Povežite se s nama

U fokusu

Živo na aktualnom satu, Čačić poručio: “HNS ne može nitko potjerati ni bojnim otrovima, ni sjekirama!”

Objavljeno:

- dana

Problemi u zdravstvu vezani uz manjak liječnika te u školstvu, posebice u OŠ Sv. Ilija, tema vezana uz zaposlenje supruga posebne savjetnice Natalije Martinčević u Domu zdravlja Varaždinske županije glavne su teme današnjeg aktualnog sata Županijske skupštine.

Zvonimir Sabati postavio je pitanje vezano uz obnovu OŠ Sveti Ilija, zanima ga u kojoj je fazi taj projekt, na što mu je župan Čačić odgovorio da je sastanak u vezi toga održan baš jučer.

– Imamo postignut dogovor, ali nije potvrđen. Još jednom govorim da je činjenica da Ministarstvo iz meni nepoznatih razloga nije potpisalo dogovor, a ministrica je iz tog kraja, išla je u tu školu. Stoga apeliram i molim da se stavi na papir jer predugo sam u politici i bez obzira na sve nitko HNS ne može potjerati ni bojnim otrovima, ni sjekirama, a ako se slučajno desi da ih potjera, ja bih rado da do tada imamo potpisan sporazum. Kad sud donese odluku da Vlada treba platiti, HNS se žali. Ali u toj situaciji ja bih rado da ministrica ostane na toj poziciji, nego netko recimo iz Imotskog ili Karlobaga koji će malo teže razumjeti problem koji je u toj školi. Dakle, Ministarstvo komplicira jer bi dva puta morali razmisliti o iznosima. Uglavnom, pokušavamo to riješiti, sve ide svojim tokom i rado bih imao potpisan sporazum. Sve je dobro, ali ništa ne vjerujem – rekao je župan Radimir Čačić.

Kronični manjak liječnika…

Vijećnik Sabati je postavio i drugo pitanje, a vezano je uz područje zdravstva, odnosno kronični manjak liječnika.

– U Općoj bolnici Varaždin nekoliko djelatnosti je u ozbiljnim poteškoćama zbog manjka liječnika, kao što su kardiologija, pedijatrija. Na kraju je i u Varaždinskim Toplicama problem manjak hematologa i slično. Samim time je velik pritisak na internu i liječnike koji su ostali. Kronični manjak liječnika će se riješiti kroz određeno vrijeme, do 2024., ali to nije sad. Stoga me zanima postoji li kakav plan kako da se to riješi, jer ćemo izgubiti neke djelatnosti, razmišlja li se kako zadržati liječnike? – pita se Sabati.

Župan Čačić odgovorio je da je riječ o ozbiljnom problemu.

– Jedan od bivših članova Živog zida, već su svi bivši, i tadašnji savjetnik ravnateljice je skuhao problem, a riječ je o desetinama liječnika koji odlaze bez ikakve odštete. Imamo više zaposlenih ovoga trenutka od početka mandata, ali istina je da kvaliteta i razina nije ista. Zato što ljudi nemaju specijalizaciju. Na tome radimo, koristimo i ljude iz mirovine… Koristimo rješenja Vlade koje nikad nije realizirano, kao što je funkcionalno spajanje, no bilo bi dobro da se definira tko što radi i da imamo kvalitetnije liječnike i odjele. Na tome se nije dosad napravilo ništa. Ono što sad imamo pred sobom je školovanje naših specijalizanata, u to ulažemo vlastiti novac. Na žalost, to se ne financira ni iz nacionalnog fonda, stoga tražimo iz Ministarstava da se odobri mogućnost financiranja specijalizacije po liječniku – rekao je Čačić.

Katicu Levanić zanimalo je što Županija može učiniti po pitanju suzbijanja komaraca.

– To je na jedinicama lokalne samouprave, to nije dio naših ovlasti. Ispitat ćemo detaljno tu temu i reći što možemo ili ne možemo – rekao je Čačić.

Vijećnica Anita Rep pitala je župana hoće li Ministarstvo graditeljstva raspisati natječaj za energetsku obnovu OŠ Šemovec.

– Sve od europskog novca ćemo iskoristiti. 22 škole smo po tom programu realizirali, a riješit će se i Šemovec – kratak je Čačić.

Drugo pitanje koje je postavila vijećnica Rep vezano je uz županijsku cestu na dionici od mosta prema Dravi i granici prema Međimurskoj županiji.

– Imamo situaciju da je upravo ŽUC točka koja ima pad prihoda u deset godina. O tome smo već pričali, obećano je da će se neki stvari promijeniti, a nije se desilo ništa. Ono što nam može pomoći je pomoć kroz Hrvatske vode na klizištima, koje su opasan problem u sjevernim županijama. Pokušalo se i prijedlog je da se usmjeri 50 milijuna prema općinama i gradovima, što je razumljivo, međutim objasnio sam da je vijeće prihvatilo da se samo općine i gradovi uključe, a moj je zahtjev a država financira radove iz EU novca – objasnio je varaždinski župan.

Zaposljenje supruga Natalije Martinčević

Zlatana Mošmondora zanima je li suprug Natalije Martinčević, Mario Martinčević zaposlen u županijskom Domu zdravlja, na što je župan kazao da gospodin ima srednju stručnu spremu i plaću 4.451 kuna.

Vijećnika Krešimira Horvata zanimalo je koliko je uloženo novaca u području u školstvu u Ludbregu i Ivancu.

– U to treba ulagati. Do sada smo u Ivanec uložili 17 milijuna kuna, u ludbreške škole više od 5 milijuna. Ako netko želi još, dobrodošli ste. Europski novac ćemo također iskoristiti – poručio je Čačić.

U fokusu

Varaždin je europski grad stabala: “Ovo smo postigli kao tim”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varaždin, hrvatski grad baroka, glazbe i cvijeća, od sada ponosno nosi i titulu – europski grad stabala 2024.! Varaždin se ovom nagradom pridružio elitnom društvu zelenih europskih metropola, što je veliko priznanje ovom gradu, a posebno gradskoj komunalnoj tvrtki Parkovi, koja brine o održavanju gradskog zelenila.

The European City of the Trees Award (ECTA) je nagrada koju European Arboricultural Council dodjeljuje od 2007. godine onim gradovima koji se sukladno pravilima arborističke struke, ističu po iznimnoj kvaliteti rada s urbanim stablima. Tako se Varaždin našao u društvu Beča, Antwerpena, Amsterdama, Praga, Krakova, Tallina, Merana, Apeldorna, Trnave, Winterthura i Frankfurta na Majni.

Priznanje

Iako će sama nagrada biti uručena u lipnju na godišnjoj skupštini European Arboricultural Council, ovih je dana na adresu varaždinskog gradonačelnika Nevena Bosilja stigla službena potvrda o dodjeli nagrade.

Tim povodom u petak, 26. travnja održana je konferencija za medije u jednom od najmlađih varaždinskih parkova, Parku mladih, kako bi se poslala simbolična poruka da sve što danas činimo u namjeri očuvanja zelene gradske panorame, ostavljamo u nasljeđe budućim generacijama.

– Ovu nagradu ostavljamo u zalog današnjoj djeci, da ih podsjeća kako nikad ne smiju odustati od brige za zeleni okoliš i za stabla jer ona su nam ključan saveznik u borbi protiv klimatskih promjena i onečišćenja istaknula je direktorica Parkova Jelena Sekelj i zahvalila svim zaposlenicima Parkova na angažmanu.

– Ovu nagradu postigli smo zajedno kao tim. Zahvaljujem gradskoj upravi na dijeljenju zajedničke vizije o održivom upravljanju gradskim stablima i zelenom i zdravom gradu, te na njihovoj volji za suradnjom. Zahvaljujem na suradnji i našim cijenjenim partnerima – komunalnim i privatnim poduzećima, fakultetima, institutima, javnim i obrazovnim ustanovama te pojedincima s kojima surađujemo u radu sa stablima. Hvala i našim sugrađanima koji nas podržavaju, kao i onima čije nas konstruktivne kritike potiču da budemo još bolji. Zajedno možemo učiniti puno za naš grad. Ponosimo se što smo Europski grad stabala jer je to potvrda naše stručnosti te predanosti održivosti i stvaranju grada ugodnog za život – dodaje Sekelj.

Gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj čestitao je direktorici i svim djelatnicima gradske tvrtke Parkovi na ovom značajnom priznanju koje je još jedan dokaz koliko Varaždin djeluje po pitanju zelenila.

Zahvala

– Prošle je godine ovo priznanje dobio Antwerpen u Belgiji, a ove godine Varaždin. U užoj konkurenciji s nama je bio Zadar. Svečano uručenje bit će u lipnju. Nagrada potvrđuje zelenu agendu koju provodi Gradska uprava zajedno s Parkovima. Zahvaljujem vrijednim djelatnicima Parkova koji svaki dan uređuju naš grad i brinu o urbanom zelenilu. Ovih dana završili smo i nove drvorede, u Ulici Tina Ujevića, na Dravskoj poljani, zatim pored autobusnog kolodvora, u jesen kreće sadnja tisuću stabala iz projekta Varaždin pod krošnjama i možemo reći da je grad Varaždin zaista predvodnik i s razlogom je dobio ovu značajnu europsku titulu – rekao je gradonačelnik.

Podsjetio je na povijesnu činjenicu kako je Varaždin imao zaposlenog gradskog vrtlara tri godine prije Beča, a tridesetak godina prije Zagreba.

– To je kontinuirani rad, nasljeđe koje smo naslijedili od prijašnjih generacija, a projekte koje sada radimo, radimo za buduće generacije. Sve to doprinosi tituli koju Varaždin osvaja u posljednje tri godine – grada s najvišom kvalitetom života u Hrvatskoj – zaključio je gradonačelnik Neven Bosilj.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Stiglo je prvih šest borbenih aviona Rafale, čuvat će i varaždinsko nebo te grmjeti na aeromitingu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

U Hrvatsku je danas sletjelo prvih šest od ukupno 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale.

Nove zaštitnike hrvatskog zračnog prostora iz Bordeauxa su u Zagreb preletjeli piloti Hrvatske vojske, koji su prošli obuku u Francuskoj. 

Na svečanosti prihvata prve skupine višenamjenskih borbenih aviona Rafale u sastav Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni Pukovnik Marko Živković je, uz predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade ministra obrane Anušića, ministra gospodarstva Habijana, i druge dužnosnike, bio župan Anđelko Stričak. 

– Upravo je nabava Rafala odluka koju bih posebno istaknuo tijekom obnašanja dužnosti zastupnika Hrvatskoga sabora u protekla tri mandata. Naime, Odlukom Vlade RH sam u srpnju 2019. godine bio imenovan u Međuresorno povjerenstvo za nabavu višenamjenskoga borbenog aviona. Da je njihova nabava bila neophodna, najbolje nam govore geopolitičke krize diljem svijeta. Vjerujem da svi uviđamo da moramo brinuti o sigurnosti, a isto tako vjerujem da svi uviđamo blagodati svih euroatlanskih asocijacija čiji smo članovi. Osim što Hrvatska vojska zadržava sposobnost zaštite zračnog prostora, nabavom borbenih aviona Rafale dodatno jača status među saveznicima – istaknuo je župan Stričak.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje