Povežite se s nama

U fokusu

Vlado Sevšek o motoristima u šumama: “Zašto nitko ne reagira, a u Zakonu sve jasno piše?”

Objavljeno:

- dana

Nakon što smo u Regionalnom tjedniku broj 149 objavili članak pod nazivom „Metalni šiljci, žice i čavli na daskama u šumama prijete motoristima i izletnicima“, svojim se reagiranjem javio poznati odvjetnik, gradski vijećnik Grada Varaždina i predsjednik Lige za Varaždin, ujedno dugogodišnji lovac i šumoposjednik, koji je želio ukazati na drugu stranu priče, prema kojoj je jurnjava quadovima devastacija prirode i ozbiljan prekršaj.

Nikako pritom ne opravdava postavljanje opasnih predmeta, žica i šiljaka po šumi, ali mu je namjera istaknuti nekoliko činjenica koje se ne spominju u tekstu, a važno ih je znati.

– Užasnut sam spoznajom o nedavnoj smrti mladog čovjeka, kao i ozljedama koje su se dogodile drugima. Ipak, treba razgovijetno reći da se svi ti motociklisti kreću kroz šume motociklima i quadovima neovlašteno i nezakonito. Nitko ne spominje da ta ekipa ljudi neovlašteno prolazi kroz nekretnine, šume koje nisu njihove, nego su vlasništvo privatnika ili države, u kojem slučaju njima upravljaju Hrvatske šume, da zagađuju prirodu ispušnim plinovima i bukom, da uznemiravaju šumske životinje izazivajući kod njih stres, pa one bezglavo bježe zbog tih agresivnih motorista koji misle samo na svoje užitke – navodi Sevšek, nastavljajući da nije dozvoljeno bez privole vlasnika niti voziti, niti bučiti, niti uništavati šumsko raslinje gazeći preko njega kotačima quadova s ripnama od 10 centimetara i bez ispušnih cijevi, odnosno prigušivača na ispušnim cijevima, točnije, to nije dozvoljeno ni s privolom niti bez privole.

Kako bi sve to potkrijepio, poziva se na Zakon o lovstvu i Zakon o hrvatskim šumama, posebno na članke 47., 91. i 92., u kojima jasno stoji da je promet motornim vozilom u šumama izvan šumskih prometnica dopušten samo uz odobrenje šumoposjednika. Sukladno tomu, Zakonom su propisane kazne za prekršaj fizičkih osoba koje nisu šumoposjednici a voze se motornim vozilom izvan šumskih prometnica u novčanom iznosu od 10.000 do 20.000 kuna te za pravne osobe, što su u ovom slučaju udruge vozača quadova, od 30.000 do 70.000 kuna.

– Nikako ne mogu razumjeti da se ne može stati na kraj tim motoriziranim uništavateljima prirode kada u Zakonu sve jasno piše. Šume i šumska zemljišta Zakon definira kao dobra od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku te imaju njezinu osobitu zaštitu. Divljač je zaštićena tako da slobodno živi u prirodi i da je se ne uznemirava. Zakon divljači daje naročit značaj, također propisujući da je divljač dobro od interesa za Republiku Hrvatsku i ima njezinu osobitu zaštitu – ističe Sevšek.

U svom komentaru nastavlja da gospodarenje šumama obavljaju šumoposjednici, bilo da se radi o privatnim šumoposjednicima ili o Hrvatskim šumama kao javnom šumoposjedniku za šume u vlasništvu Republike Hrvatske.

Promet u šumama izvan šumskih prometnica nije dopušten ni na koji način, a po šumskim prometnicama samo uz odobrenje šumoposjednika. Ima li koji od tih motociklista takvo odobrenje? Sigurno nema.

Šumske ceste spadaju u šumsku infrastrukturu, a za njihovo korištenje plaća se naknada koju za šume u vlasništvu RH određuje javni šumoposjednik, kao i način i uvjete njihova korištenja, a sasvim je logično i jasno da privatni šumoposjednik ima ista ovlaštenja nad svojim vlasništvom.

Većina tih šumskih površina su lovišta kojima upravljaju ili Hrvatske šume ili lovačka društva.

Lovačka društva gospodare lovištima temeljem ugovora o zakupu prava lova, a koji ugovori im daju pravo da u skladu sa Zakonom nadziru i upravljaju lovištem i za to plaćaju naknadu. Dakle, to pravo imaju lovačka društva, a ne quad udruge.

Konačno, ozbiljnu ulogu u sprečavanju ovakve devastacije trebao bi imati i MUP, kako zbog prekršaja koji se čine takvim provozom, tako i zbog činjenice da većina tih vozila nije uopće registrirana, a da bi došla do šuma, moraju proći javnim prometnicama.

Sevšeka čudi kako o tome nikakav komentar na traženje iz naše redakcije nisu željeli dati iz Šumarije i Lovačkog saveza.

– Nije mi jasno zašto dosad nije reagirao nitko od pozvanih: ni Hrvatske šume, ni MUP, ni Hrvatski lovački savez, niti itko na županijskome nivou, iako je ta pojava u našoj županiji prava pošast. Da li se doista svi ograđuju i ne žele se miješati? Ili su ti motoristi neka nova zlatna mladež pa su toliko zaštićeni? Zaštićeniji od same prirode i svega što se u njoj nalazi? Pa gdje je policija i što je s povredom privatnog vlasništva? – čudio se Sevšek i zaključio da je morao prokomentirati ovu temu u ime brojnih ljubitelja prirode koji su mu se javili i koji dijele njegovo mišljenje.

Konačno, kaže Sevšek, gospodin koji se u vašem članku predstavlja kao predsjednik Off road kluba Novi Marof izaziva nevjericu izjavom da sa svojim sinom ide tim vozilima u šumu po gljive te da članove toga kluba „…šumovlasnici često pozovu na jelo i piće jer oni, vozeći se šumama, tjeraju kradljivce drva i lovokradice“.

– Postavlja se pitanje kojim se to pravcima kroz šumu on kreće kad bere gljive? Opće je poznato da gljive ne rastu na putovima. Ima li dozvolu za kretanje šumskim prometnicama? (Za kretanje izvan šumskih prometnica ne može ni dobiti dozvolu.) Ima li godišnju dozvolu za skupljanje gljiva, koja je također potrebna? A da išta zna o krađama drva i krivolovu, takve besmislice sigurno ne bi spominjao, a iskreno sumnjam da se kod bilo kojeg šumoposjednika najeo i napio – revoltirano je zaključio Vlado Sevšek.

U fokusu

Varaždin je europski grad stabala: “Ovo smo postigli kao tim”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varaždin, hrvatski grad baroka, glazbe i cvijeća, od sada ponosno nosi i titulu – europski grad stabala 2024.! Varaždin se ovom nagradom pridružio elitnom društvu zelenih europskih metropola, što je veliko priznanje ovom gradu, a posebno gradskoj komunalnoj tvrtki Parkovi, koja brine o održavanju gradskog zelenila.

The European City of the Trees Award (ECTA) je nagrada koju European Arboricultural Council dodjeljuje od 2007. godine onim gradovima koji se sukladno pravilima arborističke struke, ističu po iznimnoj kvaliteti rada s urbanim stablima. Tako se Varaždin našao u društvu Beča, Antwerpena, Amsterdama, Praga, Krakova, Tallina, Merana, Apeldorna, Trnave, Winterthura i Frankfurta na Majni.

Priznanje

Iako će sama nagrada biti uručena u lipnju na godišnjoj skupštini European Arboricultural Council, ovih je dana na adresu varaždinskog gradonačelnika Nevena Bosilja stigla službena potvrda o dodjeli nagrade.

Tim povodom u petak, 26. travnja održana je konferencija za medije u jednom od najmlađih varaždinskih parkova, Parku mladih, kako bi se poslala simbolična poruka da sve što danas činimo u namjeri očuvanja zelene gradske panorame, ostavljamo u nasljeđe budućim generacijama.

– Ovu nagradu ostavljamo u zalog današnjoj djeci, da ih podsjeća kako nikad ne smiju odustati od brige za zeleni okoliš i za stabla jer ona su nam ključan saveznik u borbi protiv klimatskih promjena i onečišćenja istaknula je direktorica Parkova Jelena Sekelj i zahvalila svim zaposlenicima Parkova na angažmanu.

– Ovu nagradu postigli smo zajedno kao tim. Zahvaljujem gradskoj upravi na dijeljenju zajedničke vizije o održivom upravljanju gradskim stablima i zelenom i zdravom gradu, te na njihovoj volji za suradnjom. Zahvaljujem na suradnji i našim cijenjenim partnerima – komunalnim i privatnim poduzećima, fakultetima, institutima, javnim i obrazovnim ustanovama te pojedincima s kojima surađujemo u radu sa stablima. Hvala i našim sugrađanima koji nas podržavaju, kao i onima čije nas konstruktivne kritike potiču da budemo još bolji. Zajedno možemo učiniti puno za naš grad. Ponosimo se što smo Europski grad stabala jer je to potvrda naše stručnosti te predanosti održivosti i stvaranju grada ugodnog za život – dodaje Sekelj.

Gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj čestitao je direktorici i svim djelatnicima gradske tvrtke Parkovi na ovom značajnom priznanju koje je još jedan dokaz koliko Varaždin djeluje po pitanju zelenila.

Zahvala

– Prošle je godine ovo priznanje dobio Antwerpen u Belgiji, a ove godine Varaždin. U užoj konkurenciji s nama je bio Zadar. Svečano uručenje bit će u lipnju. Nagrada potvrđuje zelenu agendu koju provodi Gradska uprava zajedno s Parkovima. Zahvaljujem vrijednim djelatnicima Parkova koji svaki dan uređuju naš grad i brinu o urbanom zelenilu. Ovih dana završili smo i nove drvorede, u Ulici Tina Ujevića, na Dravskoj poljani, zatim pored autobusnog kolodvora, u jesen kreće sadnja tisuću stabala iz projekta Varaždin pod krošnjama i možemo reći da je grad Varaždin zaista predvodnik i s razlogom je dobio ovu značajnu europsku titulu – rekao je gradonačelnik.

Podsjetio je na povijesnu činjenicu kako je Varaždin imao zaposlenog gradskog vrtlara tri godine prije Beča, a tridesetak godina prije Zagreba.

– To je kontinuirani rad, nasljeđe koje smo naslijedili od prijašnjih generacija, a projekte koje sada radimo, radimo za buduće generacije. Sve to doprinosi tituli koju Varaždin osvaja u posljednje tri godine – grada s najvišom kvalitetom života u Hrvatskoj – zaključio je gradonačelnik Neven Bosilj.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Stiglo je prvih šest borbenih aviona Rafale, čuvat će i varaždinsko nebo te grmjeti na aeromitingu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

U Hrvatsku je danas sletjelo prvih šest od ukupno 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale.

Nove zaštitnike hrvatskog zračnog prostora iz Bordeauxa su u Zagreb preletjeli piloti Hrvatske vojske, koji su prošli obuku u Francuskoj. 

Na svečanosti prihvata prve skupine višenamjenskih borbenih aviona Rafale u sastav Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni Pukovnik Marko Živković je, uz predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade ministra obrane Anušića, ministra gospodarstva Habijana, i druge dužnosnike, bio župan Anđelko Stričak. 

– Upravo je nabava Rafala odluka koju bih posebno istaknuo tijekom obnašanja dužnosti zastupnika Hrvatskoga sabora u protekla tri mandata. Naime, Odlukom Vlade RH sam u srpnju 2019. godine bio imenovan u Međuresorno povjerenstvo za nabavu višenamjenskoga borbenog aviona. Da je njihova nabava bila neophodna, najbolje nam govore geopolitičke krize diljem svijeta. Vjerujem da svi uviđamo da moramo brinuti o sigurnosti, a isto tako vjerujem da svi uviđamo blagodati svih euroatlanskih asocijacija čiji smo članovi. Osim što Hrvatska vojska zadržava sposobnost zaštite zračnog prostora, nabavom borbenih aviona Rafale dodatno jača status među saveznicima – istaknuo je župan Stričak.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje