Povežite se s nama

Život i društvo

Varaždinska heljda dobila svoju monografiju, a na njoj se radilo desetak godina

Objavljeno:

- dana

U Županijskoj palači u Varaždinu 6. lipnja je svečano promovirana monografija o varaždinskoj heljdi, prehrambenom i primarnom poljoprivrednom proizvodu Varaždinske županije.

Uz autore monografije dr. sc. Dragutina Vinceka, mr. sc. Romana Ozimeca, prof. dr. sc. Nataliju Uršulin Trstenjak, Maru Bogović, Ružu Levatić te Damira Crlenog, mnogobrojne predstavnike udruga i vlasnike OPG-ova, na promociji je prisustvovao i župan Varaždinske županije Anđelko Stričak.

Pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu i zaštitu okoliša dr.sc. Dragutin Vincek istaknuo je da Varaždinska županija nastavlja na tragu uhodane procedure te nastoji objelodaniti sve o županijskim tradicionalnim, autohtonim proizvodima.

– Monografije i knjige se pišu o znamenitim osobama, povijesnim ličnostima, gradovima, a mi smo se posvetili poljoprivrednim proizvodima. Varaždinska županija se može pohvaliti da smo izdali šest monografija i svaki zaštićeni proizvod, osim što je zaštićen, dobio je svoju monografiju, pisanu povijest od 500 godina sažetu u koricama od 200 strana. Varaždinska heljda bi u sljedećih godinu, dvije mogla krenuti put Europe. Moramo pronaći samo pisane tragove gdje izrijekom stoji „varaždinska heljda“. Radimo na tome i ova će monografija pomoći da to lakše ostvarimo. Na području Varaždinske županije možemo govoriti o nekih 50 do 100 hektara certificirane proizvodnje heljde, a postoje i neki poljoprivredni proizvođači koji nisu u sustavima, nego proizvode za sebe – rekao je dr. sc. Vincek.

Mr. sc. Roman Ozimec je naglasio da su autori u monografiji pokušali prikazati heljdu sa svih aspekata, od primarnih, botaničkih i evolucijskih pa sve do početka korištenja u poljoprivredi.

– U monografiji su opisane i najnovije spoznaje o njezinoj genetici, jer je vezana uz ljudsku civilizaciju, kao i to kako bi se mogla koristiti u agrotehnologiji, od pčelarstva do stola, sa svim specijalitetima. Donosimo i na koji je način možemo koristiti te zašto bi heljdu bilo dobro koristiti još više u 21. stoljeću. Jedan od motiva za monografiju bio je spasiti heljdu jer je više nismo imali na poljima i skoro je nestala, a na varaždinskom je području ukorijenjena od 16. stoljeća – rekao je Ozimec.

Autorica Mara Bogović je otkrila da je grupa autora na monografiji radila desetak godina.

–  Zahvaljujući Varaždinskoj županiji koja uvijek podržava ovakve projekte, u suradnji sa Savjetodavnom službom, Agronomskim fakultetom, našim poljoprivrednim proizvođačima i udrugama, desetak godina se provodilo istraživanje i razni pokusi, prikupljala se dokumentacija i to je rezultiralo upisom varaždinske heljde na sortnu listu. Sretni smo što Varaždinska županija podržava ovakve projekte, naročito u zaštiti i promociji domaćih proizvoda te promociji naših poljoprivrednih proizvođača. Varaždinska heljda se nakon Domovinskog rata jako malo uzgajala, došlo je do značajnog pada i to zbog malo drugačije kategorizacije u sustavima poticaja, zbog čega je, nažalost, bila izbrisana s naših polja. Pokušali smo je ponovo uključivati i, srećom, poljoprivredni proizvođači pokazali su interes da se heljda ponovo uzgaja. Zakonska regulativa te proizvođače sada i potiče, tako da je heljda pronašla svoje mjesto u našoj poljoprivrednoj proizvodnji. Nije još uvijek dovoljno zastupljena, značajno manje nego ostale žitarice, ali se površine pod varaždinskom heljdom povećavaju – rekla je Mara Bogović.

Pohvalivši izradu monografije, župan Stričak je istaknuo da je u tri godine njegovog mandata izdano desetak knjiga, publikacija koje su vezane uz stare običaje, poljoprivredno-prehrambene proizvode, kuharice određenih područja, dok su dvije publikacije u pripremi.

– Pripremamo knjigu vezanu za Uskrs i tradiciju paljenja vuzmenki te publikaciju u kojoj bismo prikazali doprinos Varaždinaca i cijelog ovog sjevera Hrvatske u Domovinskom ratu jer dosad još nitko nije objedinio sve podatke. Često ističem da moramo pratiti trendove oko nas, tehničko-tehnološka postignuća i u tome je naša županija prva u državi. Međutim, isto tako moramo voditi brigu o našoj tradiciji, običajima i korijenima. Upravo te i takve publikacije najbolje govore o tome. Varaždinska županija je proteklih godina tiskala i bojanke vezane uz prehrambene proizvode za naše najmlađe kako bi već od malena u vrtićima bili upoznati s tim proizvodima i znali cijeniti trud i rad svojih susjeda, odnosno svojih sugrađana. Rad na poljoprivredi je izazovan, dovoljno je da se pojavi jedno nevrijeme i da se u trenutku sve sruši. I to je jedan od razloga tiskanja ovakvih knjiga. Dali smo tiskati nove plakate, podijelili ih po svim našim osnovnim školama, tako da i ravnatelje naših ustanova potičemo da, kad god je moguće, za potrebe školske kuhinje kupuju ono što je proizvedeno doma. Nijedan drugi proizvod ne može biti bolji, kvalitetniji, svježiji nego onaj koji je proizveden doma. Stoga veliko hvala svim ovdje prisutnim članovima udruga koji vode brigu o svemu tome jer na taj način promiču i našu gastronomiju koja je vrlo važna turistima koji sve više posjećuju Varaždinsku županiju – zaključio je župan Stričak.

Život i društvo

Župan Stričak s načelnicima i gradonačelnicima o prijevozu, socijalnim uslugama…

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Predstavljanje Prometne studije za uspostavu mreže linija javnog županijskog linijskog prijevoza putnika, projekta „Varaždinska županija – prijatelj zlatne dobi“ kao i pružanje socijalne usluge Pomoći u kući odnosno mogućnost sufinanciranja od strane jedinica lokalne samouprave, rad Zaklade „Vita“ i „Sv. Mihalel“, kao i Zajednice udruga hrvatskih vojnih invalida Domovinskog rata Varaždinske županije – bile su među temama radnog sastanka župana Anđelka Stričaka s gradonačelnicima i načelnicima s područja Varaždinske županije.

Radni sastanak ovog puta održan je u Općini Sračinec, a domaćini su bili načelnik Općine Sračinec Božidar Novoselec i predsjednik Općinskog vijeća Krunoslav Lukačić.

Župan Stričak naglasio je kako su ovim radnim sastankom nastavili kontinuirani dijalog s čelnicima općina i gradova, a teme koje su bile predložene govore u kojem smjeru ide i želi dalje ići Varaždinska županija, a to je ravnomjerni razvoj županije.

– Varaždinska županija potpisala je krajem prošle godine ugovor sa Sveučilištem Sjever za izradu prometne studije koja za konačni cilj ima ostvarivanje jednakog standarda prijevoza i usluga za sve žitelje u svim dijelovima Varaždinske županije. Do sada je održana jedna radionica na kojoj su pozvani svi načelnici i gradonačelnici, predstavnici poduzeća, autobusni prijevoznici, policija. Sveučilište Sjever napravilo je analizu postojećeg sustava županijskog linijskog prijevoza, izradilo nove mreže linija i dalo prijedlog voznog reda, i upravo je ta studija prvo predstavljena načelnicima i gradonačelnicima, kako bi mogli dati svoje prijedloge. Ujedno, svima je upućen apel da financijski podupru rad Zaklade za pomoć djeci  „VITA“, Zaklade za prevenciju kriminaliteta „Sveti Mihael“, te da se uključe u njihove aktivnosti – rekao je župan Stričak te se nadovezao kako su predstavnici HBOR-a prezentirali financijski instrument Urbanog razvojnog fonda.

– Riječ je o financijskom instrumentu koji se sastoji od sredstava iz Europskog fonda za regionalni razvoj i sredstava HBOR-a. Namijenjen je ulaganjima subjekata javnog sektora i njime se prvi put omogućuje financiranje investicija javne infrastrukture. Cilj im je poticanje projekata zaštite okoliša, energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije, te općenito izgradnju višenamjenske, sportske, turističke, društveno-kulturne, poslovne i slične infrastrukture. Glavno obilježje financijskog instrumenta je kombiniranje kredita i sredstava EFRR-a (50%-50%), a po završetku projekta moguć je otpis dijela glavnice kredita do 50% koji se odnosi na sredstva EFRR-a. Korisnici instrumenta mogu biti jedinice lokalne samouprave, to jest općine, gradovi i županije, ali i trgovačka društva, agencije ili ustanove u vlasništvu jedinica lokalne samouprave, kao i u vlasništvu države – objasnio je župan Stričak.

Predstavnicima općina i gradova predstavljeno je ovogodišnje treće izdanje međunarodnog folklornog festivala COFA koji će biti održan od 7. do 12. srpnja ove godine, a na kojem će, između ostalih, nastupiti folklorne grupe iz Perua, Indije, Njemačke, Švicarske i Bugarske.

Kolegiju načelnika i gradonačelnika, uz župana Stričaka i domaćine, prisustvovali su i pročelnica Upravnog odjela za poslove Skupštine i župana Renata Skoko, pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo i europske poslove Darko Majhen, te pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje Ljubica Božić.

Nastavite čitati

Život i društvo

U petak dugo iščekivana „Globina“, predstava o Murskom Središću prije stotinjak godina

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Još prije nekoliko godina Grad Mursko Središće i Centar za kulturu „Rudar“ krenuli su u projekt stvaranja predstave čija će radnja biti smještena u Mursko Središće i koja će biti posvećena najsjevernijem gradu.

Dramski tekst potpisuje nagrađivana autorica Kristina Štebih, a ove je godine redatelj Ivan Goričanec s članovima dramske sekcije KUD-a Mura, Makamusa, Xenixa i Grupe Sarcas krenuo u realizaciju.

Kako je dio radnje smješten u Sokolski dom u tridesetim godinama 20. stoljeća, nema prikladnijeg datuma za premijeru predstave nego dan nakon otvorenja u potpunosti obnovljenog Sokolskog doma. Predstava će se održati u Centru za kulturu „Rudar“ u petak 28. lipnja u 19.00 sati, a ulaz za sve je slobodan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje