Povežite se s nama

Međimurje

Vrijedni ekolozi između Mure i Drave pobrojili 60.000 ptica močvarica: na popisu “pahuljice” i grabežljivice

Objavljeno:

- dana

AVANTURA

Na snijegom i ledom pokrivenom području od Varaždina do Donje Dubrave, odnosno na rijeci Dravi s akumulacijama te šljunčarama diljem Međimurja, kao i na toku rijeke Mure, vrijedni ekolozi ukupno su pobrojili 60.000 različitih ptica močvarica.

Naime, ove je godine organizirano opsežno siječanjsko prebrojavanje ptica koje zimuju na našim prostorima. Kako doznajemo od Gorana Čižmešije, koordinatora IWC-a (International Waterbird Census) za sjevernu Hrvatsku, eko-aktivisti Udruge ZEUS iz Donje Dubrave spomenutu aktivnost organiziraju redovito od 1999. godine.
– Nama je ovo bilo 17. zimsko brojenje ptica močvarica na zimovalištima u Međimurju i okolici, dok se u svijetu već 51. godinu prati brojnost i distribucija važnih ptičjih vrsta. Akciju je prvi put podržala udruga BIOM – BirdLife Croatia, a pridružili su se ZEUS, Javna ustanova Međimurska priroda, DOPPS-BirdLife Slovenia te Prva i Druga gimnazija iz Varaždina – naglasio je Čižmešija, dodavši da u našem kraju među pernatim stvorenjima dominiraju patkarice, guske, galebovi, čaplje i vranci.

Ovih dana uočen je i mali labud na području Donje Dubrave, što je tek 7. takvo opažanje u Republici Hrvatskoj

Među pticama grabežljivicama posebnost su orlovi štekavci i određene vrste gnjuraca. Ovogodišnjom akcijom utvrđeno je da se u značajnoj mjeri promijenio omjer u populacijama vrsta.

– Velikoj različitosti vrsta pridonijeli su klimatološki uvjeti, odnosno iznimno niska temperatura kroz dulje razdoblje, što je rezultiralo potpunim zaleđivanjem manjih vodotoka i gotovo svih šljunčara. Zato se na akumulacijama hidroelektrana, gdje je zaleđenost bila između 80 i 100 posto, zadržao veći broj ptica, koje su u velikim jatima bile koncentrirane na malo prostora. Također, vodotoci između hidroelektrana i dalje nezaleđene Mura i Drava bile su prava meka za ptice – ističe naš sugovornik.
Iz opažanja na terenu, koja su brižljivo evidentirana, proizlazi da brojačima ptica ništa nije moglo promaknuti. Sretali su bjelolice i lisaste guske, bijelog ronca, kokošice, čak četiri orla štekavca, male vrance, žutokljunog labuda i brojne vrste pataka (lastarka, zviždara, crninka, batoglavica, kreketaljka, njorka, glavata, krunata i druge).
– Promatračima ptica su iz radoznalosti prilazili i posjetitelji marine u Prelogu te su mogli iz prve ruke doznati sve o ciljevima akcije koja se na našem području odvijala uglavnom vikendima. Brojenje je obavilo dvadesetak stručnjaka i entuzijasta podijeljenih u nekoliko radnih grupa. Glavni dio obavljen je 15. siječnja 2017., kada smo zajedno s prijateljima iz Slovenije i JU Međimurska priroda u samo jednom danu pokrili cijelo područje od Varaždina do Donje Dubrave te retencije po Međimurju – veli Čižmešija o avanturi koja je tog jutra počela u 7 sati pri temperaturi od -10°C!

S pojavom prvih zraka Sunca u bilježnice su upisali nekoliko stotina ptica zatečenih u preletu. Jutarnju “eskadrilu“ su činili veliki vranac, labudovi, mali vranac, galebovi klaukavci, velika bijela čaplja, liske i patke kržulje. Slijedilo je pješačenje od oko 14 kilometara uz vodotoke.

Prebogata fauna

Naoružani teleskopima, ekolozi podijeljeni u grupe su do kraja dana zabilježili između 5.000 i 10.000 pobrojenih ptica i usput determinirali dvadesetak vrsta.
– Navečer, nakon što se ptice vrate na svoja konačišta, svi zajedno sumirali smo prikupljene podatke i razmijenili iskustva. Vješti fotografi pokazivali su zabilježene motive, a iskusni birdwatcheri podijelili su pokoju anegdotu o doživljajima iz drugih staništa. Područje između Mure i Drave jedno je od rijetkih posebno važnih vodenih staništa za ptice močvarice s prebogatom faunom, kojem treba dodatno povisiti zaštitu kroz razne pravne alate i kroz edukaciju lokalnog stanovništva – zaključio je Čižmešija.

Nedostaju promatrači

Vrijedne Dobrovčane raduje sve veća uključenost institucija u aktivnosti detekcije vrsta koje kroz cijelu godinu provode u Zaštitarsko-ekološkoj udruzi “Senjar“ – ZEUS.

– Namjeravamo ih intenzivirati, posebno putem suradnje sa spomenutim udrugama BIOM i DOPPS. Pripremamo tematske radionice za nove “birdwatchere“ i pišemo projekte za nabavku kvalitetne opreme za promatranja ptica. Interes kod mladih postoji, što se potvrdilo i dobrim odazivom na naše prethodne akcije. Cilj je omasoviti grupu promatrača ptica i ove prostore označiti kao važne lokalitete za ptice močvarnih staništa i u tome stremljenju očekujemo uključenje još zainteresiranih te podršku na svim razinama – ističu Luka Hercigonja i Goran Čižmešija, domaćini ovogodišnjega uspješnog prebrojavanja ptica u Međimurju. Podsjećamo, močvarice su sve ugroženija skupina ptica, prvenstveno zbog uništavanja njihovih staništa širom svijeta. Siječanjskim prebrojavanjem nastoji se zabilježiti reprezentativni dio populacije svake vrste radi procjene njezina statusa i ugroženosti pojedinih vrsta.

Izvor:
Foto: LUKA HERCIGONJA GORAN ĆIŽMEŠIJA

Međimurje

Međimurska zaklada dr. Vinko Žganec nagrađuje izvrsne učenike, studente i poslijediplomante

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međimurska zaklada dr. Vinko Žganec, osvježena novim stručnim snagama u Upravnom odboru te vođena upraviteljicom Sandrom Breka Ovčar, prof., ravnateljicom čakovečke Gimnazije Josipa Slavenskog, započinje uzlet u cilju promicanja izvrsnosti u Međimurskoj županiji i nagrađivanja najistaknutijih učenika, studenata i poslijediplomanata, odnosno doktoranada.

Ponos zbog novog vrela podrške koja će poteći iz Zaklade dr. Vinko Žganec istaknuo je župan Matija Posavec, naglasivši da je riječ o specifičnoj zakladi u Hrvatskoj, osnovanoj prije više od deset godina, koja radi na promicanju izvrsnosti uz uvažavanje socijalnih kriterija.

– Zaklada dr. Vinko Žganec potrebna je našoj zajednici kao vid pomoći i podrške mladima tijekom obrazovana, ali ona predstavlja i dio sveobuhvatnog program potpora Međimurske županije od vrtićke dobi od fakulteta. Međimurska županija jedina osigurava asistente i u vrtićima, a kada govorimo o predškolskom odgoju, spomenimo da u suradnji s općinama i gradovima provodimo veliki socijalni i kapitalni projekt u okviru kojeg ćemo dograditi, graditi ili adaptirati ukupno 19 vrtića, kako bi mjesta bilo za svako dijete. Prvi smo u Hrvatskoj krenuli u besplatne udžbenike i prijevoz za sve učenike, a uskoro će i svi naših srednjoškolci, kojih je više od 3000, dobiti jednokratnu potporu, gotovo 30 posto višu nego ranije. Zaključno, ne zaboravimo i naše studente kojima Županija, uz jednokratnu potporu, osigurava besplatan, neograničen prijevoz vlakom po cijeloj Hrvatskoj, a neki od njih uživaju i stipendije druge zaklade – Zaklade Mikec – koja također godinama pomaže studente iz Međimurja – rekao je župan.

Upraviteljica Međimurske zaklade dr. Vinko Žganec Sandra Breka Ovčar istaknula je da je obrazovanje brend Međimurske županije.

– Zaklada želi nastaviti tim putem s težnjom promicanja izvrsnosti koja je od velike pomoći u probijanju profesionalnim putom. Javnim pozivom koji je raspisala Međimurska županija, nagradu može ostvariti svaki učenik, student, ali i poslijediplomant, s time da ćemo posebno bodovati poslijediplomske, odnosno doktorske radove koji su od posebnog interesa za gospodarski, kulturni, obrazovni i znanstveni razvoj Međimurske županije – naglasila je Sandra Breka Ovčar, dodavši da je ovo prilika i gospodarstvenicima te svim drugim građanima međimurskoga kraja koji žele uplatama na račun Zaklade djelovati u zajedničkom cilju – nagrađivanja i čuvanja znanja kao vrhunske vrijednosti jedne zajednice.

– Naša Županija prednjači na mnogim poljima, stoga nagradimo i najbolje među nama, pokazujući koliko ih cijenimo – dodala je upraviteljica Zaklade.

Javni poziv ostaje otvoren do 3. studenoga kako bi kandidati mogli prikupiti potrebnu dokumentaciju za kandidaturu, a maksimalni iznos nagrade je 700 eura.

Uz ocjene, bodovat će se i rezultati državnih i međunarodnih natjecanja, kada je riječ o srednjoškolcima, pojasnila je pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport Međimurske županije Nives Kolarić Strah.

Nastavite čitati

Međimurje

Svečano otvoren vatrogasni dom Dobrovoljnog vatrogasnog društva Domašinec

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Međimurska županija

U subotu, 30. rujna, su članovi DVD-a Domašinec bili ispunjeni ponosom i cijelo mjesto je slavilo otvorenje novog vatrogasnog doma, izgrađenog u samo godinu dana.

Na prošlogodišnjoj svečanoj sjednici povodom Dana općine Domašinec, postavljen je kamen temeljac, da bi 30. rujna 2023. novi objekt, u cijelosti podignut sredstvima europskih fondova, bio centar proslave otvorenja. Nije moglo biti ljepšeg poklona predanim vatrogascima koji će stotu obljetnicu svoga društva, za četiri godine, dočekati u novom vatrogasnom objektu.

Međimurski vatrogasci predani su čuvari najvrjednijeg nasljeđa naših predaka – humanosti i solidarnosti – vrlina koje su misao vodilja dobrovoljnog vatrogastva. Utoliko je postizanje adekvatnih uvjeta za rad naših vatrogasaca, poput izgradnje novog doma, važan zadatak za cijelu zajednicu.

U ime 90-ak aktivnih članova DVD-a Domašinec predsjednik Robert Filipović rekao je da je riječ o modernoj zgradi koja nudi optimalne uvjete a za smještaj vozila i opreme te će rezultat ove investicije sigurno biti motivacija mladim generacijama da se priključe radu DVD-a: “Novi vatrogasni dom znači i višu razinu sigurnosti za mještane Domašinca i okolice. Projekt, vrijedan više od devet milijuna kuna, završen je na našu radost i ponos u rekordnom roku i dokaz je da Međimurje živi vatrogastvo“, rekao je predsjednik Filipović te dodao kako novi dom ima kome ostati na čuvanje i korištenje jer u redovima DVD Domašinec ima 32 mladih i djece, u ukupnom broju od 96 članova.”

Čestitke na novom vatrogasnom domu uputili su i državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Zdravko Tušek, glavni vatrogasni zapovjednik Republike Hrvatske i državni tajnik Slavko Tucaković te načelnik Općine Domašinec Mario Tomašek koji je kazao kako ovo velebno izdaje vatrogasnog doma krasi centar Domašinca te je na ponos svih mještana: „Ovo je rezultat rada vrijednih vatrogaskinja i vatrogasaca kao i vodstva DVD-a kojima pripadaju najveće zasluge za izgradnju ovog vatrogasnog doma, čestitam vam na tome.“

Župan Međimurske županije Matija Posavec, koji je prisustvovao i polaganju kamena temeljca prije godinu dana, izrazio je zadovoljstvo zbog kvalitetno i unutar ugovorenog roka obavljenih radova: „Dobili ste lijep i prekrasan objekt koji neka vam bude svima na ponos. Kao što ste vi vatrogaskinje i vatrogasci naš ponos, vi zavrjeđujete veliko poštovanje jer vatrogastvo nije poziv već način života. Međimurje se s pravom ponosi svojim vatrogascima, postižete izvanredne rezultate na svim razinama natjecanja, a svojom organiziranošću primjer ste i pokretači društvenog života i srce mnogih mjesta”. Također je srdačno i toplo pozdravio jednog od najstarijeg vatrogasca u Domašincu, Stjepana Katanca starog 94 godine.

Svečanom otvorenju uz brojne mještane nazočili su zapovjednik Vatrogasne zajednice Međimurske županije Robert Meglić, predsjednik Vatrogasne zajednice MŽ Mario Medved, zapovjednik JVP Čakovec Mladen Kanižaj, načelnik Općine Belica Zvonimir Taradi, načelnik Općine Mala Subotica Valentino Škvorc kao i brojna prijateljska vatrogasna društva.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje