Povežite se s nama

Međimurje

Zelena budućnost gradova: priroda kao saveznik u borbi protiv klimatskih promjena

Objavljeno:

- dana

Za razliku od nekih drugih europskih zemalja koje se suočavaju s posljedicama velike napučenosti i zagađenosti životnog prostora, Hrvatska se još uvijek može smatrati mjestom povoljnim za život. No, iako sama ne stvara pretjeranu zagađenost, kvaliteta života u Hrvatskoj je itekako podložna klimatskim promjenama.

Zadnjih godina unutar gradova bilježe se porast temperatura i stvaranje toplinskih otoka, koji nepovoljno djeluju na ljude i prirodni sustav. Sve je očitiji i problem nedostatka propusnih površina za odljev oborinskih voda, zbog čega smo svjedoci čestih poplava.

Da bi se ublažile ili u najvećoj mogućoj mjeri spriječile posljedice klimatskih promjena, Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja potaknulo je izradu Nacionalne razvojne strategije Republike Hrvatske do 2030. godine te u okviru razvojnoga smjera „Održiva, povezana i zelena Hrvatska“ i strateškoga cilja „Prelazak na kružno i niskougljično društvo“ predlaže razvoj i financiranje navedenih programa. Njima se potiču zelena infrastruktura u urbanim područjima te održivo korištenje otvorenih prostora i građevina.

– Zelena infrastruktura u urbanim područjima doprinosi održivom razvoju te postiže društvene, okolišne i ekonomske koristi. Ima pozitivan utjecaj na zdravlje i život građana, koristi se za rekreaciju i slobodno vrijeme, pomaže pri smanjenu temperature u gradovima, pomaže efikasnom prikupljanju oborinskih voda, posljedica čega je i ekonomsku korist. Zeleni zidovi i zeleni krovovi izravno utječu na smanjenje korištenja energija u zgradarstvu – objašnjavaju iz Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja.

S tim ciljevima Ministarstvo je izdalo publikaciju u kojoj predstavlja dvije nove prioritetne teme: zelenu infrastrukturu u urbanim područjima i kružno gospodarenje prostorom i zgradama. U brošuri je dan pregled tipologije i koristi zelene infrastrukture te primjeri dobre prakse koji pružaju uvid u inovativne načine njene primjene.

– Zelenu infrastrukturu čine planski osmišljene zelene i vodne površine te druga prostorna rješenja temeljena na prirodi koja se primjenjuje unutar gradova i općina, kojima se pridonosi očuvanju, poboljšanju i obnavljanju prirode, prirodnih funkcija i procesa radi postizanja ekoloških, gospodarskih i društvenih koristi održivog razvoja. Zelenu infrastrukturu u gradu čine pojedinačne velike površine visokog i niskog zelenila te nizovi manjih zelenih površina povezanih u kontinuirane trake koje prolaze gradom. To su gradske šume, perivoji i parkovi, nizovi gradskih vrtova, drvoredi uz ceste i unutar ulica, uz željezničke pruge i druge infrastrukturne vodove, trake drveća, grmlja, biljaka i livada uz potoke, rijeke, jezera i mora. Zatim to su još zeleni zidovi i krovovi kao najsofisticiraniji oblik koji povećava energetsku učinkovitost zgrada. Ljeti smanjuje temperaturu okoliša, a zimi smanjuje energetske gubitke zgrada – objašnjavaju iz Ministarstva.

Hrvatska strategija povezana je s Europskim zelenim planom, dokumentom Europske komisije kojim se želi postići da Europa do 2050. godine bude prvi energetski neutralan kontinent.

Međimurje

Besplatno mjerenje krvnog tlaka i šećera u ponedjeljak u Maloj Subotici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U ponedjeljak, 29. travnja, od 8 sati u prostorijama Podružnice umirovljenika Mala Subotica (bivši matični ured) organizira se besplatno mjerenje krvnog tlaka i šećera.

Osim toga građani će moći doznati više informacija o šećernoj bolesti te dobiti korisne savjete.

Ovu akciju organizira Podružnica umirovljenika Mala Subotica.

Nastavite čitati

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje