Povežite se s nama

U fokusu

Avar i Bunić ogorčeni: Štromar i Habuš žele Varaždin pretvoriti u nacionalno smetlište!

Objavljeno:

- dana

PIŠKORNICA KUPUJE MBO TVORNICU

– Božićni dar župana Predraga Štromara i gradonačelnika Gorana Habuša nije mir i sreća, nego pretvaranje Varaždina u smetlište za cijelu Hrvatsku – istaknuli su vijećnici Zlatan Avar (nezavisni) i Željko Bunić (HSLS) na izvanrednoj konferenciji za novinare u ponedjeljak.

Naime, pred Gradsko vijeće Varaždina, koje treba zasjedati 29. prosinca, upućen je dokument u kojem se predlaže mirno rješavanje spora s tvrtkom C.I.O.S MBO, i to za zemljište u Brezju na kojem je izgrađena tvornica. C.I.O.S. MBO se Gradu s takvim prijedlogom obratio prošli mjesec, i to zato da bi tvornicu mogli prodati Piškornici  – sanacijskom odlagalištu koje već obavlja dubinsko snimanje radi kupnje svih poslovnih udjela i preuzimanja cjelokupne djelatnosti.
 

Iz prezentacije Zlatana Avara i Željka Bunića

– Apeliramo na sve gradske vijećnike da dobro promisle hoće li podržati ovu odluku. Mi jesmo za mirno rješavanje spora oko zemljišta. Međutim, u pozadini ove odluke se krije namjera koja će donijeti veliku štetu Varaždinu. Umjesto da se otpad iz naših domaćinstava odvozi u Piškornicu, kao što se već godinama najavljuje, sad se iznenada planira da se smeće iz čak četiri sjeverne županije počne dovoziti u Brezje! Bojimo se da je to prvi korak prema pretvaranju Varaždina u nacionalno smetlište, što je bezobrazluk i zbog čega smo ogorčeni i bijesni – istaknuli su Avar i Bunić.
 

Vijećnici su istaknuli da je kapacitet MBO tvornice već povećan, pa može primati smeće iz četiri sjeverne županije

Prozvali su direktora Piškornice Mladena Jozinovića, župana Štromara i gradonačelnika Habuša navodeći da je riječ o dobro osmišljenom planu, pri čemu je prvi korak napravljen kad je MBO tvornici lani povećan kapacitet s 35.400 tona godišnje na 95.000 tona. 
 

Avar i Bunić prozivaju Jozinovića, Štromara i Habuša, ali i HNS-ove partnere iz SDP-a

Izvor:
Foto: RT

U fokusu

Hrvatska pošta ostala je bez 430 radnika

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Dobit Hrvatske pošte skočila je lani čak za oko 1270 posto te je iznosila 13,6 milijuna eura.

Državna tvrtka uprihodila je tijekom prošle godine 270 milijuna eura, a to je 11 posto više nego prethodne godine. Pošta je očito bolje upravljala troškovima, ali i digla cijene u srpnju.

No, jedan poslovni pokazatelj značajno je utjecao na niže troškove. Hrvatska pošta, naime, lani je imala oko 8300 zaposlenih, što je čak 430 manje nego prethodne godine. To je broj zaposlenih prema satima rada.

Istodobno, prosječna neto plaća tijekom prošle godine iznosila je oko 1040 eura, što je 12 posto više. U apsolutnom iznosu, neto plaća je rasla za oko 110 eura.

Izvor: Danica

Nastavite čitati

U fokusu

Istraživanje: značajan broj Hrvata ne može si priuštiti skuplje vrste mesa

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

I dok meso svakodnevno jede svaki četvrti Hrvat, što jasno govori o popularnosti ove namirnice, dublja segmentacija govori da su građani cjenovno osjetljivi te da se manje konzumiraju skuplje vrste mesa i mesnih prerađevina kao što su teletina i janjetina te pršut i kulen

Potražnja za ovim delicijama raste i uoči Uskrsa pa su na portalu jatrgovac.com upravo u tom periodu proveli istraživanje o stavovima i navikama hrvatskih građana kada je riječ o konzumaciji mesa, mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda. Također, dobivene odgovore su usporedili s istovjetnim istraživanjem provedenim u 2022. godini.

Učestalost konzumacije pokazuje značajan rast jer je onih koji svakodnevno jedu meso ove godine za 5 % više, odnosno imamo ih 25 %, što znači da svaki četvrti Hrvat meso jede svakodnevno. Ipak, najviše je onih koji meso konzumiraju nekoliko puta tjedno, kojih ove godine imamo ukupno 64 %, dok ih je prije dvije godine bilo 5 % više. Razmjerno manji udjeli odnose se i na manje učestale konzumacije pa tako ove godine imamo 6 % onih koji meso jedu nekoliko puta mjesečno, a 2 % ispitanika kaže da meso jede rijetko. Da ne jede meso ističe svega 3 % ispitanih građana.

Piletina je uvjerljivo najpopularnija vrsta mesa koju najčešće konzumira 53 % građana, što je 2 % manje nego u 2022. godini. Na drugom je mjestu svinjetina s 36 % udjela uz 4 % rasta, dok su ostale vrste mesa značajno manje popularne. Tako se za teletinu najčešće odlučuje 7 % građana, puretinu bira 3 %, a janjetinu svega 1 % konzumenata mesa u Hrvatskoj.

Kada je pak riječ o tome koju vrstu mesa najviše vole onda su dobiveni rezultati podosta drugačiji od onoga što se najčešće konzumira. Naime, iako su piletina s 38 % te svinjetina s 26 % i ovdje na vrhu poretka omiljenih vrsta mesa, ipak su njihovi udjeli značajno manji. Da teletinu s 18 % i janjetinu s 12 % kombinirano preferira gotovo trećina građana (30 %), a najčešće konzumira svega 8 % njih, govori u prilog tome da si ove skuplje vrste mesa značajan broj građana ne može priuštiti.

Kod kategorije mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda hrvatski građani najčešće konzumiraju slaninu, slijede kobasice, šunka, pršut, parizer, kulen i vratina.

Kada je riječ o tome koju vrstu mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda najviše vole onda je i ovdje na vrhu slanina s 29 % udjela u oba istraživanja, ali odmah iza je s 28 % udjela pršut.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje