Povežite se s nama

U fokusu

Bunić: Gradonačelnik je, srećom, loš vidovnjak. Neće biti katastrofe u Varaždinu

Objavljeno:

- dana

REAGIRANJE

– “Poslije mene potop.” To je otprilike sažetak konferencije za medije gradonačelnika Varaždina Gorana Habuša u četvrtak, na kojoj je kao upitne naveo čak i adventske svečanosti u Varaždinu u prosincu 2017.! Najavljuje li gradonačelnik da će njegovim odlaskom doći do katastrofe neslućenih razmjera pa nećemo dočekati kraj 2017. godine? – zapitao se vijećnik Željko Bunić, koji je reagirao na Habuševe izjave o posljedicama neizglasavanja proračuna za 2017.

– Srećom, gradonačelnik je jednako loš vidovnjak, kao što je sam priznao da je loš financijaš i ne razumije javne financije (njegova izjava iz listopada 2014. godine). Većina navedenih programa će se dogoditi kada su bili zamišljeni (primjerice, sufinanciranje kupnje školskih udžbenika čija se nabavka događa u kolovozu) ili će biti prolongirani – navodi Bunić.

Napominje da to, naravno, ovisi o tome koliko će prihoda i primitika ostvariti Grad i ako će se u proračun sliti više od oko 228 milijuna kuna, koliko je ostvareno u 2016.

Pobrkao prihode i rashode…

– U prošloj godini je ostvareno 100 milijuna kuna manje prihoda i primitika, nego što je bilo planirano u inicijalnom proračunu gradonačelnika Habuša za 2017., a 35 milijuna kuna manje nakon svih intervencija SDP-a. U silnoj želji da ocrni vijećnike, gradonačelnik je naveo projekte vrijedne 107 milijuna koji neće biti ostvareni. U rashode je uvrstio i, primjerice, 4,2 milijuna kuna koji je trebao dobiti prodajom zemljišta C.I.O.S. MBO-u. To je prihod proračuna, a ne rashod. Navodi i da zbog vijećnika neće biti ostvarena kupovina robne kuće Varteks u iznosu od 11,3 milijuna te nabava vatrogasnih vozila u iznosu od 15,2 milijuna kuna, a riječ je o projektima od kojih je, nakon pritiska SDP-a, sam odustao u jednom od svoja tri kontroverzna amandmana na vlastiti prijedlog proračuna – podsjetio je Bunić.

– Lijepo je imati ambiciju i misliti o sebi sve najbolje, baš kao što je o sebi mislio i Luj XV. kojem se pripisuje izreka s početka teksta. No realnost je nešto drugo. I zato našem gradonačelniku ne bi bilo loše da na kraju svojeg gradonačelničkog puta shvati da niti je svemoćan, niti će za njegovim odlaskom mnogi žaliti. Ne zato jer je loš čovjek, već naprosto zato što svoj posao nije dobro odradio – zaključio je Bunić.

 

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje