Povežite se s nama

Međimurje

U OŠ Dekanovec nova učionica i jednosmjenska nastava 2017.

Objavljeno:

- dana

JUBILEJ

– Tradicija obrazovanja koju ima Područna škola Dekanovec primjer je dobrog i kvalitetnog školstva, ali i dokaz tome da su, bez obzira na uvjete, za uspjeh najvažniji ljudi – rekao je međimurski župan Matija Posavec u toj školi koja je prošlog tjedna obilježila 110. obljetnicu državnog školstva.

Iako počeci školstva u Općini Dekanovec sežu u daleku 1841. godinu, kad je s radom započela tamošnja župna škola, tradicija obrazovanja i odgoja mladih započinje 1906. godine, kad župna prelazi u državnu školu, a ta se tradicija očuvala i danas.

Posavec je najavio pomoć u dogradnji još jedne učionice. Naime, Županija je dosad već financirala projektnu dokumentaciju za taj projekt te se početak radova očekuje već na proljeće, a time će ujedno biti stvoreni svi preduvjeti za održavanje jednosmjenske nastave. 

Župan je podržao inicijativu za promjenom naziva u Područna škola “Florijan Andrašec” Dekanovec

Učiteljice Tatjana Dobošić, Silvija Birač i Tatjana Pintarić predstavile su povijest državnog školstva u Dekanovcu, od samih početaka škole pa sve do danas. Upravo je učiteljica Dobošić jedna od onih koje su svoj život posvetile odgajanju mladih u Dekanovcu te je iza nje velikih 40 godina rada. Tako je istaknuto da je jedan od prvih učitelja bio Kalman Tisaj, najveći broj učenika škola je imala tridesetih godina, kad je školu pohađao 341 učenik, a jedan učitelj učio je njih 240! Danas školu pohađa 32-oje učenika u tri razredna odjela s ICT opremom.

Međusobna suradnja je nit vodilja rada škole, pa tako učenici kontinuirano sudjeluju u aktivnostima zajednica, udruga i brojnim projektima, a posebna se pozornost pridaje očuvanju tradicije i njegovanju lika i djela Florijana Andrašeca, velikog skladatelja i pronositelja međimurske narodne kulture. Stoga je i župan podržao inicijativu vodstva škole za promjenom naziva u Područna škola “Florijan Andrašec” Dekanovec, kako bi još više istaknuli njegovu važnost u povijesti škole, Općine, ali i cijelog Međimurja. Cjelokupan program obilježavanja pripremili su sami učenici škole, a po završetku svečanosti pripremljena je i prigodna izložba fotografija iz osobne arhive nekadašnjeg učitelja Mije Korena.

 

Izvor:
Foto:

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje