Povežite se s nama

Međimurje

Kolumna Ve – iz pera znatiželjnih umova: dječja pjesma kao preostatak rituala plodnosti

Objavljeno:

- dana

Piše: Janja Kovač, magistra etnologije i kulturne antropologije te magistra južnoslavenskih jezika i književnosti

Tu za repu, tu za ljen, tu za masno zelje. Fašnjik se je oženil, Pepelnicu zaručil. Pepelnica zaručnica, Fašnjik mladoženja!

Ovu varijantu možda najpoznatije fašenjske pjesme zapisala je Marija Novak 1983. godine. Nekoliko varijanti zapisao je i Vinko Žganec. U svoju prvu knjigu iz 1916. godine uvrstio je i „Tu za len, tu za len“. Popratio ju je napomenom: „To je dječja pjesma, koja se pjeva o pokladama. Djeca se opreme kao svatovi te idu od kuće do kuće pjevajući „Tu za len…” Plešu običnu poskočicu u svakoj kući.”

Djeca koja se igraju svatova česta su pojava u svako doba godina. Među sobom podijele uloge svatova (mladenke, mladenca, devera, podsnehalje, starešine), formiraju povorku te idu selom. Za maškare ulaze u kuće i počinju skakati, plesati i praviti buku uz pjesmu „Tu za repu, tu za len“. Nakon što završe, domaćini ih obično daruju i djeca odlaze u drugu kuću.

U ovom naizgled običnom pokladnom ponašanju možemo prepoznati elemente rituala ili obreda. Obred je čin koji se sastoji od svetog teksta i niza pokreta. Da bi ritual bio uspješan, oba dijela jednadžbe moraju biti prisutna i pravilno izvedena. Ono što možemo iščitati iz dječjih pokladnih ophoda su ostaci rituala plodnosti. Kako to znamo?

Tekst pjesme govori o dugom lanu, debeloj repi i masnom kupusu. Sve su ovo biljke i namirnice koje su domaće u Međimurju što znači da nisu preuzete iz neke druge tradicije. Ove tri imenice redovito se pojavljuju sa svojim pridjevima upravo u toj kombinaciji, što ih čini njihovim stajaćim pridjevima, odnosno nečime što se toliko često koristi jedno uz drugo da je već postalo uobičajena kombinacija. Nadalje, zapisano je mnogo varijanti ove pjesme! To znači da je dugo vremena i na širokom području prisutna među pjevačima.

Starinu pjesme na glazbenoj razini uočava i Žganec: „Visina glasa ove melodije je neodređena. To, potiče, vjerojatno, otuda što je način pjevanja veoma star…”

Tekst imamo, a što je s pokretom? Vratimo se Žgancu koji bilježi da je ovo „poskočica“. Upravo su poskoci ti elementarni pokreti kojima se pokušava probuditi zemlja kako bi iz nje isklijalo zelenilo nakon duge mračne zime. Indikativan je i krug koji djeca formiraju nakon ulaska u kuću, a koji imitira kruženje sunca oko Zemlje.

No, najbolje sakriveni trag je Žgančeva početna bilješka, a to je da ovu pjesmu izvode djeca. Folkloristi stručnjaci za teoriju pripovijedanja smatraju da je karakteriziranje nečega kao „dječjeg“ znak umanjivanja važnosti tog fenomena. No, to je zapravo zadnji životni stadij svetog teksta. Prelaskom stanovništva s pretkršćanskih poganskih vjerovanja na kršćansku vjeru i jednog boga prijašnji običaji nisu u potpunosti nestali. Samo su promijenili oblik i prešli u dječju, neozbiljnu sferu.

“Ve: iz pera znatiželjnih umova” zajednički je projekt etnologinja Janje Kovač i Lee Šprajc, osmišljen kao platforma za objavljivanje popularno-stručnih tekstova o tradiciji, kulturi i umjetnosti Međimurja. Tekstom i slikom istražuju, bilježe i prate aktualno stanje promatranih fenomena. Zbog toga su projekt i nazvale “Ve” – na međimurskom to znači “sad”.

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Međimurje

U čakovečkom Centru za kulturu održana svečana promocija studenata ekonomije, računarstva i održivog razvoja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međimursko veleučilište u Čakovcu u čakovečkom Centru za kulturu Čakovec održalo je svečanu promociju prvostupnica i prvostupnika ekonomije, inženjera računarstva, inženjera održivog razvoja te magistri i magistara ekonomije.

Dekan MEV-a Igor Klopotan naglasio je ulogu studenata i njihovu borbu za izjednačenje vrijednosti ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija, što je rezultiralo time da Međimursko veleučilište u Čakovcu danas može promovirati drugu generaciju s titulom magistara ekonomije.

– Borba je trajala dugo jer smo nailazili na veliku opstrukciju da se ne izjednače veleučilišne titule sa sveučilišnim. Ali zahvaljujući borbi vas, studenata i Zbora veleučilišta, uspjeli smo izjednačiti 300 ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija. Velika razlika u izvođenju nastave ne postoji jer isti profesori predaju na fakultetima, isti profesori rade na veleučilištima, među predavačima su doktori znanosti. Konačno smo uspjeli, vi ste druga generacija, odnosno druga promocija kojoj dajemo titulu magistri i magistara ekonomije – istaknuo je Klopotan.

Dekan MEV-a najavom o mogućnosti nastavka studija razveselio je studente računarstva. Naime, uskoro će se prema Agenciji za znanost i visoko obrazovanje uputiti elaborat pa su očekivanja da će se s nastavkom studiranja na smjeru računarstva u Čakovcu moći krenuti već za godinu dana.

Dekan Klopotan također je naglasio važnost veleučilišta s obzirom na činjenicu da okupljaju gotovo 20 posto studentske populacije. Naime, riječ je o 26.000 studenata i kada im se pribroje studenti koji studiraju stručne studije na sveučilištima, dolazi se do broja od 47.000 studenata.

– Stoga, naša borba za struku vrijedi i za sveučilišta koja također imaju stručne studije. Stručni studij koji izvode veleučilišta nedvojbeno generiraju visoku zaposlenost i to dolazi do izražaja kada na tržištu rada nema dovoljno mladih. A  tome smo svjedočili zadnjih nekoliko godina. Naši studenti brzo usvajaju znanja i brzo se zapošljavaju – poručio je Klopotan, pohvalivši pritom studente na njihovom angažmanu i uloženom trudu.

Uslijedio je svečani dio programa promocije.

– Položili smo sve propisane ispite i obranili završne i diplomske radove na studijima Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. U ime svojih kolegica i kolega te u svoje osobno ime, molim da nas promovirate u zvanje prvostupnika inženjerstva računalstva, prvostupnika ekonomije, prvostupnika inženjera održivog razvoja i magistra ekonomije – rekla je studentica Bosiljka Oletić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje