Povežite se s nama

U fokusu

Jesu li potrošači dodatno osiromašeni aktualnim modelom “zbrinjavanja“ otpada?

Objavljeno:

- dana

Mreža potrošača Hrvatske u subotu se oglasila priopćenjem za javnost u kojem ističe da „Uredba o zbrinjavanju komunalnog otpada nije nalog za povećanje cijene javne usluge“.

>>Ludbreški gradonačelnik smatra protuustavnom Uredbu o gospodarenju komunalnim otpadom

Od stupanja na snagu Izmjena i dopuna Uredbe o gospodarenju komunalnim otpadom u jesen prošle godine, jedinice lokalne samouprave (JLS) u Hrvatskoj, kao odgovorne za organizaciju prikupljanja i zbrinjavanja komunalnog otpada na svom području i firme koje pružaju uslugu prikupljanja miješanog i biorazgradivog komunalnog otpada, iznalaze načine i modele kako bi povisili cijenu te javne usluge, ukazuju u priopćenju.

Štoviše, Mreža potrošača Hrvatske naglašava da „nijedna JLS nije do sada iskazala nezadovoljstvo što Uredba, a posebno najnovije izmjene i dopune nisu usklađene sa Zakonom o održivom gospodarenju otpadom, što im je obveza, nego u pravilu podižu cijenu javne usluge, jer evo, moraju razvrstavati otpad“!

U nastavku donosimo priopćenje u cijelosti:

Otpad razvrstavaju potrošači i to na način da moraju platiti to što razvrstavaju otpad. Razvrstavanje otpada se ne stimulira kod potrošača. Uredba sada čak sadrži i formulu za izračun cijene odvoza, pa se i to izvrće, a Zakon je savršeno jasan.

Zbrinjavanje otpada se vrši po načelu „onečišćivač plaća“, a plaća se prema količini predanog/preuzetog otpada. Znači pružatelj usluge je dužan evidentirati svako preuzimanje otpada (vrstu, vrijeme, količinu i od koga). To ne radi nijedna firma u Hrvatskoj. Svi se vežu za broj prolazaka kroz ulicu (ili selo) i volumen kante ili vrećice koju je odredila JLS kao mjernu jedinicu.

Na to Državni inspektorat RH i ostala tijela javnog nadzora šute.

Uveden je ponovo paušal kojeg Direktive EU ne poznaju, ali hrvatski zakonodavac se dosjetio da se paušal može reći i „minimalna cijena javne usluge“ koja čini u nekim JLS i 80% ukupne cijene. Posljedice takvog „zbrinjavanja“ komunalnog otpada su dodatno osiromašivanje potrošača, a u ovom trenutku MPH smatra daleko značajnije je što se ne stvara tržište komunalnog otpada. U Hrvatskoj je otpad, osim časnih izuzetaka zbrinjava po zagrebačkom modelu: „pokupi smeće po gradu i odvezi na Jakuševec“.

Takav model nikako se ne može svrstati u održivo gospodarenje otpadom. Otpad je preskup da bi bio smeće!

JLS se pravdaju da je za povećanje cijene javne usluge kriva Vlada RH, jer je tako odredila Uredbom, što nije istina. Cijenu definiraju firme, a odobravaju JLS. Način obračuna definiraju JLS.

Sve JLS u Hrvatskoj moraju imati savjetodavno tijelo za zaštitu potrošača javnih usluga u čijem sastavu moraju biti predstavnici udruga za zaštitu potrošača ako djeluju na regionalnoj razini, te MPH poziva sve predstavnike udruga za zaštitu potrošača, da ne prihvaćaju megalomanska obrazloženja firmi i JLS za povećanje cijene javne usluge prikupljanja miješanog i biorazgradivog komunalnog otpada, te da ako su nadglasani u savjetodavnim tijelima traže da se njihov stav, mišljenje i glas unese izdvojeno u Zapisnik.

U protivnom će se JLS skrivati iza mišljenja savjetodavnog tijela i potrošača članova tog tijela, da bi Pilatovski oprali ruke, za dodanu pljačku potrošača.

Predsjednik MPH za strategiju razvoja i komunikacije
Željko Tomašić, mag. ing. aedif

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje