnim. I danas nam on otvara kao kazalište koje drži ogledalo vremenu, no sada u uvjetima vremena opće slobode, u kojoj jedna replika više nije dovoljna za zabranu. Štošta danas sliči na neku novu adaptaciju ovog kultnog dramskog teksta Dušana Kovačevića, u sadašnjosti svijeta koji se njiše između teoretičara zavjere i onih koji sve shvaćaju doslovno, jer tako je najlakše. “Mali” čovjek iz opusa Dušana Kovačevića ostao je na brisanom prostoru nezaštićenosti od nesreće, jer njemu je namijenjen ne onaj san o boljem životu, nego besmisao kapitalizma, prepušten njegovoj goloj (pri)sili i manje vidljivom sustavu, u pohodu na njegovo dostojanstvo i putevima suludog stremljenja moći, uspjehu, slavi. I opet nam se apsurd, gorka ironija i groteska prosudbi vraćaju iz stvarnosti koja postoji u našim glavama, i neosviještenosti. U uvjetima opće nesigurnosti i proizvodnje kriza na koje odgovaramo agresivnom paranojom, našim iščašenostima u odnosu spram drugih i uzimanjem prava da etiketiramo drugoga i odlučujemo o njemu. Čvoroviću je odavno bilo jasno da se u ovom svijetu zavjera i skrivenih namjera ništa ne događa slučajno, a duh Ilije Čvorovića ne samo da nije incident ili relikt prošlosti, nego još dovoljno živi među nama i po istoj matrici interpretira nekog novog Stranca i društveno ekonomsku stvarnost koja ga okružuje, provodeći teror koji se provodi nad neistomišljenicima i onima koji se nalaze s druge strane.

Teror i nasilje iznimno je bitna tema u Kovačevićevom tekstu. Kao i u realitetu koji okružuje čovjeka danas, jednako kao nasilje u društvu ili u obitelji. U Balkanskom špijunu vidljiv je autorov uzorak terora države nad jednim čovjekom koji se kapilarno širi na teror čovjeka nad obitelji, stupnjuje se i konačno transformira lik Čvorovićeve žene Danice. Obuzet paranojom kojom svijet percipira kao sistemsku zavjeru protiv svoje pozicije i sustava vrijednosti koje zastupa, Čvorović istovremeno stvara svoj mali, dobro organizirani totalitarni poredak, čijom se kolateralnom žrtvom iskazuje Danica.   Nasuprot tome, Ilija Čvorović fiksan je kao lik, i to do te mjere da osjećamo kao da naprosto sam njegov karakter ispisuje dramu. Ispisuje priču koja je u biti jednostavnog zapleta, ali njegov karakter kompleksan je, nipošto pojednostavljen. Amalgam komičnog i dramskog, odraz je prirode našeg, ljudskog života. I, za dramski opus Dušana Kovačevića, karakterističan svjetonazor kojim pristupa svijetu. Nasuprot ozbiljnoj ljudskoj sudbini Ilije Čvorovića i njenom dramskom potencijalu, Kovačević suprostavlja humor. Čvorovićev lik komičan je u svojoj tragičnosti i tragičan kad je najviše komičan. Taj odmak od njegove dramske sudbine kroz humor, osjećamo i kao neki univerzalni obrambeni mehanizam od sudbine. Humor i smijeh kao instanca posljednje ljudske obrane od svakog zla svijeta koje nas može zadesiti.

Napisala: Vesna Đikanović

Autor fotografije: Marko Ercegović

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje