Povežite se s nama

U fokusu

Ni nakon šest mjeseci još ništa od obećanog novca

Objavljeno:

- dana

BIVŠI RADNICI ZAGORJE-TEHNOBETONA ČEKAJU

Oko 130 radnika varaždinskog Zagorje–Tehobetona, od kojih su neki još u listopadu prošle godine dobili poslovno uvjetovane otkaze, još uvijek nije dobilo svoje otpremnine. 

Zbog toga su već u nekoliko navrata dogovarali prosvjede ispred tvrtke. Zadnji prosvjed trebao se održati prije mjesec dana, no večer uoči održavanja je otkazan.

Vjerovali dani obećanjima, no uzalud 

– Svaki puta povjerovali smo obećanjima koje smo dobivali iz tvrtke da je samo pitanje dana kad će nam novac sjesti na račune – ispričao je jedan od bivših radnika, koji je zamolio da ne objavljujemo njegovo ime i prezime.

Navodi da su im otpremnine, koje se po radniku kreću od 15.000 pa do 40.000 kuna, ovisno o uvjetima, zajamčene temeljem Odluke o poslovno uvjetovanom otkazu. U njemu jasno piše da će se i iznos otpremnine radniku isplatiti do, citiramo, “isteka posljednjeg dana otkaznog roka”. Iako je taj datum prošao još prije šest mjeseci, novaca nema na računima. Radnici su svakim danom sve ogorčeniji. Osim što više ne vjeruju obećanjima koje dobivaju iz tvrtke, ljute se jer zbog neisplate otpremnina tvrtka ne snosi nikakve sankcije.

 

Radnici su već dogovarali prosvjede, no odustali su zbog dobivenih obećanja 

– Još prilikom potpisivanja poslovno uvjetovanih otkaza tvrdili su da je novac za naše otpremnine osiguran, što se nažalost pokazalo netočnim. Sve smo uvjereniji da tvrtka kupuje vrijeme, igraju se s nama kao s pijunima, a više ne vjerujemo niti sindikalcima. Zadnji prosvjed smo, naime, otkazali zato što su nam u Sindikatu rekli da je “sve dogovoreno” – ispričao je naš sugovornik. 

 

Na sastancima Uprave sa Sindikatom stalno se isticalo da su otpremnine priorite

Povjerenik Regionalnog ureda Sindikata graditeljstva Hrvatske Mladen Zemljić potvrdio je pak kako su s Upravom Zagorje-Tehnobetona održali cijeli niz sastanaka kako bi se riješio problem isplate otpremnina radnicima. – Na tim je sastancima dogovoreno da će radnici i njihova potraživanja vezana uz otpremnine biti prioritet te da će se do završetka predstečajne nagodbe podmiriti sva dugovanja prema radnicima. Zadnje što nam je rečeno je da bi tijekom srpnja, odnosno kolovoza tvrtka trebala dobiti veći priljev novca od strane velikog dužnika, čime bi se isplatila sva dugovanja radnicima, što znači i isplatu otpremnina – rekao je Zemljić.

Kada će radnici dobiti svoje otpremnine provjerili smo u Zagorje-Tehnobetonu, iz kojeg smo nakon tri tjedna čekanja dobili sljedeći odgovor:
– Uprava i menadžment poduzimaju sve aktivnosti za opstojnost Društva koje posluje u teškim okolnostima, a sve s ciljem da se stvore uvjeti za podmirenje svih nastalih potraživanja, pa tako i onih od radnika – poručuju iz Zagorje-Tehnobetona.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje