Povežite se s nama

Međimurje

U skladu s prirodom: Što napraviti kad voćke gologa korijenja ne stignemo odmah posaditi?

Objavljeno:

- dana

Piše i snima: Silvija Kolar-Fodor, predsjednica Udruge Biovrt

Jesen je idealno vrijeme za sadnju voćaka i puno je bolje to napraviti najesen nego na proljeće.

Razloga tome ima više, a glavni je da se voćka posađena na jesen bolje primi: oštećeni korijen (ako sadimo sadnice gologa korijena) se obnovi do proljeća, razvije se i tako su na proljeće, kad voćke krenu s rastom, već dobro ukorijenjene. One posađene na proljeće kreću odmah s rastom i nemaju vremena za razvijanje korijenja pa su te prve sezone podložnije sušama i vremenskim ekstremima. To je i drugi razlog za jesensku sadnju – najesen i tijekom zime česte su kiše i sadnice su dobro zalijane mjesecima nakon sadnje, a na proljeće su česte proljetne suše pa imate posla sa zalijevanjem istih da se prime.

Kako su najesen česte kiše ili loše vrijeme, dogodi nam se da ne možemo posaditi sadnice istog dana kada smo ih kupili ili su nam dostavljene poštom. Voćke gologa korijena u dućanu nam izvade i stave u plastičnu vreću, dostavljaju se isto umotanog korijena u plastiku.

Silvija Kolar-Fodor, predsjednica Udruge Biovrt
FOTO: Lucija Trupković

Sadnice ne smijemo ostaviti tako zapakirane, eventualno najduže jedan dan, jer riskiramo da nam propadnu. Stavite ih negdje u hlad, na zaštićeno mjesto i čim prije otpakirajte. Nikako ih nemojte stavljati u kante s vodom na nekoliko dana, jer će doći do truljenja korijena i propadanja voćaka. Voćke golog korijena koje ne stignete posaditi odmah potrebno je utrapiti.

Kako utrapiti voćku?

Voćku je najlakše utrapiti na neku površinu gdje imate vrt ili slično – gdje je tlo već bilo obrađivano, da lakše iskopate rupu. Trebate iskopati rupu/jarak dovoljno veliki da tu smjestite sve korijenje, posložite voćke jednu do druge, vratite tu zemlju na korijenje, lagano zagazite i zalijete. Ne treba biti posebno velika, ni duboka rupa – glavno je da je korijenje zaštićeno, to jest, prekriveno zemljom.

Na fotografiji pogledajte kako to ja radim – iskopam jarak i voćke posložim u njega te sve prekrijem zemljom. Bitno je dakle da je korijenje zaštićeno i na vlažnom. Ako je suho vrijeme, svakako zalijte po potrebi do trenutka sadnje.

Voćke možete utrapiti kako su i u dućanima s voćkama – možete navoziti zemlju ili vlažni pijesak na korijenje ili posaditi privremeno u kante ili neke velike posude, pod uvjetom, naravno, da korijenje stane u njih. I posude obavezno moraju imati rupe na dnu – bilo kakvo pretjerano zadržavanje vode oko korijenja već za par dana može izazvati truljenje korijenja i propadanje voćke.

Tako utrapljene voćke mogu stajati i duže vrijeme do trenutka sadnje i ne morate se bojati da bi mogle propasti. Ne morate se bojati ni obilnih kiša, ni prvih minusa. Sretno s jesenskom sadnjom i budućim plodovima u vašem voćnjaku!

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje