Povežite se s nama

Međimurje

Kolumna Ve – iz pera znatiželjnih umova: Dobravski „vrabec“

Objavljeno:

- dana

Piše: Lea Šprajc

Budući da su naši stari svoju životnu svakodnevicu usklađivali s mijenama u prirodi, početak novog astronomskog i vegetacijskog ciklusa značio je ujedno i početak novoga ciklusa u društvu. Prema tome, početak godine ne podrazumijeva samo obnovu prirode, već i obnovu zajednice i njezina društvenog poretka. U tom se smislu mogu protumačiti i pojedine pokladne prakse, napose one s izraženom društveno-kritičkom funkcijom. Zanimljiv primjer međimurskog običaja koji se tumači u kontekstu pokladne kritike je i donjodubravski „vrabec“.

Riječ je o satiričnom pokladnom tekstu koji govori o različitim dogodovštinama mještana Donje Dubrave u minuloj godini. O njegovu sadržaju odlučuje sama zajednica tako da se nekoliko tjedana prije javnog čitanja na određeno mjesto u selu postavi kutija u koju mještani mogu ubaciti na papir zabilježene dogodovštine za koje smatraju da bi se morale sankcionirati. Već je javno obznanjivanje dovoljna sankcija, jer iako su „optuženici“ anonimni (npr. jena dobravska gospođa, jen naš pozabljivi Dobravčan i sl.), zajednica vrlo dobro zna na koga se određena kritika odnosi. Upravo je zbog toga tekst vrapca jezgrovit i fragmentaran: dovoljna je tek mala pojedinost da zajednica prepozna događaj i osobu na koje se aludira.

Vrabec je zapravo zamišljeni pokladni lik, predsjednik fašenjskog odbora, a metonimijskim prijenosom i naziv za sam pokladni tekst i njegovo čitanje. Zanimljivo je pitati se: zašto baš „vrabec“? Kazivačica iz Donje Dubrave mi na to pitanje nije znala odgovoriti. Moguće da se u etimološkoj pozadini dobravskog vrapca krije svrabac, uzročnik svraba, kožne bolesti s jakim svrbežom. Narodni je umotvor možda razmišljao u smjeru da kritika, budući opravdana i javno priopćena, u mještana izaziva nelagodu i druge slične reakcije, na prenesenoj razini usporedive sa svrbežom.

Predmetom kritike u vrapcu obično su negativne ljudske osobine poput zaboravljivosti i škrtosti, sklonost ogovaranju, susjedski odnosi, promiskuitetno ponašanje, poroci, neprikladno oblačenje, odnos prema okolišu, pomodni trendovi itd. Redovito se kritizira i politika, osobito ona na lokalnoj razini, što je dobar primjer pokladne inverzije moći i uloga društvenih slojeva. Izvan pokladne uporabe, vrabec postaje relevantan pisani biljeg života zajednice u određenoj godini (npr. informacije o demografskim trendovima, situaciji u školstvu i zdravstvu itd), a izuzetna je i njegova etnografska (npr. u jednom se vrapcu spominje dobravska predaja o svečarima) i dijalektološka vrijednost (poštuju se obilježja mjesnog idioma na svim jezičnim razinama).

Na web stranici Općine Donja Dubrava mogu se pronaći tekstovi vrapca za pojedine godine (najstariji koji sam uspjela iskopati je iz 2009.), što je primjer dobre prakse komunikacije baštine u digitalnom obliku. Stoga svi vi koji niste bili u mogućnosti prisustvovati javnom čitanju ovogodišnjeg vrapca, trk na internet i pročitajte koji od prošlogodišnjih – smijeh je zajamčen!

“Ve: iz pera znatiželjnih umova” zajednički je projekt etnologinja Janje Kovač i Lee Šprajc, osmišljen kao platforma za objavljivanje popularno-stručnih tekstova o tradiciji, kulturi i umjetnosti Međimurja. Tekstom i slikom istražuju, bilježe i prate aktualno stanje promatranih fenomena. Zbog toga su projekt i nazvale “Ve” – na međimurskom to znači “sad”.

Međimurje

Općina Podturen uputila javni poziv za e-upise u vrtić “Dječja mašta”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Podturen poziva sve zainteresirane roditelje i skrbnike djece rane i predškolske dobi da zahtjev za upis djeteta u nadolazeću pedagošku godinu predaju putem elektroničke prijave (preko aplikacije e-građani).

Zahtjevi se zaprimaju od 9.05. do 17.05. 2024., do 12 h, za sve objekte u sklopu Dječje mašte u kojima ima slobodnih kapaciteta (matični objekt u Čakovcu te područni objekti u Sivici i Zebanec Selu).

Zahtjevi će se zaprimati za pedagošku godinu 2024./2025. za upis u redovne programe jaslica i vrtića.

U slučaju poteškoća s predajom zahtjeva za e-upise, kontaktirajte psihologinju u matičnom objektu na tel: 040 395 655 ili e-mail: [email protected]

Nastavite čitati

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje