Povežite se s nama

U fokusu

Zašto hrvatske plaće toliko zaostaju za slovenskima? Evo koliko je prosječna plaća kod susjeda

Objavljeno:

- dana

Prosječna lipanjska plaća u Sloveniji iznosila je 2366,79 eura bruto odnosno 1501,97 eura neto, pokazuju podaci Statističkog ureda Republike Slovenije. To je nešto više nego u svibnju – nominalno 1% više, a realno 0,6 posto više.

Tijekom godine prosječna bruto plaća porasla je za 5,2%, a neto za 2,6%. Prosječna mjesečna plaća za prvo polugodište ove godine bila je viša i na godišnjoj razini, piše Slovenska tiskovna agencija, a prenosi Poslovni.hr.

U odnosu na prvo polugodište 2023., plaća je u prvom polugodištu ove godine nominalno veća za 6,5% (ili realno za 3,5%). U privatnom sektoru prosječna bruto plaća u lipnju je smanjena za 1,1%, dok je u javnom sektoru porasla za 5,2%. U institucionalnom sektoru države, koji je dio javnog sektora, veća je za 6,3%.

Glavni razlog tolikog rasta plaća u javnom sektoru je usklađivanje platnih razreda platne ljestvice od 1. lipnja za 3,36%, oko kojeg su se predstavnici sindikata javnog sektora i Vlada dogovorili krajem prošle godine. U lipnju je prosječna plaća u javnom sektoru bila veća nego u privatnom sektoru. U privatnom sektoru iznosio je 2214,91 euro bruto, a u javnom sektoru 2701,33 eura.

Hrvatske plaće i dalje zaostaju za slovenskima, iako je primjetan snažniji intenzitet rasta. U Hrvatskoj je u lipnju prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama iznosila 1315 eura, što je za 11,6% više nego u lipnju lani, ali i 0,7% manje u odnosu na svibanj 2024., objavio je u srijedu Državni zavod za statistiku (DZS). Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama RH u lipnju je iznosila 1819 eura, što je realno više za 11,7% u odnosu na godinu ranije.

Treba naglasiti da mnogi nažalost rade za puno manje od službenog hrvatskog prosjeka plaća.

U fokusu

Do siječnja iduće godine u ljekarnama neće biti poznatog lijeka protiv bolova

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Od petka u ljekarnama u Hrvatskoj nema poznatog lijeka protiv bolova, osim još nešto starih zaliha, piše Danica.

Kako javljaju iz Hrvatske agencije za lijekove i medicinske proizvode, francuski farmaceutski div Sandoz prijavio je nestašicu lijeka Ketonal 50 mg tvrde kapsule djelatne tvari ketoprofen.

Razlozi nestašice, kažu, povezani su s proizvodnjom, a lijeka na hrvatskom tržištu neće biti sve do 7. siječnja iduće godine.

Inače, ketonal sadrži djelatnu tvar ketoprofen te pripada skupini nesteroidnih protuupalnih lijekova. To su jaki analgetici koji ublažavaju bol i upalu.

Najčešće se koriste za ublažavanje simptoma kod reumatoidnog artritisa, upale zglobova, bolova u kralježnici, osteoartritisa, gihta, bolova u donjem dijelu leđa, bolne menstruacije.

Lani u listopadu pak Sandoz je bio prijavio nestašicu lijeka Ketonal DUO 150 mg, tvrde kapsule s prilagođenim oslobađanjem. Razlozi nestašice također su bili povezani s proizvodnjom.

Nastavite čitati

U fokusu

Google je počeo s brisanjem računa na Gmailu, evo što napraviti kako biste ih sačuvali

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Iz Googlea su prošle godine najavili novu politiku brisanja računa na Gmailu, a iako je ta najava zabrinula dio korisnika, nema straha da ćete ostati bez pristupa Googleovu mailu, fotografijama i dokumentima koje često koristite. Brisanje se odnosi samo na određene račune, i to one koje u Googleu smatraju – neaktivnima.

Riječ je o računima koji se nisu koristili dulje od dvije godine (no samo o privatnim, ne i obrazovnim i poslovnim računima) te iz Googlea smatraju da oni predstavljaju sigurnosnu prijetnju. Kako su korisnici tijekom godina otvarali više računa koje su koristili za npr. primanje newslettera, sudjelovanje na različitim forumima i slično, a s vremenom su ih prestali koristiti, danas postoje brojni takvi računi koji godinama stoje netaknuti. Iz Googlea kažu kako takvi računi mogu pasti u ruke hakera i onda ih oni mogu iskoristiti za slanje spama, phishing mailova i slično, zbog čega ih je najbolje – ugasiti, piše Zimo.

Proces gašenja već je počeo, a prije nego što Google ugasi račune, o tome će dosta ranije obavijestiti same korisnike. Za one koji bi htjeli sačuvati takve stare mailove, ali ih nisu dugo koristili i ne mogu se sjetiti e-adrese, Google ima stranicu na kojoj možete upisati svoj glavni mail ili telefonski broj i tako saznati zaboravljenu e-adresu. Iako neće svi korisnici uspjeti na taj način doći do starih mailova, pokazalo se da su u većini slučajeva takvi mailovi ipak povezani s pravim Gmailom i telefonskim brojem, tako da mnogi na kraju ipak saznaju zaboravljenu e-adresu.

Ako imate takve starije račune koje dugo vremena niste koristili ili ste dobili obavijest od Googlea da planiraju izbrisati taj račun, postoje načini na koje se i takvi neaktivni računi mogu očuvati na životu. Potrebna je samo određena aktivnost da biste Googleu pokazali kako nije riječ o nekom davno zaboravljenom računu, već da i dalje imate kontrolu nad njim i želite ga koristiti – za dopisivanje, ali možda i za pohranu fotografija, dokumenata i slično.

Kako biste sačuvali takve račune, potrebno je napraviti jednu od ovih jednostavnih stvari. Trebate se prijaviti na svoj računa na Gmailu i tu pročitati ili poslati mail, zatim dovoljno je podijeliti fotografiju ili pogledati videozapis na YouTubeu dok ste prijavljeni s tim računom ili koristiti Googleov Disk ili tražilicu, također tijekom prijave na taj račun. I to je to. Google će tako dobiti poruku da vam je taj račun i dalje potreban i neće ga izbrisati.

Savjetuje se da s vremena na vrijeme ponovno ponovite takve akcije jer, ako ponovno dvije godine zaboravite na raj račun, mogli biste dobiti upozorenje kako vam prijeti gašenje.

Postoje i određene iznimke, pa, čak ako se račun i nije koristio dulje od dvije godine, ako on sadrži makar jedan video na YouTubeu, ako su se preko njega kupovali Googleovi proizvodi, aplikacije ili pretplata, odnosno ako se preko njega upravlja Family Linkom, također se neće brisati.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje