Povežite se s nama

U fokusu

Branitelji i obitelji poginulih zbog petardi iznova proživljavaju rat

Objavljeno:

- dana

Dok traje javna rasprava o izmjenama Zakona o eksplozivnim tvarima, udruga Prijatelji životinja primila je od Ministarstva hrvatskih branitelja „punu podršku” za zabranu petardi, koja „ima za cilj zaštitu ljudi, životinja i okoliša, te održavanje sigurnosti, mira i dobrobiti svih građana”.

Podršku je dalo i Ministarstvo zaštite okoliša i energetike, što je logično jer petarde štete okolišu, prirodi i divljim životinjama. Uz ova dva, ranije je podršku inicijativi za zabranu petardi dalo već pet ministarstava: znanosti i obrazovanja, turizma, zdravstva, gospodarstva, poduzetništva i obrta te poljoprivrede.

– Osim što petarde mogu ozlijediti, buka koju stvaraju nije pogubna samo za životinje nego i za ljude, osobito za malu djecu, starije osobe i one koji boluju od epilepsije, srčanih bolesti, poremećaja iz spektra autizma i PTSP-a. Miris punjenja pirotehničkih sredstava i zvuk petardi mogu potaknuti ponovno proživljavanje ratnih i drugih trauma. Sve to može se izbjeći jer bacanje petardi i druge pirotehnike mnoge podsjeća na ratno stanje, osobito one koji su proživjeli strahote rata i gubitak bliskih osoba – kažu Prijatelji životinja. Dodaju da je podršku inicijativi za zabranu petardi dala i Zajednica udruga hrvatskih branitelja liječenih od posttraumatskog stresnog poremećaja RH (ZUHBL PTSP RH).

Ističu da kada se netko zalaže za petarde, to je kao da se cijelo vrijeme zalaže da bude rat jer, kao i u ratu, petarde uzrokuju i ljudske i životinjske žrtve.

– Nema poštovanja prema žrtvama rata, ratnim invalidima i obiteljima poginulih. Iznenadna buka petardi ostavlja strašne psihičke posljedice braniteljima, među kojima mnogi boluju od PTSP-a, kojima ‘bombardiranje’ vraća prizore ranjenih i poginulih na ratištima te mirise spaljenih tijela i zgarišta. Civilima koji su preživjeli rat ispucavanje petardi budi bolne uspomene na najgore razdoblje njihova života, na smrt bližnjih i raketiranja – ističu branitelji.

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje