Povežite se s nama

Kultura

Umjetniku je najgore biti činovnikom

Objavljeno:

- dana

VITOMIRA LONČAR, GLUMICA I RAVNATELJICA KAZALIŠTA MALA SCENA

Vitomiru Lončar zasigurno svi znate pod nadimkom Bucka, kada je u Malaviziji osvajala cijelu Hrvatsku.

No i danas stoji svojim predstavama iza brojnih dječjih osmijeha. Naime, kao osnivačica i ravnateljica kazališta Mala scena stoji iza mnogih dječjih predstava. Jednom od njih ponovo je “zarazila” i Varaždince na Špancirfestu, kada smo s njom popričali, osim o njoj, o stanju na neovisnoj kazališnoj sceni i novim projektima…

Promijena okruženja

Došli ste u Varaždin s predstavom Tajne začarane šume koja igra već oko 30 godina. To je jedna od najdugovječnijih predstava za djecu u Hrvatskoj. Čemu ona duguje svoj uspjeh?
Dakle, najstarija predstava za djecu u Hrvatskoj, koja je još uvijek na repertoaru, je naša Kraljevna na zrnu graška. Tajne začarane šume su gotovo jednako stare, međutim, one ne igraju u istoj podjeli nego je ovo već treća generacija glumaca koja ju izvode. Zvjezdana Ladika napisala je ovaj tekst za naše malo kazalište kada je tek nastajalo i kada smo bili opremljeni samo željom da dođemo do svoje publike. Predstava izvrsno komunicira s djecom uzrasta od 3 do 10 godina. Glazba je ostala ista od početka, a sve ostalo: kostime, scenografiju, kostimografiju, rekvizite, dizajn smo mijenjali. Zašto djeca tako vole naše Tajne? Vjerojatno zbog njihove jednostavnosti i radosti koju nosi.
 
Već dugo ste u dječjem kazalištu. Ako se osvrnete unatrag, mislite li da djeca danas u ovom internetskom i virtualnom svijetu još osjećaju kazalište kao nekada?
U ovom sam poslu preko 35 godina i da, točno je, promijenila su se djeca, promijenilo se okruženje u kojem živimo. Mnogo je razloga tome, ali mi u kazalištu promjenu najviše osjećamo upravo zbog tehnologije. Naime, kad sam bila mlada glumica u bilo kojem prostoru, na otvorenom ili zatvorenom, igrali smo predstave bez razglasa i mikrofona. Danas je to nemoguće jer je prag čujnosti djece, koja odrastaju sa slušalicama i okružena svim mogućim ekranima, drugačiji. Drugačija je i koncentracija djece i mnogo je kraća. No što su djeca manja, razlike su manje od vremena od prije 30 i više godina.
 
Koliko je zapravo teško (ili lako) raditi predstave za djecu?
Svaki posao koji voliš i znaš raditi nije težak. Predstave za djecu u današnje vrijeme u Hrvatskoj nije lako raditi ne zbog kazališta za djecu samog po sebi nego zbog mnogo različitih uzroka koji se moraju uzeti u obzir. Naime, postoje uvriježena mišljenja o tome što bi kazalište za djecu trebalo biti, a kazalište Mala scena ne pripada toj struji. Tako da moram reći da je suvremene predstave za djecu u hrvatskom kazalištu prilično teško raditi.
Vi ste ravanteljica kazališta Mala scena. Je li to danas posao od kojeg se može “dobro živjeti”?
Od privatnog kazališta, a Mala scena je privatno kazalište, sve se teže uopće može živjeti. Pojam “dobro živjeti” nikako ne bih mogla upotrijebiti. Postoji mnogo razloga za to: od kulturne politike, novih medija, pa do smanjenog broja djece u Hrvatskoj. Kada smo započinjali Malu scenu, u Hrvatskoj je sveukupno bilo dvadesetak registriranih kazališta, a privatnih tek nekoliko. Danas je u Hrvatskoj registrirano 117 kazališta, a onih koji rade predstave za djecu više je od polovine. A pri tom su danas i svi drugi sadržaji mnogo dostupniji nego je to bilo nekada.

Trinaesto prase

Vi ste poznati kao oštra kritičarka vladine politike u kulturi. Poznato je da smatrate da država nedovoljno podupire nezavisnu scenu. Ipak, što biste, primjerice, poručili entuzijastima koji bi krenuli u pokretanje nezavisnog kazališta?
Ne bih definirala sebe kao “oštru kritičarku vladine politike u kulturi”. Nisu moji kritički osvrti usmjereni na konkretno ovu vladu, nego na sustav u cjelini koji je u kazalištu uglavnom orijentiran na javni sektor, a neovisna scena je i dalje “trinaesto prase”. A to nije ni dobro ni zdravo za jedno društvo koje se voli svrstavati u demokratski krug. No bez obzira na poteškoće, svakom bih mladom čovjeku preporučila da krene u privatnike i da radi kazalište kakvo želi. Za umjetnika je najgori put da postane – činovnik. A to je ujedno i najveća opasnost za današnje mlade umjetnike.
 
Nedavno ste se vratili iz Japana. Tamo ste bili poslovno u sklopu predstavljanja svoje nove predstave Superheroj. Kakvi su dojmovi?
Predstavu Superheroj radili smo gotovo tri godine. To je predstava za djecu od 7 godina na više u kojoj sudjeluje 7 glumaca iz Japana, Koreje, Tajvana, Hong Konga, Rusije, Austrije i Hrvatske. Duhovita je, zanimljiva predstava koja problematizira reality show, a s druge strane je istraživački projekt kojem je cilj jača uspostava interkulturnog dijaloga u kazalištu za mladu publiku u Aziji i Europi. Predstava je imala premijeru u Nacionalnom kazalištu u Seulu, nakon toga smo gostovali na Kijimuna Festi na Okinawi, u Japanu, pa na festivalu u gradu Kaohsiungu na Tajvanu. U rujnu igramo na dva festivala u Rusiji i dva festivala u Austriji. U listopadu i studenom imamo 18 izvedbi u Hong Kongu. Na žalost, jedino hrvatska publika neće vidjeti ovaj izniman projekt jer nismo naišli na interes onih koje bi tako nešto možda moglo zanimati.
 
Dojmovi? Kazalište za djecu u Aziji sasvim je drugačije od onoga kako ga mi gledamo i radimo u Europi i vrlo je teško raditi zajedničku predstavu. Nailazite na nezamisliv broj prepreka i izazova o kojima uopće ne razmišljate kada radite predstavu “kod kuće”. No iskustvo je neprocjenjivo.
 
Kako vam se sviđa naš grad i jeste li već koji put radili na Špancirfestu, posjetili ga?
Moji su roditelji rodom iz Stažnjevca, dakle, Varaždin je i grad u koji sam odlazila (ili barem kroz njega prolazila) cijelo svoje djetinjstvo i cijeli život. Jako volim Varaždin i veselim se svakom dolasku. Na Špancirfestu smo od prvog njegovog izdanja i svaki mu se put ponovno jako radujem jer publika živi za svoj festival. Sve su predstave uvijek pune, a za kazalište je to uvijek – slavlje!
Mala scena i ove godine priprema tri nove suvremene predstave za djecu i ja se nadam da se dogodine ponovo vidimo na Špancirfestu s jednom od njih!

Djecu spaja s kazalištem

Vitomira Lončar poznata je hrvatska glumica, ali i direktorica kazališta Mala scena kojem je bila i osnivačica. Riječ je o popularnom kazalištu koje na pozornice uvijek “stavlja” predstave za djecu koje jednostavno osvajaju publiku. S jednom od njih – Tajnama začarane šume – kazalište je gostovalo i na Špancirfestu. Riječ je o jednoj od njihovih najdugovječnijih predstava, u čijim je počecima i sama glumila. Njome su obilazili škole i vrtiće stvarajući svoju prvu publiku, a danas, deset godina nakon toga, ona je još uvijek pravi hit. U to smo se uvjerili i u ponedjeljak ujutro na festivalskoj kazališnoj pozornici. Mala scena je s predstavom još jednom osvojila srca najmlađih i zanimljivom predstavom približila im svijet teatra.

 

Izvor:
Foto:

Kultura

Proslava 70. obljetnice muzeja Dvor Trakošćan uz otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: MKM/Dubravko Hrupa

U srijedu, 24. travnja, održano je službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Obilježavanju je prisustvovala i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, župan Anđelko Stričak, načelnik Općine Bednja Damir Poljak te brojni drugi uzvanici i građani.

– Dvorac Trakošćan je od samog početka prepoznat kao iznimno vrijedan spomenički kompleks kojeg je krasila vrsnoća samog graditeljskog sklopa, ali i jedinstvena povezanost s prirodom. To je ono što je Trakošćan učinilo tako atraktivnim, toliko posjećenim i tako posebnim među nizom dvoraca u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sam rad muzeja, ideja da se ovdje uspostavi muzejska zbirka, doprinijela je tome da se dvorac na najbolji mogući način cijelo vrijeme održavao i obnavljao. Vjerujemo da će, uz velike ambicije i planove sadašnje ravnateljice, u sljedećim godinama dvorac doživjeti značajna unapređenja, postati još atraktivniji i pristupačniji brojnim posjetiteljima – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Čestitke je uputio i župan Anđelko Stričak.

Ravnateljica Muzeja Goranka Horjan je istaknula da gotovo da nema turističke promidžbe Lijepe naše bez slike Trakošćana.

– Svaka obnova postava u Trakošćanu ima jednu zadanu komponentu, maksimalno uvažavati sačuvani interijer. Sadašnja muzeološka koncepcija prezentira život hrvatskog plemstva, odnosno nasljeđe obitelji Drašković, a jedan smo od rijetkih muzeja koji izlaže veliki postotak svog fundusa, gotovo 70 posto, dakle pristupačnost građe je na prvome mjestu – rekla je Goranka Horjan i dodala da muzej ima nekoliko zbirki koje sadrže vrhunska dostignuća umjetničkog obrta.

– Uvijek smo bili fokusirani na prezentaciju stalnog postava, međutim sve više se otvaramo i drugim događanjima i radionicama te cijela paleta aktivnosti svjedoči o 70-godišnjem radu Dvora Trakošćan – naglasila je ravnateljica.

Izložba „Tko tu koga ženi“ je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija i moći će se razgledati sve do 15. rujna.

Izložba prikazuje ugovorene brakove koji su sve do u 20. stoljeće bili sastavni dio socijalno-ekonomskih strategija plemićkih i velikaških obitelji i sredstvo stjecanja i potvrđivanja društvenog i materijalnog položaja te ostvarivanja političkih ciljeva. Autorica stručne koncepcije je kustosica Andreja Srednoselec, stručna suradnica Marina Bregovac Pisk, a likovni postav oblikovala je Ana Katurić.

Osim službenog otvorenja izložbe, za posjetitelje je priređen bogat glazbeni program, impresivan light show te se ukazala prilika za druženje s muzealcima, što je upotpunilo događanje. „Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina, ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Glazbeni spektakl: koncert 170-ak mladih glazbenika iz Glazbene škole u Varaždinu i škole iz Barcelone

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Novi glazbeni spektakl priprema Glazbena škola u Varaždinu u suradnji s gostima iz Barcelone: u četvrtak, 2. svibnja, u 20 sati će ispred vile Bedeković u Varaždinu početi zajednički open-air koncert učenika ove  škole, učenika škole IEA Oriol Martorell iz Barcelone i zbora Via.

Čak 170-ak mladih, 100-tinjak u zboru i 70-ak u simfonijskom orkestru, nastupit će pod dirigentskom palicom profesorice Dade Ruža, a na programu će biti djela F. Schuberta, G. Verdija, O. Petersona, A. Kabilja, P. Casalsa. Ulaz na koncert je besplatan.

Najavljeno je to na konferenciji za novinare na kojoj su, uz ravnatelja Glazbene škole Davora Matačića i profesoricu te škole Dadu Ružu, prisustvovali i zamjenica župana Silvija Zagorec, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Varaždina Danijela Vusić, ravnatelj Koncertnog ureda Varaždin Raymond Rojnik, kao i Jerónimo Fuentes Candau, zamjenik veleposlanika Kraljevine Španjolske u Republici Hrvatskoj, ujedno i otpravnik kulturnih poslova pri Veleposlanstvu.

Suradnja sa školom iz Barcelone započela je putem Erasmus+ projekta u prosincu, kada su učenici varaždinske Glazbene škole gostovali u Barceloni, a open-air koncert će biti uzvratno gostovanje.

– Odlučili smo napraviti veći projekt s programom klasične glazbe. U prvom dijelu izvest ćemo 8. simfoniju, takozvanu „Nedovršenu“ Franza Schuberta koju mnogi možda pamte kao scensku glazbu iz crtića Štrumfovi. Slijedi dio u kojem će sudjelovati i mješoviti djevojački zbor, a počet ćemo s djelom katalonskog skladatelja Pavla Casalsa u mojoj obradi za gudački orkestar. Nakon toga ćemo izvesti nekoliko opernih djela iz Verdijevog opusa, iz Trubadura, Nabucca i Traviate. Predstavit će se solisti, sopranistica Ivona Borak i alt Eva Osonjački, perspektivne učenice naše škole koje su se istaknule visokim nagradama na brojnim natjecanjima, a uz njih i dvojica solista, naši bivši učenici, tenor Mislav Lucić i bariton Dorian Stipčić. U završnici ćemo iskoračiti u područje mjuzikla uz „Jaltu Jaltu“ Alfija Kabilja, izvest ćemo gospel kanadskog jazz skladatelja Oscara Petersona, a na samom kraju izvodimo „Barcelonu“, poznatu skladu Freddiea Mercuryja, koju je za tu prigodu obradio naš kolega, profesor Marko Prepelić – najavila je prof. Ruža.

Koncert u suradnji s gostima iz Barcelone nova je potvrda da je kvalitetan rad Glazbene škole u Varaždinu prepoznat i međunarodno, napomenula je zamjenica župana Silvija Zagorec. – Da s glazbenim školama i konzervatorijima u Europi odlično surađuju, govori najnoviji koncert, još jedan mali glazbeni spektakl u nizu. Čestitam im i na svim uspjesima, a posebno na tome što doprinose statusu UNESCO grada glazbe koji nosi Varaždin. Uvijek smo rado domaćini, a posebice kada gosti stvaraju s našim učenicima. Gosti tada postaju prijatelji za cijeli život. Sve građane pozivam na koncert u četvrtak, 2. svibnja, na slavlje glazbe, mladosti i darovitosti koje doslovno prelazi granice – istaknula je zamjenica župana Zagorec.

Građane je na koncert pozvala i Danijela Vusić, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Varaždina.

– Grad Varaždin svesrdno podržava Glazbenu školu u Varaždinu, koja ima veliki značaj, ne samo kao obrazovna ustanova, nego i kao institucija koja doprinosi kulturnoj i umjetničkoj suradnji, posebno s Koncertnim uredom Varaždin. Suradnja se nastavlja i na ovom međunarodnom projektu, koji je plod suradnje za koju se nadamo da će biti dugogodišnja – rekla je pročelnica Vusić. 

Već godinama imamo odličan odnos s Glazbenom školom u Varaždinu, istaknuo je pak zamjenik veleposlanika Jerónimo Fuentes Candau.

– Ključna je bila 2016. godina kada smo primili i prihvatili poziv da dođemo na Varaždinske barokne večer kao zemlja gost. Tada je počela ova lijepa priča, održani su koncerti u Varaždinu, ali su bili i naši gosti na poznatim božićnim koncertima u Zagrebu. Ovaj koncert je prekrasan rezultat ovoga svega, ali je zapravo plod direktne suradnje dvije obrazovne institucije, što je lijep primjer suradnje civilnoga društva – rekao je Jerónimo Fuentes Candau.

Koncertnom uredu Varaždin ovo će biti četvrti veliki, grandiozni koncert u suradnji s Glazbenom školom u Varaždinu. – Ovime smo za tisuću djece omogućili da nastupaju pred tisućama gledatelja, a to je jedna od najvećih motivacija za svako dijete koje se bavi glazbom – naveo je ravnatelj Raymond Rojnik.

Ravnatelj Glazbene škole u Varaždinu Davor Matačić je mladim umjetnicima i prijateljima iz Barcelone te učenicima svoje škole poželio puno snage za završne pripreme.

– Sada je pred njima uvježbavanje zadnjih detalja za interpretaciju vrlo zahtjevnog programa koji je postavila kolegica Dada Ruža – zaključio je Matačić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje