Povežite se s nama

U fokusu

Za “dobar dan” i “doviđenja” godišnje iz pričuve otišlo i 2.500 kuna

Objavljeno:

- dana

– S obzirom na to da smo proteklih godina uz velika ulaganja u svoje stanove uveli etažno grijanje i imamo moderne sustave grijanja, smatramo da redovite kontrole od strane dimnjačara nije potrebno raditi više od jedanput godišnje – smatraju predstavnici suvlasnika u  zgradama Trakošćanska 9 i Ulici braće Radić 28. 

Isto smatraju predstavnici suvlasnika još četiriju stambenih zgrada iz spomenutih ulica koji su prije godinu dana putem svog upravitelja, poduzeća Filmar, Upravnom odjelu za komunalni sustav i urbanizam Grada Varaždina uputili dopis u kojem traže da se kontrole, a prema potrebi i čišćenja dimnjaka, obavljaju jednom u sezoni loženja, dakle ne svakih mjesec dana za kruta i tekuća goriva, odnosno svaka dva mjeseca za plinsko gorivo kako se obavlja trenutno.    

Dosad kontrole prema zastarjeloj Odluci, a dalje?

– Na sastancima koje smo održavali sa stanarima najviše primjedbi bilo je vezano uz godišnje kontrole dimnjačara. Zato smo i dopisom zatražili da se to promijeni – rekao je Miroslav Marciuš, vlasnik Filmara od kojeg doznajemo da su zbog čestih posjeta dimnjačara nezadovoljni i stanari zgrada u drugim varaždinskim kvartovima.

Ovo pitanje ponovno se aktualiziralo proteklih mjeseci. Naime, do 26. srpnja trajalo je savjetovanje sa zainteresiranom javnošću vezano uz novi prijedlog Odluke o obavljanju dimnjačarskh poslova u Varaždinu.

Dosad je na snazi bila Odluka iz 1999., (izmjene i dopune 2001.),  koja je propisivala redovite kontrole i čišćenje dimnjaka šest puta godišnje. Novom Odlukom to bi se promijenilo što bi smanjilo i troškove stanarima.   

– Na temelju stare Odluke suvlasnici u zgradama koje imaju etažna grijanja bili su proteklih godina suočeni s dvomjesečnim posjetima dimnjačara koje su naplaćivane 50 kuna po dimnjaku. Konkretno, u našoj zgradi u Trakošćanskoj 9 jedan posjet dimnjačara značio je 450 kuna, odnosno 2.700 kuna za šest posjeta dimnjačara godišnje – ispričala je Vesna Sedlar-Brezak, predstavnica suvlasnika zgrade  Trakošćanska 9.

Tek 200 kuna manje stajale su posjete dimnjačara godišnje stanare iz Radićeve 28. 

Jedan posjet dimnjačara dosad nas je koštao 450 kuna, znači, šest posjeta godišnje – 2.700 kuna

– Za “dobar dan” i “doviđenja” svaka dva mjeseca plaćali smo oko 400 kuna, dakle godišnje oko 2.500 kuna. Nepotrebno, s obzirom na to da smo se uvjerili da dimnjačari svaka dva mjeseca nisu imali što kontrolirati jer imamo moderne sustave grijanja. Jedan posjet dimnjačara godišnje je sasvim dovoljan, a tih 2.500 kuna možemo  potrošiti za uređenje okoliša ili održavanje zgrade – navodi predstavnik suvlasnika zgrade iz Ulice braće Radić 28.

Stoga se predstavnici suvlasnika zgrada nadaju da će nova Odluka uistinu svesti dimnjačarske provjere na razinu primjerenu stupnju tehnike i pravilima struke. Uostalom, takva je i praksa u EU, a kao primjer navode zakonsku regulativu dimnjačarskih usluga u Njemačkoj, odakle i njihovi uređaji potječu.

U Njemačkoj provjera jednom u dvije godine

– Tamo je za dimovode kondenzacijskih kotlova neovisne o okolnom zraku zakonom propisana provjera jednom svake dvije godine. No, tamo je potpuno različita zakonska regulativa navedene problematike i oni su po tom pitanju otišli korak dalje. U Njemačkoj, primjerice, od 1. siječnja 2013. vlasnik dimovodnog objekta ima pravo samostalno odabrati trenutak i dimnjačarsko poduzeće koje će obaviti zakonom propisanu provjeru. Kod nas je regulativa prepuštena lokalnoj upravi koja dodjeljuje koncesije za obavljanje tih poslova po područjima, a trenutak provjere određuje pružatelj usluge. Drugim riječima, dok tamo postoji tržišno natjecanje među pružateljima dimnjačarskih usluga te time i mogućnost izbora jeftinijeg ponuditelja, kod nas postojeća regulativa omogućuje monopol kojim se korisnike usluge dosad doslovno “šišalo kao ovce”. Ne možemo dakle birati tko, kada niti koliko će stajati ta usluga, naše je samo da je platimo svaka dva mjeseca – ogorčena je Sedlar-Brezak. 

U dva mjeseca stiglo je sedam primjedbi

Upravni odjel za komunalni sustav i urbanizam Grada Varaždina zaprimio je sedam primjedbi na prijedlog Odluke o obavljanju dimnjačarskih poslova na području Varaždina za vrijeme trajanja savjetovanja sa zainteresiranom javnošću, od 26. svibnja do 26. srpnja. Jedna od primjedbi odnosila se na plinsko ložište sa zatvorenom komorom za izgaranje i uzimanje zraka i odvodom produkata izgaranja preko zrako/dimovodne instalacije “LAS/LAF” sistem, gdje se smatra da je dovoljno jedanput godišnje, u sezoni grijanja, pregledati i očistiti sustav. Također, predlaže se da u provedbi postupka davanja koncesije za dimnjačarske poslove višestambenih zgrada sudjeluje predstavnik zgrade, a zaprimljen je i prigovor nesposobnosti trenutnog koncesionara za obavljanje poslova na kondenzacijskim bojlerima te se traži pravo izbora koncesionara, izvijestili su iz gradskog komulanog odjela te dodali kako će prijedlog nove Odluke biti predložen za jednu od idućih sjednica varaždinskog Gradskog vijeća. 

Izvor:
Foto: ILUSTRACIJA/RT

U fokusu

Želja je da se dvije obale jezera u Trakošćanu spoje mostom

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Čišćenje jezera u Trakošćanu i dalje dobro napreduje, a voda bi se mogla početi puštati već u svibnju.

Tijekom proteklog vikenda najnovije informacije je za Regionalni tjednik iznio Milan Rezo, direktor Hrvatskih voda za Gornju Muru i Dravu.

– Kroz 44 radna dana na projektu nastavka čišćenja jezera Trakoščan izvađeno je 70.000 metara kubnih sedimenta te je isti deponiran na privremenoj deponiji. Građevinska operativa s 11 dampera te bagera duge ruke seli se uzvodno u neočišćene dijelove jezera gdje je još preostalo izvaditi i deponirati 130.000 metara kubnih sedimenta na površini od 13 hektara. Zbog erozija koje su nastale uz rubove staze na pokosima jezera, kreće se u sanaciju istih kroz radove preventivne, redovne i izvanredne obrane od poplava. Na lijevoj obali se gradi 150 metara obaloutvrde gdje će se ugraditi oko 600 metara kubnih kamena na visinu 100 godišnje vode, drugim riječima kamena obloga će se vidjeti iznad punog jezera u visini od pola metra. Također, Hrvatske vide kroz redoviti program uređuju 120 metara obale na desnoj strani jezera na način ugradnje gabionskih zidova, gdje će se istih ugraditi približno 150 metara kubnih. Ukupna vrijednost radova izgradnje obalo utvrde procjenjena je na iznos nešto manji od 300.000 eura i isti se ne idnosi na ugovor vezan za čišćenje jezera – pojasnio je Rezo.

Dodao je da će tijekom ovog tjedna uputiti pismo namjere Dvoru Trakišćan s ciljem preuzimanja građevinske dozvole, faza II, koja se odnosi na gradnju mosta koji bi spojio stazu s lijeve na desnu obalu jezera. Prema prvim informacijama most bi trebao biti viseći. Ovo je novost za koju se prvi put čuje.

– S obzirom da most ide preko jezera Hrvatske vode sukladno Zakonu o gradnji mogu dokazati pravni interes i građevinsku dozvolu s Dvora Trakošćan prenijeti na Hrvatske vode, naravnon uz suglasnost nadležnog Ministarstva kulture i medija. Ovu ideju ostvarujemo uz izniman napor varaždinskog župana Anđelka Stričaka i stručnih službi Županije. Stoga uz prisustvo župana, direktora Hrvatskih voda i resornig ministarsta očekujemo sastanke u Vladi RH koja bi trebala poduprijeti ovu inicijativu. Razlog ovome nalazi se u činjenici da je jezero trenutno suho i gradnja samog mosta bi kroz manje izmjene glavnog projekta s 3.500.000 eura koštala najviše 1.000.000 eura. Uzevši sve u obzir svi u Hrvatskim vodama, zajedno s iznimnim zalaganjem i potporom varaždinskog župana, možemo ustvrditi da smo državnom proračunu uštedili više od 2.500.000 eura ili zaključno, vlastitim znanjima, promišljanjem, zajedničkim rješenjima i potporom župana, očistili smo jezero Trakošćan za nula “0” eura! – završio je Rezo.

Nastavite čitati

U fokusu

HDZ i DP postigli dogovor o Vladi  predvođenoj i u 3. mandatu premijerom Andrejom Plenkovićem

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Marko Milić, član pregovaračkog tima HDZ-a potvrdio je da je na današnjem sastanku postignuto suglasje u vezi s formiranjem nove parlamentarne većine, kao i u vezi sa strukturom buduće Vlade.

Prijedlog postignutog dogovora, uz raspodjelu resora, iznijet će se na stranačkim tijelima tijekom današnjeg dana, a potom ćemo o svim detaljima izvijestiti javnost.

Nakon potvrde na stranačkim tijelima pristupit će se prikupljanju potpisa kako bi mandat za sastavljanje buduće Vlade HDZ-a, Domovinskog pokreta i partnera dobio predsjednik HDZ-a Andrej Plenković.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje