Povežite se s nama

Život i društvo

Doktorica koja je pacijente redovito obilazila biciklom

Objavljeno:

- dana

BORCI

Brigita Czeisberger sebe smatra ispunjenom i sretnom ženom. Iako je i ona imala svoje uspone i padove, vrteći svoj životni film zaključuje da je ostvarila sve svoje ambicije na privatnom i profesionalnom planu. 

Ukoliko njezina kći, liječnica Svea, ne stigne, ujutro će spremiti doručak unuku, potom otići u vrt i baviti se svojim omiljenim hobijem – vrtlarstvom, prošetati gradom pa onda sjesti u svoj stilizirani dnevni boravak i pomno pročitati najnovija izdanja medicinskih časopisa.

Primarijus i magistrica znanosti Brigita Czeisberger jedna je od onih zbog kojih je predsjednica Županijske skupštine Dubravka Biberdžić ovu godinu nazvala “godinom žena”. Uz poljoprivrednicu Mariju Cafuk i predsjednicu “Ludbreškog sunca” Ružu Zlatar, dobitnica je ovogodišnje županijske nagrade. Štoviše, upravo će njoj pripasti ona najviša – Nagrada za životno djelo. Uz najprestižnije medicinske nagrade – Nagradu Ladislava Rakovca Hrvatskoga liječničkog zbora i za Začasno članstvo – ovom nagradom komotno može zaokružiti bogati profesionalni ciklus.

Bespomoćnost

Iako jedna od najvećih ljubavi, medicina ju je i najviše razočarala. – Od najhumanije profesije, medicina je danas previše svedena na biznis. Gotovo da više nema one požrtvovnosti kao nekada kad nam nije bilo teško svakodnevno pacijente obilaziti biciklom, govori doktorica Brigita Czeisberger, otkrivajući da ju je upravo takva liječnička požrtvovnost, kad joj je majka bila bolesna, navela da odabere medicinu za životni poziv.

 

Oni lijeni jedva su dočekali da me se riješe

Što je ljepota, a što, nazovimo to teškom riječju – prokletstvo posla koji ste radili?
-Divota je krajnji rezultat, kad vidiš da trud nije bio uzaludan. Stresno je kad si bespomoćan, a znaš da negdje u bogatijem svijetu postoji mogućnost pomoći takvom bolesniku! S obzirom na to da sam puno pratila svjetsku literaturu, znala sam gdje je što moguće. U vrijeme rata to se moglo konkretno vidjeti. Rat nije svakome donio zlo – primjerice, mojoj grupi pacijenata sa srčanim greškama spasio je živote. Jer, mnogi od njih bili su osuđenici na smrt, ali spasio ih je profesor Nowick, dječji kardiokirurg iz Memphisa, koji je tijekom rata počeo dolaziti u Hrvatsku. Osmero mojih otpisanih pacijenata preživjelo je samo zahvaljujući njemu. U ono se vrijeme neke prirođene srčane greške kod nas uopće nisu mogle operirati, zbog velikog rizika – smrtnost je bila 50 posto. Najimpresivniji je slučaj jedne moje pacijentice, koju je i profesor Nowick posebno spomenuo u svojoj monografiji – za vrstu greške koju je ona imala u svim je udžbenicima pisalo da ćete možda na istu pogrešku naići ukoliko ste dječji kardiolog više od 40 godina. Otišla je k njemu u Memphis, gdje je uspješno  obavljen vrlo složeni kardiokirurški zahvat. Po povratku, godinama je dolazila k meni na kontrole, a pritom se osjećala tako dobro da joj nije bilo jasno zašto joj ne dozvoljavam plesati folklor!? Dijagnoza joj je postavljena s osam mjeseci starosti, kad je imala i infarkt. Sada ima 20- ak godina

Ambiciozna grupa

Susrećete li nekada svoje pacijente kojima ste spasili život?
-Sretnem na cesti mlade, zgodne ljude koji mi viču “teta doktorica, dobar dan”. Kad vide upitnik u mom pogledu, priđu i predstave se… ne mogu vjerovati. Većina njih ima jednu zajedničku osobinu – završili su neke više ili visoke škole. Dakle, te urođene srčane greške i operacije nisu im ostavile nikakve posljedice na središnji živčani sustav.
Pretpostavljam da je raditi s djecom mnogo teže u emotivnom smislu nego s odraslima?
– Već sam početak je težak. Malo dijete morate smiriti, napraviti mu EKG, poslušati ga… Teško. Dječja kardiologija je nešto sasvim drugo od kardiologije odraslih. Ono što susreću pedijatri, to internisti više ne sreću. Prirodna selekcija „odnese“.

 

Ono što susreću dječji kardiolozi, to internisti više ne sreću

Koliko djece je „prošlo“ kroz vaše ruke?
-Tisuće i tisuće. Uspješno operiranih je bilo između 150 i 180. Sve su to bile jako teške dijagnoze.
Je li bilo teško ili olakšavajuće nakon pune 42 godine radnog staža otići u mirovinu?
Bilo mi je teško, pogotovo stoga jer sam jedno vrijeme bila i kardiolog za dvije županije.
Koliko je varaždinska pedijatrija bolja ili lošija u odnosu na ostale u državi? Koliko je napredovala u te 42 godine?
– Napredovala je utoliko što smo razvili subspecijalnosti. Svi smo bili pedijatri opće prakse, kako bi se reklo, i usmjeravali smo se u specijalnosti – ja sam, dakle, bila kardiolog i vodila dojenački odjel. Imali smo dječju neurologiju, kardiologiju, nefrologiju i endokrinologiju. Sve kao na klinici. Bili smo jako ambiciozna grupa, nas četvero.

Nezainteresiranost

Je li se to događalo još za vrijeme vašega rada?
U vrijeme mog vodstva varaždinske pedijatrije, dakle sve do 1991., nastojala sam da napreduju i moji kolege i služba. Prije ‘90., gdje god smo se pojavili na pedijatrijskom kongresu, svi su nam se duboko poklonili. Dolazili smo s barem tri-četiri referata i uvijek donijeli nešto novo. Svakih 14 dana imali smo stručni sastanak. Svatko iz moje ekipe dobio je temu za obradu. To im je grozno išlo na živce. Jedva su dočekali trenutak da me se riješe. Kad sam kolegici rekla da napiše nešto za jedan kongres, rekla mi je „a što vi imate s vašim primarijatom i magisterijem kad ja s dežurstvom više imam istu plaću kao i vi.” To vam je odgovor na sva pitanja zašto je medicina tu gdje jest. Isključivo materijalno.

Što je, dakle, medicina danas?
Biznis. Previše je svedena na biznis.

Jedini liječnik koji je radio dvokratno

Bila sam izuzetno marljiva studentica s prosjekom ocjena 4,8. Morala sam se vratiti u Varaždin iako su me zadržavali u Zagrebu. Profesor Perović želio je da ostanem na anatomiji, što je bilo kao dobiti jack-pot. Svi su mi bili “jalni”, a moja jedina misao je bila kako se izvući iz toga. Istovremeno su me pozvali i na histologiju. Pobijedio je histolog, pa sam bila asistent na histologiji. Međutim, imala sam sreću da na petoj godini studija konačno dobijem stipendiju od tadašnjeg varaždinskog pandana HZZO-a, pod uvjetom da se moram vratiti u Liječničku komisiju. S obzirom na to da nisam imala mogućnosti vratiti stipendiju, morala sam se vratiti u Varaždin. Budući osnivač Medicinskog centra radio je u toj istoj komisiji kao savjetnik i vidio da sam jako nesretna. Kad je osnovan Medicinski centar, “zrihtal” je da su mi oprostili godinu dana stipendije i počela sam raditi u općoj praksi. Radila sam u ambulanti, odlazila u kućne posjete po cijeloj Županiji, dežurala sam noću. Nakon 1,5 godina opće prakse, 1965. počela sam raditi na pedijatriji. I baš je tada nastao strašan rašomon u varaždinskoj pedijatrijskoj službi. Tadašnja šefica je dala otkaz, mnogi su bili uvrijeđeni što nisu oni postali šefovi, pa su i oni dali otkaze. Tako da je pedijatrijska služba Grada spala na 2,5 pedijatra. Ova polovica sam bila ja. Godine 1967. krenula sam u Zagreb na poslijediplomski studij i specijalizaciju iz pedijatrije. Po povratku sam kraće vrijeme radila na dječjem dispanzeru, ostala sam trudna i, za kaznu što sam se to usudila, radila sam dvokratno. Bila sam jedini liječnik za kojega znam da je radio dvokratno. Od 1978. do 1991. godine bila sam šefica Službe za zaštitu dojenčadi i djece Medicinskog centra Varaždin.

Infuzija po skrivečki

Po skrivečki sam nedonoščadi dolazila davati infuzije jer me tadašnji šef otraga „vlekel“ i vikal „hudiča, kaj pa ga mučite, pustite ga nek’ v miru vmre“. Jedan od tih, imao je 1000 grama i svaki dan sam mu davala po skrivečki po malo infuzije, danas je poslovni čovjek u Čakovcu. Osnovna maksima bila mi je – nikada odustati. Kao i da “svako djelo dođe na vidjelo”. I dobro i loše. 

Ono što me boli gledati u današnjoj medicini je da uopće više nije čovjek u centru zbivanja, nego novac i tehnologija, što je pogubno. Plus toga, vlada anarhija. Dvije strukture društva moraju biti strogo ustrojene – vojska i medicina. To danas mladim ljudima ne odgovara.

Izvor:
Foto:

Život i društvo

Svi zainteresirani pozvani su da u petak upoznaju rodilište, primalje i rađaonicu varaždinske Bolnice

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Povodom Međunarodnog dana primalja, primalje Službe za ginekologiju i opstetriciju Opće bolnice Varaždin pozivaju sve zainteresirane da posjete rodilište te da se upoznaju s njihovim radom.

Predstavljanje primalja i rodilišta upriličit će se u petak, 3. svibnja, od 10 do 13 sati, a počet će kratkim prigodnim predavanjem u 10 sati, u Predavaonici 2 u krugu OBV. Nakon toga, primalje će zainteresirane trudnice i njihove pratnje po grupama voditi da upoznaju rodilište, uključujući i rađaonicu.

Cilj je povezati trudnice s primaljama, kako bi dobile što više informacija vezanih uz dolazak njihovog djeteta na svijet, a budući da je veza primalje i žena posebno naglašena u trudnoći i pripremi za porođaj, vrata rodilišta će tog dana biti otvorena trudnicama i njihovim pratnjama, ali i svim ostalim zainteresiranima za ovu tematiku.

Nastavite čitati

Život i društvo

Dojavna jedinica Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije godišnje primi oko 30.000 poziva

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U organizaciji Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije na središnjem varaždinskom trgu javnozdravstvenom akcijom „Dan kada učimo spašavati živote“ 30. travnja obilježen je Nacionalni dan hitne medicinske službe.

Tom prilikom građane se željelo upozoriti na ozbiljnost i težinu problema iznenadnog srčanog zastoja, educirati ih o osnovnim mjerama održavanja života uz uporabu automatskog vanjskog defibrilatora (AVD), te ih upoznati s organizacijom i djelokrugom rada hitne medicinske službe.

Djelatnicima hitne na njihovom danu čestitali su župan Varaždinske županije Anđelko Stričak i pročelnica za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje Ljubica Božić.

– Drago mi je da su danas, kada obilježavaju svoj dan, djelatnici hitne medicinske službe odlučili građanima objasniti rad automatskog vanjskog defibrilatora. Naime, svakog sata jedna osoba u Hrvatskoj umre od iznenadnog srčanog zastoja. Stoga je važno da se naši građani upoznaju s tim javnozdravstvenim problemom, da se educiraju kako ga prepoznati, kako pomoći i koga zvati – rekao je župan Stričak čestitavši djelatnicima hitne medicinske službe njihov dan.

– Koliki je opseg posla za djelatnike našeg Nastavnog zavoda za hitnu medicinu dovoljno govori činjenica da godišnje njihova medicinsko-prijavno-dojavna jedinica primi čak oko 30.000 poziva. Biti u jednoj takvoj službi nije lako. Oni rade jedan od najstresnijih poslova, svakodnevno se suočavajući s kriznim situacijama naših građana, ali sve to odrađuju s puno empatije, požrtvovnosti i stručnosti. I hvala im na tome – poručio je župan Stričak.

Liječnica u Ispostavi Zavoda u Ivancu Margareta Lacković, dr. med. naglasila je kako uporaba automatskog vanjskog defibrilatora dodatno povećava šanse za preživljavanje unesrećene osobe, i smanjuje potencijalna oštećenja.

– Bez brze intervencije neposrednih očevidaca, stopa preživljavanja kod iznenadnog srčanog zastoja manja je od deset posto, dok se intervencijom unutar tri do pet minuta od trenutka zastoja srca mogućnost preživljavanja povećava na više od 50 posto. Postoji mreža AVD uređaja u Republici Hrvatskoj, no velik dio građana još nije upoznat gdje se ti uređaji nalaze, kako se koriste, i koliko su važni u spašavanju života. Stoga su od iznimne važnosti ovakve akcije gdje educiramo građane kako prepoznati hitno stanje kada je osoba bez svijesti i ne diše, te kako pozivom Hitnoj, prateći upute naših dispečera koji ih mogu uputiti i gdje se nalazi najbliži AVD, mogu pristupiti reanimaciji osobe i nekome spasiti život – poručila je liječnica Lacković.

Ravnatelj Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije Mladen Smoljanec podsjetio je kako svake godine Zavod uoči Nacionalnih dana hitne medicinske službe organizira zajedničku vježbu svih žurnih službi čime provjeravaju svoju spremnost i koordiniranost. Ujedno tijekom godine organiziraju ili sudjeluju u brojnim akcijama kojima žele educirati građane o njihovoj ulozi prilikom pružanja prve pomoći, kao i o radu Hitne. Istaknuo je također kako je Zavod dobro opremljen, te ima dovoljan broj stručnih djelatnika.

Partner javnozdravstvenoj akciji Nastavnog zavoda za hitnu medicinsku službu Varaždinske županije bio je Odjel za sestrinstvo Sveučilište Sjever.

– Sveučilište Sjever kao vodeća visokoobrazovna institucija u ovom dijelu regije, a posebice u Varaždinskoj županiji sudjeluje u edukaciji zdravstvenih djelatnika, prije svega medicinskih sestara i tehničara, ali i fizioterapeuta. Od prošle godine započeli smo s provedbom specijalističkog usavršavanja prvostupnika i magistara sestrinstva iz hitne medicine, jedinstvenim projektom na razini cijele države. Interes polaznika za ovu specijalizaciju je velik, što daje sigurnost i snagu Varaždinskoj županiji, ali i ovom dijelu regije da ćemo imati dobro opremljene kadrove u skladu s najnovijim smjernicama, protokolima i najboljom praksom u području hitne skrbi – rekla je pročelnica Odjela za sestrinstvo izv. prof. dr. sc. Marijana Neuberg.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje