Povežite se s nama

U fokusu

“Da Grad Varaždin kupi MBO tvornicu, sami bismo odlučivali želimo li pomoći Dubrovniku ili Metkoviću”

Objavljeno:

- dana

INCIJATIVA PODOLNJAKA I KOLARIĆA

Tvrtka Čistoća i Grad Varaždin trebaju kupiti MBO tvornicu u Varaždinu, čime će Grad konačno imati kontrolu nad zbrinjavanjem svojeg komunalnog otpada, kao i otpada iz ostalih dijelova Varaždinske županije, ali i ostalih dijelova Hrvatske.

Istaknuli su to nezavisni varaždinski vijećnik i saborski zastupnik Mosta Robert Podolnjak i vijećnik Laburista Božidar Kolarić na zajedničkoj konferenciji za novinare u četvrtak.

– Novi saziv Gradskog vijeća treba donijeti odluku o tome treba li Grad Varaždin putem dugoročnog kreditnog zaduženja kupiti MBO tvornicu u Brezju, koja posjeduje sve potrebne dozvole. Danas Grad nema kontrolu nad svojim i tuđim komunalnim otpadom. Kupnja MBO tvornice je strateški projekt koji se ne može mjeriti s asfaltiranjem nekoliko cesta ili uređenjem nekog rotora. Imamo sramotnu situaciju na ulazu u Varaždin zbog kojeg smo već postali apatični – rekao je Podolnjak.

Pozvao je sve političke opcije i nezavisne vijećnike da se izjasne o toj inicijativi. – Korektno je da se svi o tome izjasne prije izbora u svibnju, a ne da, poput nekih, ustvrde da imaju rješenje, ali ga neće javno obznaniti do izbora – naveo je Podolnjak.

MBO se može preseliti na Motičnjak

Božidar Kolarić je podsjetio da je reagirao još u listopadu, čim je objavljena informacija da je MBO tvornica na prodaju, a da je želi kupiti tvrtka Piškornica – sanacijsko odlagalište.

– U ožujku ove godine će biti točno četiri godine kako nismo prihvatili da se balirani otpad zbrinjava putem koncesije, a da se koncesija za novonastali otpad dodijeli Univerzalu. Prije pet godina je pak privatni poduzetnik ponudio Gradu i učešće u MBO tvornici, imali smo rješenje koje je sufinancirala i država. Da se tada krenulo tim putem, sudski procesi bi trajali, ali bala više ne bi bilo, Grad bi bio i suvlasnik tvornice i vjerojatno danas imao mogućnost prvokupa – rekao je Kolarić.

Napomenuli su da bi se MBO postrojenje moglo nakon određenog vremena preseliti na Motičnjak, na kojem Čistoća ionako planira druga postrojenja za obradu komunalnog otpada.

“Grad ne treba ostvarivati dobit”

Bi li MBO tvornica mogla poslovati pozitivno kad bi bila u vlasništvu Grada, a pod upravljanjem Čistoće, zanimalo je novinare s obzirom na to da sadašnji vlasnik C.I.O.S. MBO posluje s gubicima. Ne bi li tvornica bila primorana obrađivati veće količine otpada kako ne bi poslovala s gubicima?

– Kad bi Grad i Čistoća postali vlasnici, u MBO tvornici bi se obrađivao otpad iz Grada, kao i iz općina koje su suvlasnici Čistoće, a to je 15 do 16 tisuća tona godišnje. Možda bi se obrađivao otpad iz još nekih općina i gradova, ali bi o tome odlučivala gradska tijela. Dakle, mi bismo sami mogli odlučiti hoćemo li pomoći Dubrovniku ili Metkoviću. S druge strane, kad bi vlasnik postala Piškornica, u Brezje bi se dovozio otpad iz jedne četvrtine Hrvatske, možda čak iz šest županija, jer je interes iskazala i Virovitičko-podravska županija. Moramo razmišljati o budućnosti, jer već deset godina balirani otpad truje Varaždin, mi nismo ni svjesni koliko smo stradali – odgovorio je Podolnjak.

Kolarić je istaknuo da je sadašnji vlasnik poslovao s 15, 16 milijuna kuna manjka, no da Grad ne mora ostvarivati nikakvu dobit, nego je dovoljno da bude na nuli.

Ključna je kontrola, napomenuo je Podolnjak.

– Europska komisija je navela da u Hrvatskoj imamo dva centra za gospodarenje otpadom i jedno privatno postrojenje kraj Varaždina. Dakle, mi uopće nemamo centre za gospodarenje otpadom, a oni koji se planiraju su prekapacitirani, moraju se preprojektirati i moguće je da će se kasniti s izgradnjom. U takvoj situaciji bojim se velikog interesa za MBO tvornicu. Ako je Grad Varaždin odlučio dati 860 milijuna kuna za dvoranu na Dravi, a kao cijena MBO postrojenja se spominjalo 180 milijuna kuna, onda te brojke uopće nisu usporedive. A kupnjom bismo osigurali kontrolu nad time čiji bi se otpad obrađivao u tvornici, koja ne bi morala raditi punim kapacitetom, nego onim koji bi omogućio da posluje bez gubitaka – zaključio je Podolnjak.  

O balama, Habuševim „rješenjima“ i Vladinom povjereniku

Kad je u pitanju zbrinjavanje baliranog otpada, Robert Podolnjak je rekao da postoje samo dva rješenja.

– Prvo rješenje je da novi saziv Gradskog vijeća ukine koncesiju iz 2013. i koncesionaru u dogovoru isplati naknadu ili krene u spor. Ministarstvo zaštite okoliša i Fond za zaštitu okoliša bi u tom slučaju bili u visokom postotku spremni financirati zbrinjavanje, možda i u punom iznosu –  naveo je.

Drugo rješenje je da se u gradskom proračunu osigura 70 milijuna kuna za provođenje koncesije i da se potpiše ugovor. – To drugo rješenje je puno skuplje, a treće ne postoji. Međutim, to će morati odlučiti Gradsko vijeće i to odmah na početku mandata – naveo je Podolnjak.

Iako je aktualnom gradonačelniku Goranu Habušu svojim glasom za privremeno financiranje omogućio da ostane u Gradskoj vijećnici, Habuš je prozvao Podolnjaka rekavši da „nema veze s vezom njegova izjava da je privremeno financiranje bolje od njegovog proračuna“. Habuš je ustvrdio i da je u Varaždinu kriza te da su zaustavljeni projekti vrijedni 107 milijuna kuna.

– Ako gradonačelnik kaže da su zaustavljeni projekti u tom iznosu, zašto onda nije 70 milijuna kuna planirao za zbrinjavanje bala? Da je to predložio u proračunu za 2017., mogao se već u siječnju potpisati ugovor s koncesionarima. Budući da imaju rok od 120 dana, bala više ne bi bilo i imali bismo čistu situaciju prije lokalnih izbora. Ne vjerujem da bi proračun pao da je predložio takvo rješenje. A nakon toga bi mu još 30 milijuna kuna ostalo za druge projekte – rekao je Podolnjak.

Napomenuo je da je Habuš predlagao kreditno zaduživanje, ali nikad pred gradske vijećnike nije došao s konkretnim prijedlogom. – A u prijedlogu proračuna za 2017. uopće nije dao nikakvo rješenje za bale zbog čega drugu godinu zaredom nisam podržao proračun – naveo je Podolnjak.

Objasnio je da je glasovao za privremeno financiranje prvenstveno zato da se otkloni bilo kakva mogućnost da za povjerenika u Grad dođe politička osoba. – Čak se govorilo da ću ja biti povjerenik, što nije točno, jer se i sad zalažem da u travnju, kad završi privremeno financiranje, dođe osoba iz Ureda državne uprave iz Varaždinske županije – ustvrdio je.
 

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

U fokusu

Varaždin je europski grad stabala: “Ovo smo postigli kao tim”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varaždin, hrvatski grad baroka, glazbe i cvijeća, od sada ponosno nosi i titulu – europski grad stabala 2024.! Varaždin se ovom nagradom pridružio elitnom društvu zelenih europskih metropola, što je veliko priznanje ovom gradu, a posebno gradskoj komunalnoj tvrtki Parkovi, koja brine o održavanju gradskog zelenila.

The European City of the Trees Award (ECTA) je nagrada koju European Arboricultural Council dodjeljuje od 2007. godine onim gradovima koji se sukladno pravilima arborističke struke, ističu po iznimnoj kvaliteti rada s urbanim stablima. Tako se Varaždin našao u društvu Beča, Antwerpena, Amsterdama, Praga, Krakova, Tallina, Merana, Apeldorna, Trnave, Winterthura i Frankfurta na Majni.

Priznanje

Iako će sama nagrada biti uručena u lipnju na godišnjoj skupštini European Arboricultural Council, ovih je dana na adresu varaždinskog gradonačelnika Nevena Bosilja stigla službena potvrda o dodjeli nagrade.

Tim povodom u petak, 26. travnja održana je konferencija za medije u jednom od najmlađih varaždinskih parkova, Parku mladih, kako bi se poslala simbolična poruka da sve što danas činimo u namjeri očuvanja zelene gradske panorame, ostavljamo u nasljeđe budućim generacijama.

– Ovu nagradu ostavljamo u zalog današnjoj djeci, da ih podsjeća kako nikad ne smiju odustati od brige za zeleni okoliš i za stabla jer ona su nam ključan saveznik u borbi protiv klimatskih promjena i onečišćenja istaknula je direktorica Parkova Jelena Sekelj i zahvalila svim zaposlenicima Parkova na angažmanu.

– Ovu nagradu postigli smo zajedno kao tim. Zahvaljujem gradskoj upravi na dijeljenju zajedničke vizije o održivom upravljanju gradskim stablima i zelenom i zdravom gradu, te na njihovoj volji za suradnjom. Zahvaljujem na suradnji i našim cijenjenim partnerima – komunalnim i privatnim poduzećima, fakultetima, institutima, javnim i obrazovnim ustanovama te pojedincima s kojima surađujemo u radu sa stablima. Hvala i našim sugrađanima koji nas podržavaju, kao i onima čije nas konstruktivne kritike potiču da budemo još bolji. Zajedno možemo učiniti puno za naš grad. Ponosimo se što smo Europski grad stabala jer je to potvrda naše stručnosti te predanosti održivosti i stvaranju grada ugodnog za život – dodaje Sekelj.

Gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj čestitao je direktorici i svim djelatnicima gradske tvrtke Parkovi na ovom značajnom priznanju koje je još jedan dokaz koliko Varaždin djeluje po pitanju zelenila.

Zahvala

– Prošle je godine ovo priznanje dobio Antwerpen u Belgiji, a ove godine Varaždin. U užoj konkurenciji s nama je bio Zadar. Svečano uručenje bit će u lipnju. Nagrada potvrđuje zelenu agendu koju provodi Gradska uprava zajedno s Parkovima. Zahvaljujem vrijednim djelatnicima Parkova koji svaki dan uređuju naš grad i brinu o urbanom zelenilu. Ovih dana završili smo i nove drvorede, u Ulici Tina Ujevića, na Dravskoj poljani, zatim pored autobusnog kolodvora, u jesen kreće sadnja tisuću stabala iz projekta Varaždin pod krošnjama i možemo reći da je grad Varaždin zaista predvodnik i s razlogom je dobio ovu značajnu europsku titulu – rekao je gradonačelnik.

Podsjetio je na povijesnu činjenicu kako je Varaždin imao zaposlenog gradskog vrtlara tri godine prije Beča, a tridesetak godina prije Zagreba.

– To je kontinuirani rad, nasljeđe koje smo naslijedili od prijašnjih generacija, a projekte koje sada radimo, radimo za buduće generacije. Sve to doprinosi tituli koju Varaždin osvaja u posljednje tri godine – grada s najvišom kvalitetom života u Hrvatskoj – zaključio je gradonačelnik Neven Bosilj.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Stiglo je prvih šest borbenih aviona Rafale, čuvat će i varaždinsko nebo te grmjeti na aeromitingu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

U Hrvatsku je danas sletjelo prvih šest od ukupno 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale.

Nove zaštitnike hrvatskog zračnog prostora iz Bordeauxa su u Zagreb preletjeli piloti Hrvatske vojske, koji su prošli obuku u Francuskoj. 

Na svečanosti prihvata prve skupine višenamjenskih borbenih aviona Rafale u sastav Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni Pukovnik Marko Živković je, uz predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade ministra obrane Anušića, ministra gospodarstva Habijana, i druge dužnosnike, bio župan Anđelko Stričak. 

– Upravo je nabava Rafala odluka koju bih posebno istaknuo tijekom obnašanja dužnosti zastupnika Hrvatskoga sabora u protekla tri mandata. Naime, Odlukom Vlade RH sam u srpnju 2019. godine bio imenovan u Međuresorno povjerenstvo za nabavu višenamjenskoga borbenog aviona. Da je njihova nabava bila neophodna, najbolje nam govore geopolitičke krize diljem svijeta. Vjerujem da svi uviđamo da moramo brinuti o sigurnosti, a isto tako vjerujem da svi uviđamo blagodati svih euroatlanskih asocijacija čiji smo članovi. Osim što Hrvatska vojska zadržava sposobnost zaštite zračnog prostora, nabavom borbenih aviona Rafale dodatno jača status među saveznicima – istaknuo je župan Stričak.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje