Inflacija usporava, ali i dalje rastu cijene usluga, hrane…
U cijeloj eurozoni prosječna godišnja stopa inflacije u srpnju iznosila je 2,6 posto. Stopa inflacije u Hrvatskoj mjerena indeksom potrošačkih...
Nikako pritom ne opravdava postavljanje opasnih predmeta, žica i šiljaka po šumi, ali mu je namjera istaknuti nekoliko činjenica koje se ne spominju u tekstu, a važno ih je znati.
– Užasnut sam spoznajom o nedavnoj smrti mladog čovjeka, kao i ozljedama koje su se dogodile drugima. Ipak, treba razgovijetno reći da se svi ti motociklisti kreću kroz šume motociklima i quadovima neovlašteno i nezakonito. Nitko ne spominje da ta ekipa ljudi neovlašteno prolazi kroz nekretnine, šume koje nisu njihove, nego su vlasništvo privatnika ili države, u kojem slučaju njima upravljaju Hrvatske šume, da zagađuju prirodu ispušnim plinovima i bukom, da uznemiravaju šumske životinje izazivajući kod njih stres, pa one bezglavo bježe zbog tih agresivnih motorista koji misle samo na svoje užitke – navodi Sevšek, nastavljajući da nije dozvoljeno bez privole vlasnika niti voziti, niti bučiti, niti uništavati šumsko raslinje gazeći preko njega kotačima quadova s ripnama od 10 centimetara i bez ispušnih cijevi, odnosno prigušivača na ispušnim cijevima, točnije, to nije dozvoljeno ni s privolom niti bez privole.
Kako bi sve to potkrijepio, poziva se na Zakon o lovstvu i Zakon o hrvatskim šumama, posebno na članke 47., 91. i 92., u kojima jasno stoji da je promet motornim vozilom u šumama izvan šumskih prometnica dopušten samo uz odobrenje šumoposjednika. Sukladno tomu, Zakonom su propisane kazne za prekršaj fizičkih osoba koje nisu šumoposjednici a voze se motornim vozilom izvan šumskih prometnica u novčanom iznosu od 10.000 do 20.000 kuna te za pravne osobe, što su u ovom slučaju udruge vozača quadova, od 30.000 do 70.000 kuna.
– Nikako ne mogu razumjeti da se ne može stati na kraj tim motoriziranim uništavateljima prirode kada u Zakonu sve jasno piše. Šume i šumska zemljišta Zakon definira kao dobra od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku te imaju njezinu osobitu zaštitu. Divljač je zaštićena tako da slobodno živi u prirodi i da je se ne uznemirava. Zakon divljači daje naročit značaj, također propisujući da je divljač dobro od interesa za Republiku Hrvatsku i ima njezinu osobitu zaštitu – ističe Sevšek.
U svom komentaru nastavlja da gospodarenje šumama obavljaju šumoposjednici, bilo da se radi o privatnim šumoposjednicima ili o Hrvatskim šumama kao javnom šumoposjedniku za šume u vlasništvu Republike Hrvatske.
Promet u šumama izvan šumskih prometnica nije dopušten ni na koji način, a po šumskim prometnicama samo uz odobrenje šumoposjednika. Ima li koji od tih motociklista takvo odobrenje? Sigurno nema.
Šumske ceste spadaju u šumsku infrastrukturu, a za njihovo korištenje plaća se naknada koju za šume u vlasništvu RH određuje javni šumoposjednik, kao i način i uvjete njihova korištenja, a sasvim je logično i jasno da privatni šumoposjednik ima ista ovlaštenja nad svojim vlasništvom.
Većina tih šumskih površina su lovišta kojima upravljaju ili Hrvatske šume ili lovačka društva.
Lovačka društva gospodare lovištima temeljem ugovora o zakupu prava lova, a koji ugovori im daju pravo da u skladu sa Zakonom nadziru i upravljaju lovištem i za to plaćaju naknadu. Dakle, to pravo imaju lovačka društva, a ne quad udruge.
Konačno, ozbiljnu ulogu u sprečavanju ovakve devastacije trebao bi imati i MUP, kako zbog prekršaja koji se čine takvim provozom, tako i zbog činjenice da većina tih vozila nije uopće registrirana, a da bi došla do šuma, moraju proći javnim prometnicama.
Sevšeka čudi kako o tome nikakav komentar na traženje iz naše redakcije nisu željeli dati iz Šumarije i Lovačkog saveza.
– Nije mi jasno zašto dosad nije reagirao nitko od pozvanih: ni Hrvatske šume, ni MUP, ni Hrvatski lovački savez, niti itko na županijskome nivou, iako je ta pojava u našoj županiji prava pošast. Da li se doista svi ograđuju i ne žele se miješati? Ili su ti motoristi neka nova zlatna mladež pa su toliko zaštićeni? Zaštićeniji od same prirode i svega što se u njoj nalazi? Pa gdje je policija i što je s povredom privatnog vlasništva? – čudio se Sevšek i zaključio da je morao prokomentirati ovu temu u ime brojnih ljubitelja prirode koji su mu se javili i koji dijele njegovo mišljenje.
Konačno, kaže Sevšek, gospodin koji se u vašem članku predstavlja kao predsjednik Off road kluba Novi Marof izaziva nevjericu izjavom da sa svojim sinom ide tim vozilima u šumu po gljive te da članove toga kluba „…šumovlasnici često pozovu na jelo i piće jer oni, vozeći se šumama, tjeraju kradljivce drva i lovokradice“.
– Postavlja se pitanje kojim se to pravcima kroz šumu on kreće kad bere gljive? Opće je poznato da gljive ne rastu na putovima. Ima li dozvolu za kretanje šumskim prometnicama? (Za kretanje izvan šumskih prometnica ne može ni dobiti dozvolu.) Ima li godišnju dozvolu za skupljanje gljiva, koja je također potrebna? A da išta zna o krađama drva i krivolovu, takve besmislice sigurno ne bi spominjao, a iskreno sumnjam da se kod bilo kojeg šumoposjednika najeo i napio – revoltirano je zaključio Vlado Sevšek.
Prema podacima FINA-e iz obrađenih godišnjih financijskih izvještaja za statističke i druge potrebe, u djelatnosti proizvodnje kruha; proizvodnje svježih peciva, slastičarskih proizvoda i kolača u 2023. godini poslovao je 931 poduzetnik s 14.792 zaposlena, što je za 1 % više zaposlenih u odnosu na 2022. godinu.
Navedena skupina poduzetnika u promatranom je razdoblju ostvarila ukupne prihode u iznosu od 934,6 milijuna eura, što je 18,4% više u odnosu na prethodnu godinu, te ukupne rashode od 875,7 milijuna eura, što je više za 13,1%, piše jatrgovac.com.
Poduzetnici spomenute djelatnosti, njih 702, u 2023. su ostvarili dobit razdoblja u iznosu od 56,8 milijuna eura, što je povećanje od 25,1% u odnosu na 2022. godinu. Gubitak razdoblja iskazalo je 229 poduzetnika i to u iznosu od 5,3 milijuna eura, što je 64,2% manje u odnosu na prethodnu godinu.
Na razini svih poduzetnika ove djelatnosti iskazana je neto dobit od 51,6 milijuna eura, što je 4,9 puta više u odnosu na 2022. godinu, kada je neto dobit iznosila 10,5 milijuna eura.
Prosječna mjesečna neto plaća obračunata zaposlenima kod poduzetnika čija je pretežita djelatnost proizvodnja kruha; proizvodnja svježih peciva, slastičarskih proizvoda i kolača, u 2023. godini iznosila je 755 eura, što je 11,5% više u odnosu na 2022. godinu.
Kod top 5 poduzetnika s najvećim ostvarenim prihodima u 2023. godini u promatranom razredu djelatnosti, najuspješniji poslovni rezultat mjeren koeficijentom ubrzane likvidnosti, zaduženosti i vlastitog financiranja iskazale su ZAGREBAČKE PEKARNE KLARA d.d. Uspješnost poslovanja mjerenu koeficijentom obrtaja ukupne imovine te mjerenu danima plaćanja dobavljačima iskazalo je društvo PEKAR TOMO d.o.o., dok je uspješnost poslovanja mjerenu koeficijentom obrtaja kratkotrajne imovine iskazao PEKAR d.o.o.
Od nove školske godine priprave za sakramente prve pričesti i svete potvrde više ne traju godinu dana, već dvije godine. To je zateklo neke roditelje.
– Ah, što sad izmišljaju toplu vodu. Čemu sad to? Pa zar nije dovoljno godinu dana priprave. Djeca su ionako i ovako preopterećena raznim obvezama u školi – ističe roditelj jedne sedmašice.
No, majka jednog dječaka drugog razreda varaždinske osnovne škole ima drugačiji pogled na dvogodišnju pripravu.
– Po meni je to u redu. Ne može se sve svesti na odrađivanje i onda poklone nakon primanja sakramenata – dodaje majka djevojčice čiji su podaci poznati redakciji.
No, dvogodišnja priprava za sakramente nije novost i riječ je o uputi koju je 25. listopada prošle godine u svom Pismu na početku nove pastoralne godine 2023./2024. svim svećenicima Varaždinske biskupije uputio varaždinski biskup mons. Bože Radoš.
– U skladu sa svim dosadašnjim odredbama hrvatskih biskupa, od ove pastoralne godine u našoj Varaždinskoj biskupiji započet ćemo s obveznom župnom dvogodišnjom pripravom za sakramente euharistije (prve pričesti) i potvrde (usp. HBK, Direktorij za pastoral sakramenata u župnoj zajednici, Zagreb 2008., br. 68; 116). Pozivam vas zato da se u svim župama na takav način organizira župna kateheza, odnosno da se već ove godine priprava za prvu svetu pričest započne u drugom razredu, a za krizmu u sedmom razredu osnovne škole. Na župama na kojima se prva sveta pričest i krizma podjeljivala zajedno u drugom i trećem razredu odnosno sedmom i osmom razredu u svakom slučaju potrebno je organizirati dvogodišnju pripravu za ove sakramente. U pastoralnoj godini 2024./2025. tražit će se dakle od svih kandidata za prvu svetu pričest i krizmu kao uvjet obavljena dvogodišnja priprava na župi. Svjestan sam da će možda na početku ovakav način održavanja župne kateheze izazvati određene nejasnoće, a možda i neke polemike sa strane roditelja, osobito s obzirom na postojanje i pohađanje katoličkog vjeronauka u školi. Budite strpljivi, ali i uporni u objašnjavanju nužnosti župne kateheze koja, osim poznavanja vjere što je temeljna zadaća vjeronauka u školi, uči slavljenju, življenju i prenošenju vjere u konkretnoj župnoj zajednici. Redovito pohađanje školskog vjeronauka u svim razredima osnovne škole i dalje ostaje uvjet pripuštanja djece i mladih tim sakramentima – stoji u pismu biskupa Bože Radoša.
Iz Varaždinske biskupije ističu da je višegodišnja priprava do sada postojala u mnogim župama s obzirom na navedeno u Direktoriju za pastoral sakramenata u župnoj zajednici Hrvatske biskupske konferencije, no biskup je navedenim pismom želio pozvati na dosljednije primjenjivanje upute o dvogodišnjoj pripravi u svim župnim zajednicama.
– Svjesni smo da ovakva odredba organizacijski može predstavljati dodatnu obvezu župnicima, vjeroučiteljima i roditeljima, no ona je donesena s ciljem da naša djeca i mladi budu bolje pripravljeni za sakramente, plodonosnije življenje vjere te u konačnici za život – ističu službeno iz Varaždinske biskupije.
Za nekoliko riječi o produljenju priprave zamolili smo dugogodišnjeg profesora, vjeroučitelja Sašu Josipa Mileca.
Godinama je radio u Medicinskoj školi Varaždin, a trenutno predaje vjeronauk u Drugoj varaždinskoj gimnaziji.
– Uvjeren sam da to dobar pomak prema kvalitetnijoj pripremi za sakramente i život u zajednici no ujedno je izazov za župe koje pripremaju djecu da kvalitetno pripreme programe kojima će provoditi župne kateheze i aktivnosti. Naše vrijeme obilježava otuđenost, individualizam i sve manji osjećaj za zajednicu i narod kojima pripadamo. Polazište i temelj svake pripreme za sakramente je obitelj, ona daje poticaj djetetu da sudjeluje u životu kršćanske zajednice i da s vremenom nađe svoje mjesto i poslanje u Crkvi – ističe Milec koji je svestran. On je inače i dugogodišnji trener i predsjedik Karate kluba AIK iz Varaždinskih Toplica.
Drži da dvogodišnja priprava za sakramente ima mnogo benefita.
– Prednost je u tom da se uz poučavanje o vjerskom životu može i uvoditi više zajedničkih aktivnosti koje će povezati djecu kroz volontiranje, upoznavanje aktivnosti koje Crkva provodi a društveno su korisne kao Caritas, pučka kuhinja, socijalna samoposluga, pastoral osoba s invaliditetom, starački domovi i još mnogo toga što ponekad ostane previše sa strane. To je način da se djecu i mlade uvodi u djelotvornu vjeru, da mogu vidjeti i plodove tih sakramenata za koje se pripremaju. Tako gledajući teško je pronaći nedostatke. Sigurno će biti ljudi koji će vidjeti izazovnim pomiriti aktivnosti na kojima im djeca sudjeluju i naći ravnotežu u svemu što se djeci i mladima danas nudi. No duboko sam uvjeren da tamo gdje je dobro uređen rad s onima koji žele na sakramente to može samo biti mjesto duhovnog osnaženja i izvor snage i volje za sve druge aktivnosti i razvoj osobe – ističe Milec.
No, u današnje vrijeme svjedoci smo da se primanje sakramenta povezuje s materijalnim, odnosno darovima koje dobivaju prvopričesnici i krizmanici.
– Običaji oko sakramenta su najčešće odraz stanja društva. U svijetu koji ističe materijalno, gdje se stvari i novac ističu kao prave i često jedine vrijednosti nije neobično da i događaj koji je duboko duhovan nastojimo “prodati”, na njemu zaraditi i istaknuti dar kao srž. Osobno sam bio mnogo puta kum na krizmi i uvijek onima koji me pitaju kažem da će dobiti krunicu i Bibliju. Ako im je to u redu, mogu im biti kum. Mi sami ponekad previše idemo u nadmetanje, popuštamo pred umjetnim društvenim pritiscima i očekivanjima. Ipak, znam mnoge lijepe primjere gdje i dalje slave u okviru uže obitelji, doma i skromno, u duhu onoga što se zapravo dogodilo na taj dan. Bilo bi lijepo kada bi neka generacija potaknuta roditeljima odlučila zajedno skromno proslaviti taj događaj, možda u župnim prostorima, pizzom, kolačima ili nečim, da svi dobe isti poklon, a novac skupe za donaciju nekoj humanitarnoj udruzi ili djetetu njihove dobi koje treba lijek ili operaciju. To bi bilo i predivno ostvarenje pripreme za krizmu na primjer. Dobro je slaviti, treba obilježiti ono lijepo u našim životima, ali treba znati ostati umjeren u slavlju – zaključio je Milec.
Vjeroučitelj Saša Josip Milec ističe da često priprema za sakramente može biti poticaj na razmišljanje, izazov za nove putove koje ne treba samo Crkva, već društvo općenito, više zajedništva, više srca, empatije i djelotvorne ljubavi.
– Sve to je proces koji će trajati, ali ako se svi koji u tom procesu sudjeluju uspiju motivirati i vidjeti priliku koja se kroz to pruža može se s vremenom očekivati pozitivan pomak. Ja mogu početi od sebe, to i činim. To je sve što mogu. Tako i svatko od nas za sebe može donijeti nove, zrelije i plemenitije odluke koje će sve više biti odraz onoga što zapravo događa u primanju tih sakramenata – ističe Milec.
No, kako “zadržati” mlade u Crkvi nakon krizme?
– Sama riječ zadržati možda previše govori da nekoga držimo negdje, zadržavamo ga. Ne bih nikoga “zadržavao” već bismo kroz pripremu za sakramente trebali otvoriti vrata svime onime što mlada osoba u Crkvi može biti i što može raditi. Mladi ljudi su izrazito angažirani u pomaganju bližnjemu, to je moje iskustvo iz rada u srednjoj školi, i to je dobra prilika kako ih potaknuti na angažman i da vide kako je mnogo više toga moguće zajedno nego sam ili odvojen od zajedništva. Treba reći da će uvijek postojati odljev ljudi nakon krizme, ali riječ Božja, vjera, ljubav i znanje koji su posijani će nekome možda pasti na plodno tlo tek u 20-ima, 30-ima ili kasnije i znat će kamo se može vratiti i gdje će naći mir i radost u Bogu. Načina je mnogo, vjerujem da je svaka župa malo specifična i da će župnici, vjeroučitelji i pastoralni suradnici, ako imaju otvoreno srce za one koji su im poslani, znati odgovoriti na sve izazove koje donosi priprema za sakramente i rad s mladima – zaključio je Milec.