Povežite se s nama

Međimurje

HZZO je na epidemiju koronavirusa dosad potrošio 259.200.823 kune

Objavljeno:

- dana

Epidemija koronavirusa u Hrvatskoj traje već više od šest mjeseci. Prema podacima koje je dobio portal Jutarnji.hr, epidemija je Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje do 3. rujna stajala 258.200.823 kune.

Kad se gleda po stavkama, najveći iznos potrošen je na testiranja, kojih je do toga dana napravljeno čak 175.346, tako da je ukupni dosadašnji trošak 200.154.907 kuna.

Za liječenje bolesnika izdvojeno je 33.614.000 kuna, dok je za bolest i izolaciju potrošeno 24.431.000 kuna.

– Proračun HZZO-a je 27,5 milijardi kuna, tako da ovih 258 milijuna kuna za koronavirus nije izdvajanje koje se čini ogromno na tu sumu novca. Primjerice, na skupe lijekove odlazi 1,8 milijardi, na lijekove na recept 3,5 milijardi. No, mora biti jasno da su COVID-19 i ova epidemija nešto na što nismo računali, a, naravno, svaka lipa je važna – rekao je za Jutarnji.hr ravnatelj HZZO-a Lucian Vukelić koji nije sklon prognozama koliko bismo još mogli potrošiti na borbu protiv koronavirusa, a kao jedino pravo rješenje vidi cjepivo u širokoj upotrebi.

Manji troškovi liječenja

Osim toga, smatra da su trenutno troškovi liječenja manji nego što su bili u ožujku, travnju ili svibnju, i to zato što je manje teže bolesnih ljudi.

– Vjerojatno je stvar u tome što su obolijevali mlađi i zdraviji ljudi s jačim imunitetom. No, ako jesen bude onakva kako se to stalno govori, s težim kliničkim slikama i više oboljelih iz starije populacije i kroničnih bolesnika, to automatski znači više intenzivnih liječenja koja su skupa. Tu su i respiratori, a često i dugotrajna liječenja – objašnjava Vukelić.

Osim što je problematično za zdravlje nacije, ono što utječe na financije HZZO-a je i potpuno izmijenjen rad bolnica. Naime, zbog epidemije je došlo do nerealno malog broja pregleda, zahvata i svih onih nehitnih bolničkih procedura.

Zbog toga se u budućnosti, kao posljedica koronavirusa, mogu očekivati brojne neotkrivene ili kasno otkrivene dijagnoze koje mogu biti kobne za pacijenta te zahtijevati intenzivna liječenja i operacije koje bi značile puno veće izdatke novca nego da se radilo na prevenciji, smatra Vukelić.

Međimurje

Općina Podturen uputila javni poziv za e-upise u vrtić “Dječja mašta”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Podturen poziva sve zainteresirane roditelje i skrbnike djece rane i predškolske dobi da zahtjev za upis djeteta u nadolazeću pedagošku godinu predaju putem elektroničke prijave (preko aplikacije e-građani).

Zahtjevi se zaprimaju od 9.05. do 17.05. 2024., do 12 h, za sve objekte u sklopu Dječje mašte u kojima ima slobodnih kapaciteta (matični objekt u Čakovcu te područni objekti u Sivici i Zebanec Selu).

Zahtjevi će se zaprimati za pedagošku godinu 2024./2025. za upis u redovne programe jaslica i vrtića.

U slučaju poteškoća s predajom zahtjeva za e-upise, kontaktirajte psihologinju u matičnom objektu na tel: 040 395 655 ili e-mail: [email protected]

Nastavite čitati

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje