Povežite se s nama

U fokusu

Što se događalo: u ludbrešku školu stižu ugledni ravnatelji, župan smijenio mladež HNS-a i SDP-a

Objavljeno:

- dana

SITUACIJA GORA NEGO ŠTO SE MISLILO?

Što se događalo u Srednjoj školi Ludbreg? To pitanje je otvorila afera Kišić-Bajsić, ali i odluka varaždinskog župana koji je smijenio sve tri dosadašnje predstavnice Varaždinske županije u Školskom odboru.

Dosad su članice Školskog odbora, tijela koje upravlja školom, bile Petra Pokec, članica HNS-a te Ivana Škorjanec i Kristina Mirčetić Petrin, članice SDP-a. Riječ je o mladim članicama te dvije stranke: Mirčetić Petrin ima 31 godinu, a Pokec i Škorjanec su 29-ogodišnjakinje. Škorjanec je ujedno predsjednica Savjeta mladih Grada Ludbrega, a Pokec potpredsjednica.

Umjesto stranačke mladeži, Varaždinska županija je kao svoje predstavnike u Školski odbor sad odlučila imenovati troje uglednih ravnatelja varaždinskih srednjih škola!

Na prijedlog Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport imenovani su Janja Banić, ravnateljica Prve gimnazije, Katica Kalogjera Novak, ravnateljica Gospodarske škole, i Dražen Košćak, ravnatelj Srednje strukovne škole.

To će dati dodatni doprinos da Srednja škola Ludbreg što bolje funkcionira. Novoimenovani članovi Školskog odbora će svojim dugogodišnjim radnim iskustvom u srednjim školama te višegodišnjim ravnateljskim mandatom dati svoj doprinos u poboljšanju rada Srednje škole Ludbreg – naveli su iz Varaždinske županije.

Redom “upleteni” članovi SDP-a…

Predsjednica Školskog odbora istovremeno više neće biti Ivana Pomahač, članica SDP-a, koja je kao profesorica engleskog jezika u ludbreškoj školi u tom tijelu bila predstavnica Nastavničkog vijeća. Ona će se, prema najavama, sama povući s te funkcije, a od 30. siječnja više neće biti razrednica učeniku zbog kojeg su i pokrenute ozbiljne kadrovske promjene u Školskom odboru.

Kao što je poznato, 17-godišnji učenik Srednje škole Ludbreg, bivši član Foruma mladih SDP-a, prvo je optužio dožupana za školstvo Alena Kišića (također SDP) da ga je obmanuo kako bi poslao priopćenje protiv dr. Sanje Zember, od jučer bivše ravnateljice Opće bolnice Varaždin (za v.d. ravnatelja je imenovan dr. Nenad Kudelić, blizak SDP-u).

Srednjoškolac se dožupanu ispričao, i to ubrzo nakon što je u javnost “isplivao” zapisnik o razgovoru koji je s njim krajem studenoga u školi obavila njegova razrednica Ivane Pomahač.

Prema Zapisniku, učenik je svojoj razrednici Ivani Pomahač, ujedno i županijskoj vijećnici SDP-a, priznao da ga je Kišić nagovorio da o njoj širi neistine te da mu je Kišić pružao zaštitu. Ravnatelj Josip Zdelar potvrdio je postojanje tog zapisnika, no ne i njegovu autentičnost.

Izvor:
Foto: Arhiva RT

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje