Povežite se s nama

Kultura

U Muzeju Međimurja otvorena izložba “Hommage prostoru” Zorana Šimunovića

Objavljeno:

- dana

U petak, 7. lipnja, u Izložbenom salonu Muzeju Međimurja otvorena je izložba “Hommage prostoru” perspektivnoga mladog slikara Zorana Šimunovića.

Šimunović je rođen u Vinkovcima. Akademiju likovnih umjetnosti u Širokom Brijegu upisao je 2008., a diplomirao 2013. u klasi prof. Antuna Borisa Švaljeka. Dobitnik je Rektorove nagrade za najboljega studenta u akademskoj godini 2010./2011. te dobitnik Prve nagrade za kratki film „Book“, Sony (BiH 2012.) Dosad je samostalno izlagao 12 puta, a sudjelovao je i na 20 skupnih izložbi.

– U Čakovcu predstavljam ciklus koji nastao tijekom zadnje dvije godine. Bavi se vrlo jednostavnom temom – prostorom, i to osobnim prostorom, mojim prostorom, odnosno kućom. Prostor u pitanju je slikarski vrlo pitak, većinom se radi o stvarnim stvarima, osim manjega dijela predmeta koje bih sebi i supruzi rado priuštio, no iz nekog razloga to trenutno možda ne mogu, bilo zbog financija ili čega drugog. Takvi su predmeti izraženi samo linijom, dok je sve ono što već posjedujemo predstavljeno u koloritu. U Čakovec sam došao i s jednom dodatnom temom pod nazivom “Odrastanje”, te se odnosi na moja sjećanja iz djetinjstva. Bavi se vanjskim prostorom, ali i Waltom Disneyjem, te temom naših baka i djedova, čije su kokoške i druge životinje, kade i slično ispunjavale vrt. Prostor kao ideja, realni prostor, doveo me do sfere onoga intimnoga, unutarnjeg osobnog prostora, te se sve vrti oko ideje “doma”, ne kuće ili stana kao mjesta gdje živimo, već baš “doma” kao ideje u kojoj se isprepliću razni osobni prostori – objašnjava Šimunović.

Zoran je kustos u Gradskome muzeju u Vukovaru, a poznat je i kao strastveni motociklist, član Motokluba Vukovar. Poveznicu između umjetnosti i motociklizma vidi u slobodi duha koja u umjetnosti omogućava izražavanje, dok u “plovidbi asfaltnim morem” tjera na uživanciju u osjećanju “vjetra u kosi”.

– Slikarstvo je i fizički posao. Ja uvijek slikam u ciklusima od po šest djela, a proces je mukotrpan. Neke slike nastanu u kratkom roku, a neka djela nastaju godinama. Iz posla sam maknuo pripremu platna: nekome je to gušt raditi, no osobno mi smeta što priprema iziskuje mnogo vremena. Umjetnošću sam se inače počeo baviti tek s 21 godinom, prije toga sam studirao agronomiju. Za početak moga slikanja je uvelike zaslužna moja supruga Ivana, koju zovem svojim okidačem! (smijeh) Na Akademiji sam startao s jednostavnim motivima, u početku se sve to svodi na “umjetničku matematiku” i grozno je teško. Traži se vladanje aktom, portretom i proporcijama. Mojih pet minuta je, nasreću, došlo odmah i zasad ne prestaje. Posao je iznimno težak, osobito kad marketing, PR i ostalo odrađujete sami. Uskoro ću po prvi puta izlagati u inozemstvu, u Grazu, trebao bi ići i Beč, uglavnom, otvaraju mi se vrata Europe – kaže Zoran.

U popularnom američkom Regard Magazineu u travnju je izašao prilog “Croatia full of life”. U prilogu su predstavljeni hrvatski ambasadori, pri čemu je naglasak bio na dizajnerima, glumcima i jednom umjetniku – Zoranu Šimunoviću iz Osijeka.

– Kod mene nema planiranja rada u smislu izrade skica, no puno promišljam o djelima. To se konstantno odrađuje u glavi. Djelo nikad ne ispadne sto posto onako kako ste ga zamislili, jer realizacija autora uvijek odvede u nekome smjeru o kojem možda nije razmišljao!

Samo otvorenje izložbe održano je u nekonvencionalnom duhu. Publici su se vrlo kratko obratili ravnateljica Muzeja Maša Hrustek-Sobočan i autor, spomenuvši da se radi i o početku međumuzejske suradnje. Nakon toga su okupljeni razgledali izložena djela. Izložba je otvorena do 28. lipnja.

Kultura

FOTO Festival čipke uz turske specijalitete, zanimljive radionice i koncerte

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Unatoč kiši, drugi festivalski dan 28. Međunarodnog festivala čipke u Lepoglavi, protekao je u lijepoj atmosferi. Festivalska publika uživala je u atraktivnoj ponudi na „Danu Turske, koji je pripremila Turska, ovogodišnja zemlja – partner festivala u Lepoglavi.

Iako zbog lošeg vremena u subotu nije održan Tradicionalni sajam, posjetitelji Međunarodnog festivala čipke imali su priliku razgledati čak 35 izložbi na kojima su predstavljene najljepše čipke iz čak 15 europskih zemalja.

Za najmlađe su u Domu kulture u subotu priređene zanimljive radionice vezane uz rukotvorstvo i kulturnu baštinu na kojima su djeca pokazala svoju maštu i kreativnost.

U festivalskom šatoru u gradskom parku u subotu je održana gastronomska priredba – Okusi Hrvatske i Turske, na kojoj su ponuđena jela Hrvatskog zagorja te tradicionalni turski specijaliteti, koje su pripremili učenici – kuhari iz varaždinske Gospodarske škole pod vodstvom svojih mentora, članice KUD-a Lepoglavski pušlek i vrsnih kuhara iz Turske. Oni su za posjetitelje festivala pripremili pileće rolice punjene mlincima, hajdinu kašu s bukovačama, krpice sa zeljem, mlinčani kolač, turske pide s povrćem i mesom, ali i tradicionalne turske slastice – baklave i rahat lokum te pravu tursku kavu i turski čaj.

-Želimo da na našem festivalu uživaju sva čula. Posjetitelji tako mogu uživati u ljepoti izloženih čipaka, a zahvaljujući Turskoj, ovogodišnjoj zemlji – partneru, imaju priliku kušati tradicionalne turske s pecijalitete, ali i naša tradicionalna jela, kakav je primjerice, mlinčani kolač, koji smo i zaštitili. Gastronomska baština važan je dio naše bogate tradicije, stoga i nju, baš kao i čipku, želimo sačuvati i predstaviti na našem međunarodnom festivalu. Zahvaljujem našim partnerima iz Turske, Gospodarskoj školi u Varaždinu te našim turskim partnerima, uz čiju smo podršku i ove godine organizirali ovu atraktivnu gastronomsku priredbu – istaknuo je Marijan Škvarić, gradonačelnik Lepoglave na otvorenju „Okusa Hrvatske i Turske“.

Sadržajni subotnji program nastavljen je koncertom poznate turske pijanistice Tutu Aydinoğlu u lepoglavskoj župnoj crkvi. Virtuozna pijanistica iz Turske u Lepoglavi je izvela dojmljiv koncertni program pod nazivom – Međustoljetno putovanje Turskom. Publika u župnoj crkvi u Lepoglavi tako je uživala u izvedbi rijetko izvođenih skladbi koje počivaju na bogatoj glazbenoj tradiciji Turske, među kojima je bilo i jedno od najpoznatijih djela suvremenog turskog skladatelja Hasana Uçarsua – Ostaci ljetnog putovanja: Priča o četiri drevna grada, te djelo turskog skladatelja i pijanista Cemala Reşita Reyja – Šetnja gradom koji se sastoji od uspomena, koje je ovaj turski skladatelj posvetio starom Istanbulu.

Drugi festivalski dan završio je još jednim sjajnim koncertom na kojem su nastupile domaće estradne zvijezde – Vanna i Martin Kosovec. Koncert Vane i Martina Kosovca protekao je u pravom štimungu, uz najveće Vannine hitove te u odličnoj izvedbi domaćih i stranim evergreena sjajnog Martina Kosovca.

Organizatori su našoj poznatoj pjevačici poklonili ogrlicu od čipke, koju je izradila umjetnica Snježana Varović. Posjetitelji festivala čipke u Lepoglavi atraktivne izložbe čipke moći će razgledati i danas. Posljednjeg dana 28. Međunarodnog festivala čipke u svečanom šatoru od 14 sati i 30 minuta nastupit će na već tradicionalnom koncertu Limena glazba Lepoglava, kojoj će se na pozornici pridružiti i Big band iz Čakovca.

Od 15 sati u Domu kulture bit će organizirana i radionica Ivane Mikić inspirirana lepoglavskom čipkom, a od 16 sati će biti održana i tradicionalna priredba – Gradonačelnikov gulaš. U poslijepodnevnim satima Međunarodni festival čipke posjetit će i njegov visoki pokrovitelj – predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović. Program ovogodišnjeg, 28. Međunarodnog festivala čipke u Lepoglavi završit će izborom Miss Varaždinske županije za Miss Hrvatske u svečanom šatoru, koji će početi u 19 sati.

Nastavite čitati

Kultura

Srijeda u Muzeju: Predstavljanje knjige ˝Grad u kojem spavaju anđeli˝ Željka Prsteca

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu Srijede u Muzeju 18. rujna u palači Herzer predstavlja se knjiga Grad u kojem spavaju anđeli autora Željka Prsteca.

Knjiga je rezultat opsežnog posla prikupljanja i sređivanja dokumentacije vezane uz rad likovnog umjetnika Željka Prsteca (Varaždin, 1950.), u kojoj se iscrpno predstavlja pedeset pet godina autorova stvaralaštva, kako u rodnom gradu tako i drugdje u Hrvatskoj. U njoj je obuhvaćen pregled predgovora, kritika i eseja koje su o Prstecovim djelima pisali naši istaknuti likovni kritičari, kao i popis održanih samostalnih i skupnih izložbi. Sastavni dio je i 87 reproduciranih djela te 43 fotografije ilustracija, koje dokumentiraju Prstecove likovne dosege i stvaralačku poetiku.

Umjetnički rad i akcije Željka Prsteca već se godinama u Varaždinu odvijaju pod geslom Grad u kojem  spavaju anđeli, koje autor u okviru projekta Anđelinjak implementira svojim instalacijama u varaždinske prostore i sustavno ga provodi različitim sadržajima u svome Muzeju anđela. Akvareli, crteži i grafike Željka Prsteca izazivaju uzbuđenje zbog klasičnog načina na koji su rađeni i kao takvi prihvaćeni kod likovne publike i posjetitelja, i bez obzira na to što svaki njegov rad odiše tragičnim osjećajem prolaznosti, Željko Prstec je tražen slikar te će ova knjiga pomoći boljem upoznavanju njegove slikarske osobnosti.

Uz autora, knjigu će predstaviti povjesničari umjetnosti Mirjana Dučakijević i Miroslav Klemm, oboje umirovljeni muzejski savjetnici u GMV-u, a održat će se i projekcija dvaju kratkih filmova o stvaralaštvu Željka Prsteca nastalih u produkciji HRT-a i VTV Televizije.

 Program počinje u 19 sati. Ulaz je besplatan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje