Povežite se s nama

Kultura

HNK će voditi intendant i tri ravnatelja, svi mogu “fušati”

Objavljeno:

- dana

IZMJENE

HNK u Varaždinu i dalje će voditi Jasna Jakovljević kao vršiteljica dužnosti intendantice. Istovremeno, ta je ustanova ostala bez predsjednice Kazališnog vijeća, ali je dobila novi Statut.

Takve odluke su donesene na prošloj sjednici Gradskog vijeća, na kojoj je prihvaćena ostavka Martine Kučar na mjesto predsjednice Kazališnog vijeća zbog osobnih razloga. 

Natječaji ujesen

Novi član Vijeća, ali i novi intendant, bit će, prema najavama, birani već ujesen, i to prema novim pravilima: na snazi je novi Statut koji su vijećnici prihvatili većinom glasova. Za intendanta uvjet više nije pet godina rada u kulturi. Na natječaj će se moći javiti sve osobe koje su magistri struke ili stručni specijalisti društvene, humanističke ili umjetničke struke ako imaju najmanje pet godina radnog iskustva na rukovodećim poslovima ili deset godina radnog iskustva.
Novost je da će Uprava kazališta imati četiri člana: uz intendanta, u njoj će biti poslovni ravnatelj te dva umjetnička voditelja-ravnatelja, jedan za dramsku, a drugi za glazbeno-plesnu umjetnost. Pritom će intendant sam birati s kim će surađivati, pa će poslovni ravnatelj i umjetnički voditelji imati mandat na četiri godine te dobiti ugovor na određeno vrijeme. 

 

Predsjednica Kazališnog vijeća Martina Kučar dala je ostavku zbog osobnih razloga

Jedini koji je glasovao protiv izmjena Statuta je nezavisni vijećnik Zlatan Avar. Zašto? – Nevjerojatno je da je Statutom definirano i to da intendant, zajedno s poslovnim i umjetničkim ravnateljima, može za vrijeme mandata raditi u “fušu”. Iako je namjera bila da se taj članak izbaci, upozoreno je da se takva odredba nalazi u Zakonu o kazalištima. Da je napravljena vrlo aljkavo i prozirno, govori i formulacija prema kojoj poslovni ravnatelj, koji bi po struci trebao biti ekonomist, može obavljati “umjetničke poslove” izvan kazališta – navodi Avar.

Za njega je neprihvatljiv bio i novi stavak kojim se intendantu kazališta dopušta da uz suglasnost gradonačelnika (do 1.000.000 kuna) ili Gradskog vijeća (iznad 1.000.000 kuna) može opteretiti ili otuđiti nekretnine kazališta, može jamčiti imovinom kazališta za obveze trećih osoba i uzimati zajmove. – Ne vidim razlog ni zašto se napravila izmjena kojom intendant može odlučivati o ulaganju i preraspodjeli dobiti bez da o tome dobije ičiju suglasnost. Logično bi bilo da dobije suglasnost gradonačelnika ako se novim odredbama ta suglasnost oduzela Gradskom vijeću – pojašnjava Avar.

Radnik u kulturi

Međutim, najveća rasprava vodila se o pitanju definicije “radnika u kulturi” koji može postati član Kazališnog vijeća, očito zbog ostavke Martine Kučar.
– Novim Statutom je definirano da članovi Kazališnog vijeća mogu biti osobe koje se bave kulturnom djelatnošću, ali to nije ograničeno samo na osobu koja je zaposlena u ustanovi kulture, primjerice u Gradskom muzeju ili Knjižnici, nego su to i osobe koje rade u kulturi, primjerice glazbenici iz nekog orkestra – pojasnio je Robert Podolnjak, nezavisni vijećnik koji je bio jedan o najaktivnijih u raspravi.

Avar nije zadovoljan. – Na kraju je postavljena vrlo široka definicija, iako je čak iznesen i argument da je u suprotnosti s odredbama Zakona o kazalištima. Ipak je ostavljena uz opasku gradonačelnika da se ne smije zloupotrijebiti – rekao je.

Sada je izričito propisano i to da član Kazališnog vijeća mora imati prebivalište u Varaždinu. – Smatramo da prebivalište na području Grada mora biti uvjet, a protegnuli smo ga i na sve druge ustanove i tvrtke u kojima je Grad osnivač ili suvlasnik. To je nesporno prihvaćeno – istaknuo je Podolnjak. Avar upozorava da jedna kontradiktornost izrazito bode u oči. – Kad je u pitanju “fuš” intendanta i ravnatelja, striktno se poštuju odredbe Zakona o kazalištima, a kad je u pitanju definicija “radnika u kulturi”, tu se Zakon ne gleda tako usko. Previše potencijalne financijske štete i kontradikcija da bih glasovao bilo kako drugačije nego “protiv“ – zaključio je. 

Novi kriteriji

Za intendanta uvjet više nije pet godina rada u kulturi, nego je dovoljno imati visoku stručnu spremu društvene, humanističke ili umjetničke struke  te radno iskustvo

 

Izvor:
Foto:

Kultura

U Varaždin stiže hrvatski Indiana Jones, arheolog koji je svoje avanture predstavio u 40-ak zemalja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu Srijede u Muzeju 8. svibnja u palači Herzer GMV-a o svom profesionalnom putu, koji ga je odveo na brojne iznimne arheološke lokalitete, govorit će hrvatski arheolog Drago Obradović.

Tijekom 50 godina djelovanja Drago Obradović održao je brojna predavanja u 40-ak zemalja na pet kontinenata pred posjetiteljima te u televizijskim i radijskim emisijama.

Redovito sudjeluje na međunarodnim kongresima biblijskih arheologa, kao i u arheološkim studijskim ekspedicijama na Bliskom istoku. Višekratno je obišao i snimio zaboravljene gradove drevnih civilizacija koje, kako navodi, dosad nije posjetila nijedna filmska ekipa.

Trostruki je magistar znanosti i gostujući profesor na nekoliko fakulteta te autor više knjiga, među kojima su Arheologija potvrđuje Bibliju (prevedena na 11 jezika), Otkrijte čuda drevnog Egipta, Senzacionalna arheološka otkrića (tri izdanja), Nestali gradovi i civilizacije (prevedena na četiri jezika) i druge.

Ovog puta u središtu predavanja, umjesto tajni drevnih civilizacija, bit će njegove autobiografske referencije, na temelju kojih će posjetitelji doznati i zašto su mu neki nadjenuli naziv hrvatski Indiana Jones. 

Predavanje počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan.

Nastavite čitati

Kultura

Dani folklora u Maruševcu iz godine u godinu oduševljavaju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu programa obilježavanja Dana Općine, u školsko-sportskoj dvorani Osnovne škole Gustav Krklec u Maruševcu održani su 21. Dani folklora u Maruševcu, u organizaciji Kulturno-umjetničkog društva Klaruš te uz pokroviteljstvo Općine Maruševec.

Uz Povorku Jure Zelenog, Dani folkora u Maruševcu tradicionalna je kulturna manifestacija koja iz godine u godinu oduševljava ljubitelje folklora. U ovogodišnjem je izdanju ugostila Kulturno-umjetničko društvo Bjelovar iz Bjelovara koji su se publici predstavili koreografijama „Ajde cure u kolo igrati“ i „I ja jesam posavačko dete“ i Kulturno-umjetničko društvo Tomislav iz Svetog Ivana Žabno s koreografijama „Kolovođo, kolovođo daj kolo povedi“ i „Žabničari, milo lane“ uz domaćine Kulturno-umjetničko društvo Klaruš iz Maruševca.

-Svoje ime, običaje i vrijedne ljude KUD Klaruš s ponosom predstavlja na folklornim manifestacijama diljem Lijepe naše, s nacionalno prepoznatljivom Maruševečkom nošnjom i Jurom Zelenim – istaknuo je na početku programa najznačajnijeg kulturnog događaja u Općini Maruševec tajnik KUD-a Klaruš Zlatko Peharda, dodavši kako su od prvog izdanja 2002. godine na manifestaciji nastupila 94 gostujuća društva s preko 3000 folkloraša koji su izveli više od 200 plesnih točaka u preko 60 sati programa.

Načelnik Općine Maruševec Mario Klapša naznačio je pritom kako ova manifestacija preko dvadeset godina obogaćuje kulturni život Općine Maruševec i slavljenički program u povodu obilježavanja Dana Općine i blagdana svetog Jurja.

Osim velikog broj proba koje su nužne za brojne smotre i nastupe širom Lijepe naše ali i izvan njenih granica u Sloveniji i Mađarskoj gdje su predstavljali našu tradiciju i kulturu ovoga kraja, u KUD Klaruš su unazad godinu dana za sav taj uloženi trud, vrijeme i pokoju ozljedu stigle i vrijedne nagrade i priznanja. Nagradu Varaždinske županije, odnosno Priznanje Župana Varaždinske županije u povodu obilježavanja Dana Varaždinske županije primio je Zlatko Peharda, plaketu Zajednice kulturno-umjetničkih udruga Varaždinske Županije za izniman cjeloživotni doprinos na unapređivanju i promicanju vrijednosti kulturno-umjetničkog amaterizma Varaždinske županije uručena je pak predsjednici KUD Ani Rehvald, a KUD-u Klaruš je prije nekoliko dana, za iznimno djelovanje na promociji kulturne baštine Općine Maruševec, a povodom 25. obljetnice rada i postojanja dodijeljena i nagrada, odnosno Plaketa Općine Maruševec – istaknuo je načelnik Klapša te zaključio kako je sve navedeno pravi dokaz da je Općina Maruševec svojevrsni brend kad se govori o očuvanju tradicije i promociji kulture zahvaljujući najboljem KUD-u u Varaždinskoj županiji – KUD-u Klaruš.

Uz koreografije „Šečem, šečem drotičko“ mlađe dječje grupe, „Pod mostec“ starije dječje grupe, „Oj divojko Bunjevko“ prve folklorne postave KUD-a, „Dajte Juri vina da mu nebu zima“ grupe odraslih folkoraša, na 21. Danima folklora u Maruševcu KUD Klaruš je premijerno izveo koreografiju Pjerina Hrvaćanina uz glazbenu obradu Franje Plantaka – „Maruševečki majpan“ u kojoj su predstavljeni davno zaboravljeni svibanjski folklorni običaji maruševečkog kraja. Uvodnu pjesmu, Marijo svibnja kraljice, otpjevala je Danijela Kundija, dok je završna stara pjesma zapisana u Donjem Ladanju, Shajala nam zvezdica.

U raznolikom i nadasve bogatom folklornom programu izvedene su koreografije Hrvatskog zagorja (maruševečki kraj i okolica), Međimurja, Bilogore, Posavine, Moslavine te bunjevačkih Hrvata.

Pucanjem iz kubura Kuburaške udruge Maruševec najavljen je početak manifestacije, dok je kao popratni program pripremljena izložba Etnografske sekcije KUD-a Klaruš s fotografijama iz obiteljskih albuma mještana iz svih naselja Općine Maruševec koje su vrijedno prikupljali Anica Šimunec, Davor Gregur i Sanja Kolenko.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje