Povežite se s nama

U fokusu

Avar i Lešina reagirali na SDP-ovo tumačenje integralnog rješenja bala i sve objasnili

Objavljeno:

- dana

Nezavisna lista Ivana Čehoka reagirala je na, kako su ih nazvali “mega laži SDP-a”, izrečenih jučer na konferenciji za novinare.

Predsjednik Kluba vijećnika Nezavisne liste Ivana Čehoka  Mario Lešina i zamjenik gradonačelnika Zlatan Avar novinarima su iznijeli reakcije na niz netočnosti i čistih laži koje su kako kažu zlonamjerno plasirali gradski vijećnici SDP-a Miroslav Marković, Neven Bosilj i Bruno Ister.

Podsjetimo oni su na konferenciji za novinare između ostalog nazvali „integralno rješenje“ koje predlažu Habijan i HDZ, Čehok i Liga za Varaždin konačnom “integralnom prevarom” građana Varaždina koja ima za svrhu namirenje svih interesnih skupina i spašavanje od zatvora prvostupanjski osuđenih u tim procesima. Zbog brojnih optužbi i nepravilnosti, kako kažu, najbolje bi bilo da se prijedlog integralnog rješenja da na referendum građanima.

Odgovarajući na te optužbe Mario Lešina je rekao kako se integralnim rješenjem s ukupnim iznosom od 118,5 milijuna kuna rješavaju predmeti koji potencijalno nose opasnost za Grad od 372 milijuna kuna tereta koliko su ti sporovi ukupno “teški”. – To nije politički oportuno i nije lijepo, to je jedno zaduženje koje stvarno ne ide u razvoj, ali mi ne možemo raditi apsolutno nikakav razvojni projekt niti bilo što prije nego se ti nagomilani problemi riješe – rekao je uvodno Lešina te nastavio kako je na početku mandata prijašnjeg gradonačelnika Habuša to ukupno bilo 129 milijuna i 815.000 kuna, u međuvremenu je raspisana koncesija koja je kasnije poništena (isto tako glasovima SDP-a) što je polučilo spor u vrijednosti od 96 milijuna kuna, gdje je druga strana u predmetu imala izvještačenu izgubljenu dobit od 40 milijuna kuna. – U tih šest godina mandata je više nego utrostručena ta obveza Grada nekim bezveznim sudskim sporovima, a što je bilo samo bježanje od odgovornosti – dodao je Lešina.

Od ukupno 48 sporova koje Grad vodi, na prezentaciji koju su pokazali u Vijećnici stavljeno je pet glavnih sporova izračunavši koliko bi se uštedjelo gradu od mogućih rizika i troškova.

 

Sanacija kompletne lokacije u Brezju

– Integralno rješenja jednostavno podrazumijeva odustajanje od svih sporova i mi konzumiramo Ugovor o interventnom zbrinjavanju otpada i sve za 118,5 milijuna kuna sa zbrinjavanjem bala – istaknuo je zamjenik Avar.

Pojasnio je Avar kako je već napravljen najveći dio sastanaka, ali je ostao dio dogovora i sastanaka s općinama čiji se otpad također nalazi u Brezju i koje će također sudjelovati u ovom rješenju koje podrazumijeva sanaciju kompletne lokacije u Brezju, gdje više ne smije ostati niti jedna bala, jer samo to Ministarstvo zanima i to je jedini način kako se to može napraviti.

Na optužbe SDP-a kako se ne postupa po hodogramu Ministarstva Lešina je odgovorio da se točno radi po naputku Ministarstva koji je zakonska forma koja se treba poštivati u svih 11 točaka, te da rade prema planu o zbrinjavanju otpada koje je Ministarstvo primilo i odobrilo, osigurali su financijsku konstrukciju i sredstva za zbrinjavanje tih bala i sada nastavljaju taj planirani slijed.

Nadovezao se Avar da je bitno istaknuti kada SDP govori da se ne postupa po naputku Ministarstva pa onda zazivaju koncesiju, u hodogramu je prva točka u kojoj stoji “kako je potrebno riješiti problematiku koncesije iz 2013. godine”. – Imate stotinu dopisa gdje su već od 2014. godine pozivali Habuša da raskine koncesiju. Mi smo to napravili i dobili smo presudu na Visokom upravnom sudu i riješili prvu točku naputka i sad idemo po redu dalje – dodao je Avar.

Demantirao je Avar navode SDP-ovaca, koji kažu da se konzumacijom Ugovora iz 2008. godine ne može dobiti sufinanciranje države za zbrinjavanje bala.

– U dopisu stoji da Grad treba osigurati sredstva, što se postiže ovim integralnim rješenjem. Također imamo mišljenje odvjetničkog ureda i sigurno nećemo ne tražiti sufinanciranje. Ako je Čačić tužio državu zbog neisplate za JPP i mi ćemo tužiti za nesufinanciranje jer je država to već odobrila za Ugovor iz 2008. godine – zaključio je Avar.

 

 

U fokusu

Bakić o Varteksu: Pokušava li netko već duže vrijeme jeftino otkupiti dugove od banaka?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Radnici nekadašnjeg tekstilnog diva Varteksa trenutno su u štrajku zbog neisplata plaća.

>>FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Na njihov štrajk i tešku situaciju u tvrtki osvrnuo se Nenad Bakić, nekadašnji najveći dioničar.

– Kod Varteksa je ključna stvar sljedeća: da li netko već duže vrijeme pokušava jeftino otkupiti dugove od banaka? Ako da, znate što to znači.

Da li moguće da takvi pokušaji odlažu mogućnost razrješenja krize prodajom neaktivne imovine, što Varteks i dužan napraviti prema predstečajnoj nagodbi? Jer naravno ako netko pokušava otkupiti dug, nije mu u interesu da se prije toga taj dug zatvara.

Kome odlaze novci od prodaje imovine? S druge strane, postoje li vjerovnici koji su predložili otpis dugova? Tko naplaćuje kamate i je moguće da one idu i do 12%?

To su ključne stvari – sve ostalo je magla.

Ohrabrujem one koji možda znaju više o tome, naročito sindikate, da upoznaju javnost s time – ističe Bakić na svojem Facebooku.

Nastavite čitati

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje