Povežite se s nama

Život i društvo

Mjerenja koja provode učenici III. OŠ točna kao NASA-in satelit

Objavljeno:

- dana

SVAKA ČAST

Varaždinske srednje škole svake se godine mogu pohvaliti državnim prvacima iz matematike, kemije, informatike i ekonomskih disciplina, ali manje je poznato da su učenici III. osnovne škole Varaždin dobili priznanje za svoja mjerenja okoliša zbog čega su ih kontaktirali znanstvenici iz NASA-e, američke Nacionalne agencije za aeronautiku i svemir. 

Upravo je ova agencija jedan od pokretača znanstveno obrazovnog programa GLOBE, čija kratica znači Globalno učenje i opažanje za dobrobit okoliša. Program je namijenjen školama, a sastoji se od internetske baze u koju učenici širom svijeta upisuju podatke o klimi i stanju okoliša na svom području. Hrvatska je u program uključena od 1995. godine, a III. OŠ Varaždin se uključila 2014. godine. Na svjetskoj razini u programu sudjeluje oko 30 tisuća škola iz 117 zemalja s ukupno 25 tisuća učitelja, a dosad je u bazu upisano više od 135,5 milijuna mjerenja.

Na 19. državnoj GLOBE smotri i natjecanju učenici osmog razreda III. osnovne škole Sandra Slunjski, Nina Gavranović i Borna Nikolić osvojili su prvo mjesto pokazavši izvrsno praktično znanje iz područja biologije, kemije i geografije. Natjecanje učenika sastoji se od orijentacijskog trčanja s raznim zadacima vezanima za mjerenja, usporedbu parametara, geografiju i slično. Ujedno je njihov istraživački rad na temu “Drava kroz godišnja doba i kilometre”, koji su izradili zajedno su učenicima iz Belišća, dobio posebne pohvale.

Stalno mjere, nije im teško

Na istraživanja i mjerenja okoliša učenike je potaknula učiteljica biologije i kemije Marina Barišić.
– Učenici odaberu područje koje ih zanima i svakodnevno rade mjerenja, vikendima i praznicima također. Mjere sve, temperaturu tla i zraka, atmosferu, vlažnost tla i fenologiju, u našem slučaju pupanje lipe. Svaki učenik dobije lozinku i upisuje podatke u internetsku bazu – objašnjava učiteljica Barišić. Nina je mjerila rijeku Plitvicu, a vikendom i podatke o Dravi za zajednički projekt. Borna je mjerio atmosferu i temperaturu tla, a Sandra vlažnost tla i pupanje lipe.Upravo su Sandrina mjerenja privukla pozornost NASA-inih znanstvenika. Svakog je jutra tijekom devet mjeseci uzimala uzorak zemlje, vagala ga i upisivala podatke. Toliko je bila marljiva da su njezin rad primijetili u NASA-i, pa su kontaktirali školu iz koje su dolazili svi ti podaci.

 

Upravo su Sandrina mjerenja privukla pozornost NASA-e

– NASA ima satelit u svemiru koji mjeri vlažnost tla u sklopu projekta SMAP (Soil Moisture Active Passive). Primjetili su da je iz naše škole upisano najviše podataka u bazu, a njima su podaci važni jer pokazuju točnost mjerenja njihova satelita. Bili smo prvi u svijetu po upisanim podacima i željeli su nas kontaktirati. Objasnili su nam na koji način radi satelit, pokazali su nam grafove s usporedbom naših i njihovih podataka, koji su se poklapali, i odgovarali nam na naša pitanja – govori Sandra na koji je način osvojila pozornost američkih znanstvenika. 

Možda će se i ona jednog dana baviti sličnim istraživanjima, jer su prirodne znanosti i istraživanja ono što je najviše zanima, pa planira upisati srednju geološku školu, a kasnije Geološki fakultet.

Nina kaže da ju je na bavljenje prirodom potaknula učiteljica.
– Vidjela sam koliko naša mjerenja znače za očuvanje okoliša – kaže Nina, koja planira upisati gimnaziju. Borni je najzanimljivije što naučeno u školi može odmah primijeniti na terenu, u prirodi.

– Imali smo odličnu učiteljicu koja nas je usmjeravala i bili smo dobra ekipa, svi se slažemo i baš nam je bilo lijepo zajedno raditi – kaže Borna.

GLOBE

Varaždinski učenici povezali su se s učenicima iz Belišća pored Osijeka, koji također žive uz Dravu, da bi zajednički istražili i usporedili podatke o istorj rijeci. – Mjerili smo tri parametra i na kraju smo usporedili podatke. Kod nas je veća prozirnost rijeke. Razlog je u tome što je kod nas tlo više kamenito, a u donjem toku ima više mulja. S druge strane, kod nas je manji vodostaj rijeke, zbog blizine hidroelektrane. Treći parametar, temperatura vode, je ista – otkrio je Borna rezultate zajedničkog rada za koji su dobili pohvale na državnoj GLOBE smotri.

Izvor:
Foto:

Život i društvo

Maruševec: objavljen Javni poziv mladim obiteljima za ostvarivanje potpore za kupnju i adaptaciju stambenog prostora

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Maruševec objavila je prvi ovogodišnji Javni poziv za dodjelu bespovratnih potpora mladim obiteljima za rješavanje njihovog stambenog pitanja, za koji je u općinskom Proračunu ove godine osigurano 55.000 eura.

Mlade obitelji s područja Općine Maruševec mogu ostvariti bespovratnu potporu kroz dvije mjere iz Programa demografskih mjera za poticanje rješavanja stambenog pitanja mladih obitelji na području Općine Maruševec za 2024. godinu, i to za sufinanciranje adaptacije obiteljske kuće te za sufinanciranje kupnje obiteljske kuće/stana.

Prijavitelji mogu ostvariti sufinanciranje za adaptaciju obiteljske kuće na području Općine Maruševec u iznosu do 50 posto prihvatljivih troškova, a najviše do 2000 eura, pod uvjetom da je adaptacija započela nakon završetka 2. Javnog poziva za dodjelu bespovratnih potpora mladim obiteljima za rješavanje njihovog stambenog pitanja na području Općine Maruševec u 2023. godini.

Što se tiče sufinanciranja kupnje obiteljske kuće/stana, prijavitelji mogu ostvariti sufinanciranje u iznosu do 50 posto kupoprodajne cijene, a najviše 4.000,00 eura pod uvjetom da je kupoprodajni ugovor sklopljen nakon završetka 2. Javnog poziva za dodjelu bespovratnih potpora mladim obiteljima za rješavanje njihovog stambenog pitanja na području Općine Maruševec u 2023. godini.

Općina Maruševec stvara uvjete za ostanak i doseljavanje mladih obitelji na svoje područje radi demografske obnove, povećanja broja stanovnika i ravnomjernog gospodarskog razvoja općine. Tome već sada svjedoči 50-ak obitelji kojima smo pomogli da dođu, ovdje ostanu graditi život, svoje obitelji i našu zajednicu. Vjerujemo da će ove i druge naše politike biti dodatni poticaj mladim ljudima za ostanak u našem kraju, imajući na umu da su upravo oni nositelji razvoja i presudni faktor povećanja nataliteta ističe načelnik Mario Klapša.

Javni poziv kao i svi potrebni dokumenti, nalaze se na Internet stranicama Općine Maruševec, a rok za prijavu na Javni poziv je 3. lipnja ove godine.

Nastavite čitati

Život i društvo

Malu maturu položili u OŠ Babinec iz 1974. godine, a nakon 50 godina prisjetili se dogodovština iz školskih dana

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Općina Cestica

Zajednički susret učenika završnih razreda Osnovne škole Babinec, a koji su osmi A, B ili C razred završili školske godine 1973./74. održan je u petak, 3. svibnja, objavila je Općina Cestica.

Prvi generacijski susret, 50 godina nakon završetka Osnovne škole potaknuli su Stanko Dugi iz osmog A, Mirko Majhen iz 8. B i Marijana Kutnjak r. Hutinski iz 8.C razreda.

Uz 47 učenika, susretu se odazvala i razrednica 8. B, učiteljica Marija Jug, a nakon okupljanja koje je započelo u 17 sati na terasi restorana Žmah u Babincu, snimljena je zajednička fotografija.

U nastavku druženja izaslanstvo učenika otišlo je na groblje u Cesticu te položilo svijeće i zapalilo svijeću na grobu učiteljice Marije Sedlar, razrednice 8. C razreda, a u spomen na učiteljicu Ivanku Jakopan, razrednicu 8. A razreda, kao i na preminule kolege učenike, potom je vijenac položen kod središnjeg križa na groblju gdje je molitvu za preminule razrednike, učitelje i učenike predvodila Slavica Kovačić rođena Šinjur.

Po povratku s groblja druženje je nastavljeno uz sjećanje na školske dane, a u ime organizacijskog odbora učenicima koji su se na susret odazvali zahvalila je Marijana Kutnjak. Podsjetila je na siromaštvo i sveopću oskudicu u kojoj se nekad odrastalo i živjelo te izrazila zadovoljstvo i zahvalnost roditeljima i nastavnicima koji su ih tijekom odrastanja i školovanja vodili kroz život. Zahvalnost na susretu svojim nekadašnjim đacima izrazila je i učiteljica glazbenog odgoja Marija Jug, a susret je potom nastavljen uz zakusku i sjećanja na školske dane.

Na generacijski susret učenika, danas mahom u dobi od 65 godina, đaci su donijeli i fotografije iz školskih dana, a sa zanimanjem su pogledali i „Spomenar“ (isti je sačuvala i na susret donijela Josipa Korotaj rođena Mihin iz Kolarovca) koji je u to doba gotovo držao svaki učenik.

Druženje je uz pjesmu i prepričavanje dogodovština iz školskih dana potrajalo do duboku u noć, a uz izvođenje hitova iz sedamdesetih i nešto novijih glazbenog sastava „Mihael i Marinko“ se i zaplesalo.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje