Povežite se s nama

Život i društvo

Fitoplazme opustošile vinograde diljem Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

NEKIMA ZADNJA BERBA

Unatrag nekoliko godina sa sve većim intenzitetom u vinogradima cijele Hrvatske, pa tako i Varaždinske županije, širi se bolest koju se u svakodnevnom žargonu pojednostavljeno naziva fitoplazma.

Riječ je o bolesti vinove loze koja se kod nas naziva žutica vinove loze, a uzročnici su dva mikroorganizma (Flavescence dorée i Bois noir) koji pripadaju fitoplazmama. Ovi mikroorganizmi mogu preživjeti samo u kukcu – prenosiocu (vektoru) i provodnim snopovima biljke domaćina, čime ometaju tok hranjivih tvari i hormonsku ravnotežu biljke.
Širenje fitoplazmi u vinorodnim područjima kontinentalne Hrvatske poprima epidemijske razmjere i prijeti pravom katastrofom suvremenom vinogradarstvu, upozorava dipl. inž. agr. Miroslav Matovinović iz Savjetodavne službe.

 

U Varaždinskoj županiji žarište zaraze utvrđeno je na području Općine Ljubešćica

– Zbog svega toga je fitoplazma Flavescence dorée (FD) uvrštena u grupu karantenskih štetnika i stoga ovom problemu svi trebaju pristupiti ozbiljno i odgovorno. Osim vinove loze, biljke domaćini fitoplazmi su još ukrasna biljka pavitina i crna joha te neke korovske vrste u vinogradu ili okolici. Takve su slak i kopriva, što je važna činjenica s obzirom na to da američki cvrčak kao jedini prenositelj ove bolesti obitava i na tim biljkama – ističe Matovinović te dodaje da fitoplazme napadaju i od nje obolijevaju i direktno rodeće loze, a ne samo plemenita loza.

Naredba je tu, ali…

Zbog svega navedenog, u cilju sprečavanja širenja Ministarstvo poljoprivrede je 2013. godine donijelo Naredbu o poduzimanju mjera za sprečavanje širenja i suzbijanje zlatne žutice vinove loze, koju prouzrokuje štetni organizam Grapevine Flavescence dorée MLO. Ove je godine Ministarstvo donijelo i odluku kojom se određuju tzv. demarkirana područja na području RH. To su područja koja obuhvaćaju žarište zaraze polumjera 1 km oko mjesta na kojem je utvrđena prisutnost fitoplazme i sigurnosno područje oko žarišta zaraze polumjera pet kilometara. Kako doznajemo od Miroslava Matovinovića, u Varaždinskoj županiji žarište zaraze utvrđeno je na području Općine Ljubešćica.

– Treba naglasiti da je prema svim dostupnim saznanjima ova bolest neizlječiva te se apelira na savjest svih vinogradara i posjednika vinograda da s najvećom pažnjom i oprezom pregledavaju svoje vinograde i da provode sve neophodne mjere za sprečavanje širenja fitoplazmi – naglasio je Matovinović.

Prepoznajte simptome

Simptomi žutica vinove loze na zaraženom se trsu pojavljuju najčešće krajem lipnja, a tijekom ljeta i ujesen sve su izraženiji. Češće se javljaju na cijelom trsu, ali mogu biti zaražene samo pojedinačne mladice na lucnju ili rezniku. Mladice su zakržljale i zaostaju u rastu (skraćeni internodiji), ne odrvenjavaju i ostaju zelene pa izmrzavaju tijekom zime. I cvatnja i oplodnja su poremećene, grozdovi se osipaju, smežuraju i suše, a uroda nema.

 

Osim vinove loze, biljke domaćini fitoplazmi su još ukrasna biljka pavitina i crna joha, korovi…

– U mladicama zaraženih čokota začepljuju provodne snopove uzrokujući njihovo propadanje te gomilanje šećera u lišću. Rubovi listova se karakteristično uvijaju prema dolje (naličju) i poprimaju trokutast/kopljast izgled, a zbog nagomilavanja šećera listovi postaju krti i lako se drobe. Često su staklastoga ili masnog izgleda, a kod bijelih sorti rano požute – pojasnio je Matovinović, dodavši da  “kod crnih sorti lišće prerano promijeni boju, odnosno pocrveni“. U konačnici, dijelovi lista odumiru i ostaju na čokotu, dok zdravo lišće otpadne ujesen. Nažalost, nakon 2-3 godine zaraženi trsovi u potpunosti propadnu.

Fitoplazma intenzivnija u sušnim godinama

Pojava fitoplazmi intenzivnija je u vrućim i sušnim godinama, što je u neposrednoj vezi s brojnošću i prisutnošću prirodnoga glavnog prenositelja, američkog cvrčka. Stručnjaci upozoravaju da se on osim na vinovoj lozi hrani i na drugim vrstama iz roda Vitis. Primjerice na pavitini, na crnoj johi te  zaraženime sadnime materijalom. To je kukac čiji je odrasli oblik smeđe boje, velik 5 do 6 mm, a glava je trokutastog oblika. Ličinke su žute boje, ali razvojem postaju sve više smeđe i mogu skakati. Prezimi u obliku jaja ispod kore dvogodišnje vinove loze, a ličinke izlaze u svibnju i sišu na donjem lišću. Odrasli oblici javljaju se u srpnju i kolovozu.

Izvor:
Foto:

Život i društvo

Čakovec: više od 200 Malaca Genijalaca iz cijele Hrvatske natjecalo se u mentalnoj aritmetici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međunarodna škola za intelektualni razvoj djece „Malac Genijalac“ u suradnji s Međimurskim veleučilištem u Čakovcu organizirala je 19. svibnja Državno natjecanje u mentalnoj aritmetici. Riječ je o djeci u dobi od 5 do 12 godina koja uspješno računaju mentalno velike količine brojeva nevjerojatnim brzinama.

Voditeljica škole „Malac Genijalac” Ines Slunjski naglasila je kako je ovo treće izdanje natjecanja koje se održava u Hrvatskoj i na kojemu sudjeluje 200-tinjak natjecatelja iz cijele zemlje.

– Samo natjecanje odvija se u dvije kategorije, mentalna matematika i mentalna aritmetika. Natjecanje traje nekoliko sati, za što natjecatelji moraju imati gotovo savršene uvjete za koncentraciju, a sastoji se od pismenog dijela te mentalnog računanja – pojasnila je Slunjski.

Natjecanje se održava na Međimurskom veleučilištu u Čakovcu, čija je glavna organizatorica Ines Slunjski studentica.

– MEV je ponosni suorganizator ovog natjecanja. Time potičemo jednu kreativnost budući da je glavna organizatorica naša studentica. Naše razmišljanje, odnosno naš cilj je ne samo bavljenje obrazovanjem i visokom znanosti, već i poticanje naših bivših studenata da se što prije uključe u svijet poduzetništva. Na tom putu svojim diplomantima pružamo maksimalnu potporu – poručio je dekan fakulteta Igor Klopotan, dodavši da je takav primjer potpore upravo podrška Slunjski u organizaciji ovog događaja te je izrazio zadovoljstvo što se na natjecanju na MEV-u okupio veliki broj djece. Podsjetio je i da je Škola „Malac Genijalac“ 2022. godine osvojila „Franšiznu nagradu godine“ u kategoriji najbolja regionalna franšiza.

Na otvorenju natjecanja bio je i župan Međimurske županije Matija Posavec, koji je također izrazio zadovoljstvo što se natjecanje održava upravo u Međimurskoj županiji.

– Informatika, matematika, zapravo sva područja u STEM zanimanju su nešto čemu dajemo posebnu pozornost. Imamo odlične državne prvake i prvakinje, imamo kvalitetno Međimursko veleučilište, adekvatan prostor te STEM park. Suradnja sa školom „Malac Genijalac” nas je dovela do toga da 200-tinjak djece iz cijele Hrvatske može biti dio ovog natjecanja na MEV-u – kazao je Posavec te dodao kako je uvjeren da, tko god pobijedi, sigurno će dostojno predstavljati svoj kraj i Hrvatsku na europskim i svjetskim natjecanjima.

Nastavite čitati

Život i društvo

Gdje je najbolje odložiti zimske gume tijekom ljetnih mjeseci? Evo koje tri stvari treba izbjegavati

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

gume, zimski uvjeti

S dolaskom ljeta veliko pitanje je gdje odložiti zimske gume. Mnogi ljudi svoje gume skladište na otvorenom jer nemaju mjesta u garaži ili podrumu.

Vrlo je važno pravilno skladištenje zimskih guma. Ako imate gume na naplatcima, treba ih objesiti na zid ili naslagati jednu na drugu, prema savjetima Udruge uvoznika guma u Norveškoj, a prenosi portal HAK revija.

To će spriječiti da se gume isprazne. Tri stvari uvelike pridonose pogoršanju svojstava guma: toplina, svjetlost i vlaga. Stoga je zid garaže možda mjesto koje je najmanje prikladno. Temperatura je jedan od najvažnijih faktora. Ako se gume dugo čuvaju na visokoj temperaturi, iznad 25 stupnjeva, guma će se osušiti i popucati, a u neizoliranoj garaži ljeti se lako mogu zabilježiti takve temperature, ako ne i više. Stoga, zapamtite najbolja temperatura za gumu je 10-15 stupnjeva. Isto tako, jaka sunčeva svjetlost ili svjetlost lampe koja emitira puno UV zračenja također je štetna za gume. To znači da guma brže ˝stari˝, postaje tvrđa i gubi svojstva brže nego što je potrebno.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje