Povežite se s nama

Međimurje

U “Josipovoj kupelji“ odmarali su se biskupi

Objavljeno:

- dana

Varaždinske Toplice

U centru Varaždinskih Toplica, između lječilišta i arheološkog nalazišta, mali je park. Njime dominira nevelika skulptura posvećena borcima NOB-a. U jednome je dijelu park okružen starom, kamenom ogradom i do njega se mora stubama. 

Istim se tim stubama nekada ulazilo u najelitniji hotel kontinentalnog turizma u Hrvatskoj onoga vremena – Josipov hotel, koji je odmah prekršten u „Josipovu kupelj“ i pod tim imenom ušao u povijest najreprezentativnijih primjera lječilišno-hotelske namjene nastalih početkom stoljeća u Hrvatskoj. Cigla koja se još uvijek može vidjeti na kosini podno parka, dio je hotelskog kina, čija je, u potpunosti sačuvana dvorana, ukopana ispod parka. 

Hotel je izgradio zagrebački Kaptol 

– Hotel je izgradio zagrebački Kaptol, dugogodišnji vlasnik topličkog posjeda, za potrebe kupališnog hotela višeg standarda. Gradnja je povjerena najpoznatijem secesijskom arhitektu, Aladaru Baranayu, projektantu većine kontinentalnih zgrada elitističkog tipa svog vremena, odvodi nas u prošlost ravnateljica Zavičajnog muzeja Varaždinskih Toplica Spomenka Vlahović.

Hotel, imenovan po austrijskom caru Josipu, izgrađen je na mjestu srednjovjekovne kupališne drvene zgrade, koja se dokumentarno spominje još 1420. godine, ali se pretpostavlja da je starija. Na mjestu kupelji, 1906. godine izgrađen je luksuzni hotel. Zgrada je bila u obliku slova L, južno je krilo s mansardama imalo pet etaža, dok ih je na zapadu bilo četiri. Bilo je tu 54 luksuznih soba, elegantno kupalište sa 16 posebnih kabina za sumporno-blatne kupelji. Hotel je prvi imao kinodvoranu, elektroinstalacije, lift… U nekoj od hotelskih kupki – američkoj, porculanskoj, blatnoj, kupelji s ugljičnom kiselinom, električnom kupelji, bisernoj… svoje su boljke liječili ugledni gosti – ministri, biskupi…

U hotelu smješteni njemački SS

“Josipova kupelj” – najreprezentativniji primjer lječilišno-hotelske namjene

Kao što svoj elitizam može zahvaliti djelomice svojoj solidnoj gradnji, jednaki je razlog i „presudio“ sudbini Josipove kupelji.

– Njemački SS je tražio solidnu zgradu za smještaj i izabrao upravo hotel. Kad su partizani, koncem rujna 1943. godine, zauzimali Grad, kako bi slomili otpor Nijemaca, nakon puna tri dana, upotrijebili su vatrogasnu štrcaljku s 200 litara benzina. Izgorjelo je krovište i sve međuetažne konstrukcije.

Zauzećem Josipove kupelji oslobođen je cijeli taj kraj i postavljena narodna vlast. Tako izgorjela, zgrada je stajala još do 1947. godine, kad je srušena u potpunosti, govori Spomenka Vlahović.

Kupališno lječilište 1946. godine preuzima Ministarstvo zdravlja NR Hrvatske. Kako bi osigurali ciglu potrebnu za gradnju doma, članovi DVD-a prihvaćaju prijedlog za rušenje i raščišćavanje ostataka zgrade. Dobiveno je čak 100 tisuća komada cigle, no naredbom vlasti opeka završava kao građevinski materijal Zadružnog doma u Tuhovcu. Priča je ovo o nastanku, razvoju i uništenju jednog od najreprezentativnijih hotela kontinentalnog turizma.

Zaštićena zona

Na spomen potencijalne obnove hotela, Spomenka Vlahović veli da bi kao prvo za to trebao ogroman novac, drugo – sektor u kojemu se nalazi točka gdje je nekada bila Josipova kupelj zaštićena je zona kulturne baštine, što znači da podliježe posebnim konzervatorsko-restauratorsko i drugim uvjetima izgradnje.

 

Izvor:
Foto:

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje