Povežite se s nama

Novosti

Ugostitelji koji žele produljenje radnog vremena tijekom Špancirfesta moraju to prijaviti

Objavljeno:

- dana

OBAVIJEST

Ugostitelji koji u vrijeme održavanja Špancirfesta žele produljenje radnog vremena ugostiteljskog objekta i terase ili žele dozvolu za ozvučenje terase moraju se obavezno javiti Upravnom odjelu za gospodarstvo, turizam i međunarodnu suradnju

Kako je odredbom članka VII.  Zaključka  o utvrđivanju uvjeta za održavanje festivala „Špancirfest – 2012“, utvrđeno da radno vrijeme ugostiteljskih objekata na području Grada Varaždina u vrijeme Špancirfesta može biti od ponedjeljka do četvrtka i nedjeljom do 01,00 sat, a petkom i subotom do 03,00 sata, što je dulje od propisanog Odlukom, potrebno je da svaki ugostiteljski objekt koji želi u dane Špancirfesta dulje poslovati ishodi Rješenje Gradonačelnika Grada Varaždina.

Temeljem gore navedenog, potrebno je  za svaki pojedinačni ugostiteljski objekt napisati zamolbu na propisanom obrascu „Zahtjev za produženje radnog vremena ugostiteljskog objekta“ koji se nalazi na službenim stranicama Grada Varaždina www.varazdin.hr (KAKO VAM MOŽEMO POMOĆI ) te priložiti upravni biljeg od 70,00 kuna.

Sukladno odredbi članka 22.  Odluke o uvjetima za postavljanje terase na javnim površinama u povijesnoj jezgri grada Varaždina korisnik terase dužan je ishoditi Rješenje na propisanom obrascu „Zahtjev za radno vrijeme terase“ koji se nalazi na službenim stranicama Grada Varaždina www.varazdin.hr te priložiti upravni biljeg od 70,00 kuna prema Tar.br.1. i 2. Zakona o upravnim pristojbama.

Sukladno odredbi članka 21. stavka 3. Odluke o uvjetima za postavljanje terase na javnim površinama u povijesnoj jezgri grada Varaždina („Službeni vjesnik Grada Varaždina“, broj 1/2012) korisnik terase dužan je u vrijeme organiziranja zabavnih i glazbenih programa na terasi zatražiti dozvolu za postavljanje ozvučenja, sukladno Odluci o lokacijama i uvjetima za održavanje javnih skupova i manifestacija na području Grada Varaždina kada postoji mogućnost prekoračenja dopuštenih razina buke .  Zahtjev za organiziranje programa  podnosi se  Upravnom odjelu za gospodarstvo, turizam i međunarodnu suradnju Grada Varaždina koji je u postupku rješavanja zahtjeva dužan pribaviti mišljenje Upravnog odjela za kulturu, sport i tehničku kulturu Grada Varaždina te izdati rješenje o prihvaćanju ili odbijanju zahtjeva . Korisnik terase dužan je uz zamolbu priložiti mišljenje organizatora festivala – Turističke zajednice Grada Varaždina o izvođenju glazbe radi usklađivanja s programom festivala i akt Službe županijske sanitarne inspekcije o mjerenju razine buke Ministarstva zdravstva sukladno Zakonu o zaštiti od buke i drugih podzakonskih propisa donesenih na temelju ovoga Zakona. (ovo je redovna obveza i izvan Špancirfesta).

Izvor:
Foto: Arhiva RT-a

Međimurje

Happy Bike: sastanak projektnih timova uključenih gradova održan u Letenyu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uz brojne projekte u kojima sudjeluje kao partner ili nositelj projekta, Grad Prelog dio je i projekta HAPPY BIKE.

HAPPY BIKE je projekt Europske unije koji je odobren za financiranje u okvirima Interrreg programa prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska. Partneri projekta su gradovi Letenje, Prelog i Ludbreg te ŽUC Varaždin. Ukupni budžet projekta je nešto više od milijun eura – EU sredstva 866.282,16 eura, vlastita sredstva 111.415,59 eura. Početna konferencija ovog projekta održana je krajem mjeseca siječnja. U srijedu, 28. veljače, održan je i sastanak projektnih timova iz gradova sudionika projekta.

Sastanak je održan u prostorima gradske uprave mađarskog Grada Letenye. Projekt je sa provedbom započeo početkom mjeseca studenog prošle godine, a voditelj projekta za područje Grada Preloga je Miroslav Hržić.

Glavni cilj projekta je izgraditi nove atrakcije uz rijeke Dravu i Muru uz koje se vežu bogata i raznolika prirodna i kulturna baština. To se planira kako bi se generirao gospodarski rast na prostoru uključenih programskih područja (Grad Letenye, Grad Prelog i Grad Ludbreg). Razvoj infrastrukture koja se provodi u okviru predloženog projekta trebao bi privući veći broj posjetitelja.

Uz uspostavljanje nove biciklističke rute Letenye-Prelog-Ludbreg te interpretacijskim stazama sa prikazom kulturne i prirodne baštine (na ukupnoj dužini od oko 100 km), lokalno stanovništvo i posjetitelji imat će poboljšani pristup slikovitim, gotovo netaknutim prirodnim područjima, a i drugi potencijalni turisti koji posjećuju mjesta uz rijeke Dravu i Muru. Poseban naglasak stavlja se na činjenicu da je ruta Letenye-Prelog-Ludbreg kapilarna ruta čime će se osigurati poveznica s obje strane hrvatsko – mađarske granice, kao i priključak na EuroVelo mrežu.

Područja uključena u projekt Happy Bike su: Županija Zala, Međimurska i Varaždinska županija. Najmanje 11 naselja trebalo bi imati koristi od projekta, a oko 60 kulturnih i prirodnih znamenitosti će biti evidentirano i dostupno posjetiteljima. Sljedeći sastanak projektnih timova održat će se u mjesecu svibnju u Ludbregu.

Nastavite čitati

Događanja

Kulturno-umjetnička večer posvećena Rudolfu Steineru održana u čakovečkoj knjižnici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Rudolf Steiner

U čakovečkoj Knjižnici „Nikola Zrinski“ prošlog tjedna predavanjem i kulturno-umjetničkim programom je obilježena 157. obljetnica rođenja začetnika antropozofije i waldorfske pedagogije, Rudolfa Steinera.

Program se odvijao u tamošnjoj multimedijalnoj dvorani, pri čemu je posjetiteljima na dolasku zahvalila ravnateljica knjižnice, Ljiljana Križan.

Rudolf Steiner je rođen 25. ili 27. veljače 1861. godine u Donjem Kraljevcu. Bio je utjecajan u mnogim područjima, uključujući odgoj i obrazovanje, poljoprivredu, umjetnost i filozofiju. Unutar svoje pedagogije htio je uspostaviti odgoj djece kao cjelovitih ljudskih bića, naglašavajući važnost ravnoteže fizičkog i duhovnog aspekta čovjeka. S tim u cilju razvio je i euritmiju, izvedbenu umjetnost koja je ujedno i metoda terapije. To su zapravo geste i pokreti koji kretanjem tijela žele izraziti govor i zvuk. Pomoću njegovih ideja razvijena je i biodinamička poljoprivreda. Temeljna zamisao takve vrste ratarstva počiva na „životnoj snazi“, ideji da biljke i životinje posjeduju „kozmičku silu“ koju hranjenjem ljudi unose u svoj organizam. Steiner je smatrao i da pesticidi i umjetna zaštitna sredstva i gnojiva hrani oduzimaju životnost.

Govoreći o naučavanju dr. Rudolfa Steinera, ravnateljica istoimenog centra u Donjem Kraljevcu, Dijana Posavec, pričala je i o predviđenim aktivnostima večeri.

Ravnateljica Centra “Dr. Rudolf Steiner”, Dijana Posavec

-Povodom 157. obljetnice rođenja našeg sunarodnjaka odlučili smo da će se ovdje u čakovečkoj knjižnici održati jedno interesantno predavanje, govorit će gospođa Mila Željeznjak. Naš prijatelj Goran Vadlja iz Donjeg Kraljevca provest će zvukoterapiju. Za 27. veljače bila je predviđena donatorska večer u Toplicama sv. Martin, no zbog vremena smo je morali odgoditi, javnost ćemo naknadno obavijestiti o novom terminu. Odlučili smo da ovu godinu posvetimo popularizaciji lika i djela Rudolfa Steinera. Predavanja na temu biodinamike vrlo su popularna, u Varaždinskoj županiji posjećenost je bila velika, a u bliskoj budućnosti organizirat ćemo ih u Zagrebu, Istri i Slavoniji.

Učenice Graditeljske škole Čakovec predstavile su Steinerovu poeziju

Steinerovu poeziju predstavile su učenice Graditeljske škole Čakovec. Gospođa Mila Željeznjak potom je održala predavanje pod nazivom „Boje duše“ na temu anđeoskog svijeta. Večer je završila govorom Gorana Vadlje o utjecaju zvuka na organizam. Uslijedila je njegova terapija zvukom u trajanju od 15 minuta.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje