Povežite se s nama

U fokusu

Varkom imao krivu računicu – obrada tone otpada iz Brezja danas iznosi oko 2000 kuna!

Objavljeno:

- dana

Nakon što su u četvrtak u Varkomu otvorene ponude za obradu 500 tona miješanog komunalnog otpada, zaostalog nakon uzorkovanja sadržaja bala provedenog još 2019. godine, ispostavilo se da je ova gradska tvrtka imala pogrešnu računicu.

Naime, procijenjena vrijednost javne nabave male vrijednosti iznosila je 500.000,00 kuna (bez PDV-a), dok su dvije pristigle ponude od tvrtki CE-ZA-R i T&H Investa značajno skuplje.

Primjerice, za uslugu koja uključuje utovar otpada u vozilo ponuditelja, prijevoz do lokacije ponuditelja, te vaganje, istovar i obradu rastresenog otpada, tvrtka CE-ZA-R traži 934.375.00 kuna dok je T&H Invest ponudio kako će spomenutu uslugu obaviti za 1.010.000 kuna s obračunatim PDV-om.

Odnosno, povoljnija ponuda tvrtke CE-ZA-R za odvoz i obradu otpada po toni iznosi 1868,75 kuna, dok ona T&H Investa  iznosi čak 2.020 kuna. Iz svega navedenog proizlazi da su cijene za obradu i zbrinjavanje varaždinskog baliranog otpada proteklih 15-ak godina doslovno odletjele u nebo.

Nažalost, ispada da će Varkom skupo platiti greške iz prošlosti kada se u vrijeme mandata gradonačelnika Gorana Habuša nije poštovao ugovor o interventnom zbrinjavanju baliranog otpada. Podsjećamo, još 2008. godine potpisali su ga Grad Varaždin, T7 VIS i Varkom. Na posljedice lošeg upravljanja imovinom Grada Varaždina osvrnuo se bivši varaždinski gradonačelnik Ivan Čehok.

– Cijena bala po toni je 50 % veća od one koju smo nekad ugovorili (s tvrtkom T7 VIS). Mene su 11 godina vukli po blatu, pljuvali, nazivali najpogrdnijim nazivima, samo zato što se još 2008., pa onda i 2009. godine dodatkom ugovorilo zbrinjavanje bala u MBO postrojenju, koje je na kraju i sagrađeno. Za razliku od druga dva u Hrvatskoj, naša varaždinska tvornica ne smrdi. Pljuvali su me da je cijena od 1230 kuna po toni previsoka i kriminalna. No, Vrhovni sud me pravomoćno oslobodio. Bosilj je izbore dobio na obećanju da će riješiti bale po povoljnijoj cijeni – ističe Čehok.

I dodaje:

–  Cijena za obradu otpada je, dakle, 50 % veća od one koju smo ugovorili i za koju smo mogli sve zbrinuti još 2012. godine. Sada neka građani sami prosude što smo i koga birali – zaključuje Ivan Čehok.

Napominjemo da bi Trgovački sud trebao uskoro donijeti presudu temeljem tužbe o ništetnosti spomenutog ugovora. Taj je postupak Grad pokrenuo u vrijeme kada je na čelu Grada bio Goran Habuš (HNS) s koalicijskim partnerima iz SDP-a.  

U fokusu

FOTO Stiglo je prvih šest borbenih aviona Rafale, čuvat će i varaždinsko nebo te grmjeti na aeromitingu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

U Hrvatsku je danas sletjelo prvih šest od ukupno 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale.

Nove zaštitnike hrvatskog zračnog prostora iz Bordeauxa su u Zagreb preletjeli piloti Hrvatske vojske, koji su prošli obuku u Francuskoj. 

Na svečanosti prihvata prve skupine višenamjenskih borbenih aviona Rafale u sastav Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni Pukovnik Marko Živković je, uz predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade ministra obrane Anušića, ministra gospodarstva Habijana, i druge dužnosnike, bio župan Anđelko Stričak. 

– Upravo je nabava Rafala odluka koju bih posebno istaknuo tijekom obnašanja dužnosti zastupnika Hrvatskoga sabora u protekla tri mandata. Naime, Odlukom Vlade RH sam u srpnju 2019. godine bio imenovan u Međuresorno povjerenstvo za nabavu višenamjenskoga borbenog aviona. Da je njihova nabava bila neophodna, najbolje nam govore geopolitičke krize diljem svijeta. Vjerujem da svi uviđamo da moramo brinuti o sigurnosti, a isto tako vjerujem da svi uviđamo blagodati svih euroatlanskih asocijacija čiji smo članovi. Osim što Hrvatska vojska zadržava sposobnost zaštite zračnog prostora, nabavom borbenih aviona Rafale dodatno jača status među saveznicima – istaknuo je župan Stričak.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su sa Žmegačevog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje