Povežite se s nama

Kultura

Suvremeni građanin isto je što i kmet nekad

Objavljeno:

- dana

PREMIJERA

– Raditi danas “Balade Petrice Kerempuha” znači ne raditi klasičnu predstavu ili homage Miroslavu Krleži, nego u Baladama naći doticaj sa suvremenim svijetom, riječi su kojima je redatelj Georgij Paro novinarima najavio premijeru predstave koja će se na velikoj sceni varaždinskog Hrvatskog narodnog kazališta održati u petak, 26. veljače. – Ništa nisam mijenjao u tekstu.

Prevedemo li riječ “kmet” na suvremeni hrvatski jezik – to je prosječan hrvatski građanin. I danas, jednako kao nekad, postoje velmože. Ne moramo ih imenovati, prepoznati će se sami, rekao je Paro o svojoj predstavi, dodajući kako ne govori o siromaštvu kao o egzistencijalnoj, nego socijalnoj kategoriji. – Siromaštvo obeshrabruje čovjeka, čini ga neselektivnim i zaustavlja ga u prirodnom razvitku. Tu smo pronašli Krležu koji, tako postavljen, postaje apsolutno aktualan, oštar je Goergij Paro u kritici današnjeg trenutka, koji, kako veli, oduzima ljudsko dostojanstvo.

Kajkavska riječ

Činjenicu da je veliki redatelj redoviti gost u varaždinskom HNK, redatelj osobno pripisuje – njegovanju kajkavske riječi. – To je jedini teatar u zemlji čiji je akcent ustrajno na kajkavskoj riječi, čime zauzima značajno mjesto u nacionalnom fokusu svih hrvatskih kazališta. Taj akcent na kajkavskoj riječi treba ostati i ubuduće, rekao je Georgij Paro. Varaždinske je glumce nazvao vrsnima, majstorima kajkavske riječi. – S njim se složio i dramaturg Marijan Varjačić, rekavši da siromaštvo ne vrijeđa čovjeka kao biološko nego kao – ljudsko biće.

U najavi predstave piše: “Komad speljavaju, po redu kak dojdu” Ljiljana Bogojević, Zdenko Brlek, Hana Hegedušić, Ljubomir Kerekeš, Sunčana Zelenika Konjević i Jan Kerekeš kao Petrica Kermepuh. “Teatrum je zrihtal” Aljoša Paro, “ igralce oblekla” Jadranka Tomić, Vid Novak Kralj je “muziku napisal i igralce popevati nafčil”…
Svi se oni slažu u jednom: – Svaka suradnja s Georgijem Parom obogaćuje. Ne samo kao kazališno, nego i ljudsko iskustvo. Donose nam vrijednosti koje nadilaze samu predstavu, rečeno je o redatelju predstave “Balade Petrice Kerempuha”, koje je Krleža napisao prije točno 80 godina.

Izvor:
Foto:

Kultura

U Muzeju Međimurja izložba “Oton Iveković – slikar Zrinskih“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Izložbom Otona Ivekovića, velikana historijskog slikarstva i istaknutog predstavnika hrvatske moderne, Muzej Međimurja Čakovec obilježava 70. obljetnicu svoga postojanja. Izložba se otvara u petak, 10. svibnja u 19 sati.

Iz iznimno velikog i značajnog slikarevog opusa, za ovu izložbu odabrana su vrlo specifična djela, tj. niz radova na temu događaja i likova iz povijesti velikaške obitelji Zrinski, koji svjedoče o Ivekovićevoj okupiranosti poviješću ove obitelji i njezinom tematiziranju u umjetničkim djelima od samih početaka slikarskoga djelovanja.

Upravo zbog toga je za vrijeme studija na bečkoj Likovnoj akademiji dobio nadimak „Zrinjimaler” – slikar Zrinskih!

Izložba prezentira niz inačica poznatog „Rastanka Zrinskog i Frankopana od Katarine Zrinske“, počevši od prve verzije slike nastale 1887. godine koju je Oton izradio kao dokaz svog talenta umjesto prijemnog ispita, kada je kao mladić s devetnaest godina odlučio krenuti na bečku Likovnu akademiju. Osim „Rastanka“, na izložbi su prisutne i kompozicije velikog formata „Nikola Šubić Zrinski u Sigetu“ i „Zrinski i Sokolović u Sigetu“, zatim „Ivan Gnade – posljednji Zrinski“, kao i akvareli starih hrvatskih gradova i utvrda koji su bili u posjedu Zrinskih, rađeni za Milenijsku izložbu 1898. u Budimpešti.

Autorica izložbe je dr. sc. Snježana Pintarić, renomirana povjesničarka umjetnosti i muzejska savjetnica, koja za ovu izložbu kaže:

„Ako bi slike trebale imati neki svoj autentični ambijent, prostor u kojem njihovo postojanje ima puno opravdanje, a umjetnički izraz najjači učinak, ako postoji neko okruženje u kojem ćemo osjećati jedinstvo umjetničke namjere i dojma kojeg umjetničko djelo ostavlja u oku promatrača, onda je to u ovom trenutku zasigurno prostor Staroga grada Zrinskih u Čakovcu. Predstavljanjem Otona Ivekovića u Muzeju Međimurja Čakovec završeno je na najljepši način jedno uzbudljivo putovanje od punih stotinu i trideset godina u kojem su, dvorac sa svoje strane, a umjetnik s druge, prošli kroz bure i oluje, doživljavali uspone i padove, bili zaboravljani i zanemarivani, da bi nakon desetljeća ponovno bili otkriveni i adekvatno valorizirani. Mogli bismo isto tako reći da su se slike Otona Ivekovića, iako nisu naslikane ovdje, vratile u Čakovec! Vratile su se u stvarni prostor kojeg je u svojoj imaginaciji Iveković stvorio davne 1887. kada je kao netom završeni đak Obrtne škole, pun prkosa i želje za učenjem slikarskog zanata, sa slikom pod rukom kao dokazom svojeg talenta, krenuo pješice u Beč, prijestolnicu Austro-Ugarskog Carstva da bi se upisao na tamošnju Likovnu akademiju i da bi postao hrvatskim historijskim slikarom.”

Nastavite čitati

Kultura

U Čakovcu 8. i 9. svibnja 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U prekrasnom mjesecu svibnju očekuje nas u Čakovcu 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“.

Prvi dan ove manifestacije, u srijedu 8. svibnja u 13 sati u zgradi Scheier, održat će se koncert studenata Muzičke akademije u Zagrebu, točnije, gudačkog kvarteta imena Visio quartet u sastavu Lea Tvrtković, violina, Vid Krešimir Pavčnik, violina, Vid Ilčić i Lovre Tunuković, violončelo.

Drugi dan, 9. svibnja, u 19 sati slijedi otvorenje izložbe radova učenica i učenika Odjela za likovnu umjetnost i dizajn i smjera Web dizajner Graditeljske škole Čakovec pod nazivom „Tragovima Slavenskog“.

Nakon izložbe program se nastavlja u dvorani Zrinski zgrade Scheier, svečanom dodjelom Nagrade grada Čakovca i koncertom u čast nagrađenoj skladateljici i dakako, Josipu Štolceru Slavenskom.

Ovogodišnja laureatkinja Mirela Ivičević, onima koji iz godine u godinu prate Majski, poznata je kao skladateljica koja nije prvi put dobitnica Nagrade Grada Čakovca. Iako nagrađenu skladbu zbog tehničkih uvjeta nećemo čuti na Večeri laureata, solistica Lucija Stilinović i Ansambl Synchronos izvest će dva izabrana djela iz njenog opusa, dok će nam uživanje u nastavku koncerta i djelima Slavenskog omogućiti Kvartet Sebastian uz sopranisticu Katarinu Toplek Horvat.

Ulaz na programe je slobodan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje