Povežite se s nama

U fokusu

U cilju očuvanja radnih mjesta krše prava radnika?!

Objavljeno:

- dana

PROVJERILI SMO

– Položaj radnika u varaždinskom poduzeću Koka je sve teži, a kršenje radnih zakona od strane poslodavca postalo je pravilo – upozorio je Šimo Orešković, predsjednik Sindikata zaposlenih u poljoprivredi, prehrambenoj i duhanskoj industriji (PPDIV), koji je uputio otvoreno pismo, odnosno prosvjednu notu Upravi tog poduzeća, točnije predsjedniku Uprave Dragutinu Drku i članu Uprave Stjepanu Sabljaku. 

Pismo Sindikata PPDIV-a, koje je obavljeno i na internet stranicama sindikata, upućeno im je još početkom ožujka. U njemu se navodi da je Sindikat PPDIV-a Hrvatske u više navrata zatražio sastanak s Upravom Koke i Vindije, no taj sastanak, unatoč inzistiranjima Sindikata, nikad nije održan.

– Pored zamolbe za sastanak obratili smo vam se u više navrata s prijedlogom za kolektivno pregovaranje, te zahtjevom da provedete naplatu sindikalne članarine po našim napucima, kao i da ste dužni primijeniti Kolektivni ugovor za graditeljstvo zbog predmeta poslovanja po Statutu društva na što nikada niste dali nikakav odgovor i niste proveli traženo iako vam je to bila zakonska obveza – navodi Orešković u otvorenom pismu i dodaje da jedino što se dogodilo bilo je to što su pozvani kod ravnatelja inspekcije rada, koji ih je obavijestio o provedenom inspekcijskom nadzoru i nizu prekršaja koji su utvrđeni tim nadzorom, o čemu su obavijestili glavnoga sindikalnog povjerenika Božu Đurasa.

– Gotovo svakodnevno obraćaju nam se radnici Koke zbog neostvarivanja radnih prava. Upozorit ću samo na dio najizraženijeg kršenja prava radnika, a to je radno vrijeme, preraspodjela radnog vremena i neplaćanje prekovremenog rada. Kada mislite platiti radnicima odrađene sate? Informirani smo da ste u više navrata imali nadzor inspekcije rada i inspekcije Zaštite na radu, pa se pitamo zar i pored višekratno utvrđenih prekršaja, pa i kaznenih djela koje je utvrdila inspekcija, ipak i dalje konstantno kršite prava radnika? S kojim pravom? – pita se Orešković u otvorenom pismu.  

Stoga predlaže sastanak u što kraćem roku, jer u protivnom će, navodi, biti prisiljeni poduzeti i druge mjere koje im zakonski stoje na raspolaganju, pa i o svemu obavijestiti javnost, što su na kraju i učinili.

Sve se rješava?

Iz Koke, koja je sastavni dio poslovnog sustava Vindija,  poručuju da poduzimaju sve što je u njihovoj moći kako bi se poštivala stečena materijalna i druga prava radnika.
– Nakon niza godina recesije, uz pad cijena proizvoda na tržištu i tek blagi oporavak potrošnje, prostor za daljnje poboljšanje materijalnog stanja radnika je ograničen. Tomu su se morale prilagoditi i sve tvrtke unutar sustava, s čime su upoznati i sami zaposlenici, prije svega radi očuvanja radnih mjesta, što smatramo prioritetom. Sva otvorena pitanja nastojimo rješavati kroz dijalog sa sindikatima i zaposlenicima te u skladu s propisima i dostignutim razinama standarda, pa je i radno vrijeme organizirano na način da u nekim razdobljima traje dulje, a u drugim razdobljima kraće, sukladno potrebama procesa proizvodnje po pravilima preraspodjele radnog vremena – odgovorio je Stjepan Sabljak, direktor Koke, u odgovoru na naš upit.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje