Povežite se s nama

Međimurje

Kolumna Ve – Iz pera znatiželjnih umova: „Majka“ u tradicijskoj pjesmi Međimurja

Objavljeno:

- dana

Piše: Lea Šprajc

Obilježavanje Majčina dana potaknulo me na razmišljanje o motivu majke u međimurskom usmenoknjiževnom i običajnom gradivu. Stoga sam posegnula za Žgančevim zbirkama i drugim etnografskim izvorima i izdvojila nekoliko tematskih korpusa međimurskog usmenog gradiva koje apostrofira specifičnu ulogu majke u životima njezinih sinova i kćeri.

Snažna emocionalna povezanost majki i sinova osobito je dobro dočarana u pjesmama koje tematiziraju međimurske prilike u vrijeme Prvoga svjetskog rata. Brojne pjesme iz toga korpusa progovaraju o situaciji rastanka mladića s njihovim najbližima, pa i majkama, neposredno pred odlazak na udaljena bojišta, taman dok je Međimurje „vu najlepšem cvetu“. Jedna od njih je i „Julijuša deneka dvanajstoga“ koja kaže „Fnoga majka bode se resplakala / dok si bode sineka otpravljala / kojega je teško gorit hranila / devet meseci pod srcem nosila. Druga pjesma početnog stiha „Sunčece, sunčece, de boš mi zahajalo“ donosi potresnu scenu „vtapljanja“ mladih međimurskih junaka na talijanskom bojištu. I u takvim će se kritičnim situacijama mladići najprije sjetiti svojih majki – „Oj mamice, mamice, zakaj ste me rodili?“.

Odnos majke i kćeri uobičajeni je topos pjesama ljubavnog karaktera. U tim je pjesmama naglašena majčina stroga odgojna funkcija. Primjer nalazimo u varijantama pjesme „Snočkaj sam ti kesno“ u kojoj se mladić tuži jer se djevojka nije odazvala njegovoj sinoćnjoj podoknici. Djevojka mu odgovara – „Štela, golob, štela, ali nesam smela. / Snočkaj me je mati stihaj pokarala, / stihaj pokarala, / ljepi navuk dala“. Zanima li vas kakav je „navuk“ majka dala svojoj kćeri? „Ne ljubi bečara, / denes te rad ima, zutra te ne štima.“ U drugoj varijanti iste pjesme djevojka će kazati mladiću neka dođe sutradan da ga ne bi čula „ta črna zemlica, nit stara majčica“. Spominjanje zemljice i majčice u istome retku svakako je zanimljivo i nipošto slučajno, jer upravo je zemlja jedan od simbola majčina tijela. Analogija majke i zemlje ostvarena je njihovom zajedničkom karakteristikom roditeljice.

Svatovska spričavanja također daju dobar uvid u odnos majki i njihove djece. Budući da i ženidba podrazumijeva svojevrstan rastanak roditelja i djece, ne čudi da ćemo u spričavanjima naići na stihove slične onima iz ratnih pjesama. Kao primjer će poslužiti dio spričavanja u kojem se mlada oprašta od svoje majke – „Vezda pak si Vas vuzavam, majka ma rođeni, koji ste mene rodili i pod svojim srcem devet mesecov nosili, koji fnogi put trudni i žejni jeste s polja došli, ter mene malu jeste našli vu zibici ležeču i milo plačuču, koji ste fnogi pot kesno legli i rano stali ter iz svojih prs hranu meni jeste dali.“

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Međimurje

U čakovečkom Centru za kulturu održana svečana promocija studenata ekonomije, računarstva i održivog razvoja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međimursko veleučilište u Čakovcu u čakovečkom Centru za kulturu Čakovec održalo je svečanu promociju prvostupnica i prvostupnika ekonomije, inženjera računarstva, inženjera održivog razvoja te magistri i magistara ekonomije.

Dekan MEV-a Igor Klopotan naglasio je ulogu studenata i njihovu borbu za izjednačenje vrijednosti ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija, što je rezultiralo time da Međimursko veleučilište u Čakovcu danas može promovirati drugu generaciju s titulom magistara ekonomije.

– Borba je trajala dugo jer smo nailazili na veliku opstrukciju da se ne izjednače veleučilišne titule sa sveučilišnim. Ali zahvaljujući borbi vas, studenata i Zbora veleučilišta, uspjeli smo izjednačiti 300 ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija. Velika razlika u izvođenju nastave ne postoji jer isti profesori predaju na fakultetima, isti profesori rade na veleučilištima, među predavačima su doktori znanosti. Konačno smo uspjeli, vi ste druga generacija, odnosno druga promocija kojoj dajemo titulu magistri i magistara ekonomije – istaknuo je Klopotan.

Dekan MEV-a najavom o mogućnosti nastavka studija razveselio je studente računarstva. Naime, uskoro će se prema Agenciji za znanost i visoko obrazovanje uputiti elaborat pa su očekivanja da će se s nastavkom studiranja na smjeru računarstva u Čakovcu moći krenuti već za godinu dana.

Dekan Klopotan također je naglasio važnost veleučilišta s obzirom na činjenicu da okupljaju gotovo 20 posto studentske populacije. Naime, riječ je o 26.000 studenata i kada im se pribroje studenti koji studiraju stručne studije na sveučilištima, dolazi se do broja od 47.000 studenata.

– Stoga, naša borba za struku vrijedi i za sveučilišta koja također imaju stručne studije. Stručni studij koji izvode veleučilišta nedvojbeno generiraju visoku zaposlenost i to dolazi do izražaja kada na tržištu rada nema dovoljno mladih. A  tome smo svjedočili zadnjih nekoliko godina. Naši studenti brzo usvajaju znanja i brzo se zapošljavaju – poručio je Klopotan, pohvalivši pritom studente na njihovom angažmanu i uloženom trudu.

Uslijedio je svečani dio programa promocije.

– Položili smo sve propisane ispite i obranili završne i diplomske radove na studijima Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. U ime svojih kolegica i kolega te u svoje osobno ime, molim da nas promovirate u zvanje prvostupnika inženjerstva računalstva, prvostupnika ekonomije, prvostupnika inženjera održivog razvoja i magistra ekonomije – rekla je studentica Bosiljka Oletić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje