Povežite se s nama

U fokusu

Varaždinski gradski vijećnici izglasali najveći proračun u povijesti „težak“ više od 300 milijuna kuna

Objavljeno:

- dana

Varaždinski  gradski vijećnici u ponedjeljak su većinom glasova usvojili proračun za 2019. godinu. Planirani prihodi iznose 308,2 milijuna kuna, a rashodi 312,6 milijuna kuna, s tim da je proračun uravnotežen prenesenim prošlogodišnjim viškom u iznosu od 4,32 milijuna kuna.

Grad je između ostalog znatno povećao ulaganja u rekonstrukciju prometnica te uređenje vrtića i škola. Osigurao je novčane naknade za novorođenčad, sredstva za stipendije i sufinanciranje rada s darovitim učenicima ili onima koji trebaju pomoć, te nastavlja sufinancirati prijevoz učenika i studenata.

– Ovo je u 495 godina najveći proračun kojeg će grad imati, jer iako je težak 308 milijuna kuna ne obuhvaća financiranje EU projekata. Bitan je način na koji će se novac uložiti u razvoj grada s potpuno namjenskim financiranjem svake stavke.  Komunalna naknada i doprinosi su veći i taj novac usmjeren je na pozicije uređenja komunalne infrastrukture. Bilo je primjedbi vijećnika Davora Patafte da treba više koristiti gradsku imovinu. I to ćemo napraviti kada dođe vrijeme i kada će nekretnine više vrijediti – istaknuo je varaždinski gradonačelnik Ivan Čehok.

U raspravu koja je uslijedila uključio se, između ostalih, i potpredsjednik Gradskog vijeća, Davor Patafta, iz Lige za Varaždin.

– Podržat ćemo proračun iz kojeg proizlazi da će se razvijati gospodarska zona u Brezju i više sufinancirati privatne vrtiće. Odbor za financije i proračun je svoje odradio, a bilo bi dobro da se u njegovu pripremu uključio i onaj za Komunal. No, nisu se njegovi članovi okupili i to nije dobra praksa. Dobro je da nastavljamo s POS-om, a oko gradske imovine – grad je ima i treba je staviti u funkciju, a ne da se rasprodaje. Ja to nikada nisam rekao ni sugerirao, jer imamo dosta imovine koja proračunu može donositi daleko više novca – naglasio je Patafta.

Za pomoć umirovljenicima s niskim primanjima, u proračunu je osigurano 400.000 kuna. No, novac za isplatu uskrsnica nije planiran, stoga će siromašni građani treće životne dobi morati pričekati prvi rebalans proračuna i njegove rezultate.

Iako je varaždinski gradonačelnik uoči izglasavanja proračuna izjavio da je on socijalan i razvojan, te najavio kako očekuje suglasje kod njegova prihvaćanja, ono je ipak izostalo. Naime, oporbeni vijećnici iz redova SDP-a, Reformista i HNS-a protive se praksi koja, smatraju, iz godine u godinu između ostalog donosi proračun koji se ne ostvaruje.

Tako je SDP-ov vijećnik Neven Bosilj ustvrdio da je  po dva milijuna kuna izdvojeno u tri godine za energetsku učinkovitost kotlovnica Vartopa, a da pritom 950 kućanstava od toga nije osjetilo ništa.

HNS-u je nacrt Proračuna Grada Varaždina za 2019. godinu neprihvatljiv jer se u njemu nalaze veći prihodi od upravnih administrativnih pristojbi, te pristojbi po posebnim propisima i od naknada, kao neposredan rezultat 25-postotnog povećanja komunalne naknade.

Slijedeće godine Grad planira nastavak gradnje objekata po POS programu za što će Javna ustanova Gradski stanovi izdvojiti 4,5 milijuna kuna. Planirani troškovi izgradnje u 2019. godini odnose se na lokacije Hrašćica – Rajčul i Vilka Novaka A2, gdje trošak nastavka i završetka gradnje iznosi 3.5 milijuna kuna.

Od gradskih ustanova u kulturi, i iduće godine najviše novaca iz proračuna dobit će HNK kojem, nažalost, uopće ne pada na pamet da je krajnje vrijeme da na svoje „daske“ postavi i djelo nekog od uglednih varaždinskih književnika. A štoviše, za poslovanje, materijalne i financijske rashode, te ostvarivanje najavljenih programa varaždinskog kazališta osigurano je 13,9 milijuna kuna. Muzej se, pak, mora zadovoljiti s duplo manje novaca, a Gradska knjižnica s 4,4 milijuna kuna.

Grad će, sukladno zakonskim odredbama, 2019. godine izdašno zadovoljiti potrebe svojih stanovnika, između ostalog i na području tjelesne kulture i sporta. Tako će na račun Zajednice sportskih udruga uplatiti 9,2 milijuna kuna, a za potpore ekipama i pojedincima za ostvarene vrhunske rezultate izdvojit će pola milijuna kuna.

Podsjećamo da je Varaždin domaćin Atletskog prvenstva Europe, a to osim uzbuđenja na tribinama donosi sanaciju i licenciranje atletske staze Sportskog centra „Sloboda“, što će koštati više od milijun kuna. Iako težište proračuna nije na sportu, dodajmo da je u planu i izrada strategije njegovog razvoja od 2020. do 2028. godine, za što će se izdvojiti 40.000 kuna.

Dobra vijest za poduzetnike je da Grad projektom “Izgradnja prometnica i odvodnje u Gospodarskoj zoni Brezje” želi riješiti nedostatak osnovne zajedničke infrastrukture, što je prepreka za aktivno poslovanje poduzetnika, a time i za privlačenje novih investitora u Zonu.

Riječ je o trogodišnjoj investiciji ukupne vrijednosti 9,5 milijuna kuna, od čega se polovica iznosa odnosi na sredstva iz EU fonda za regionalni razvoj.

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje