Povežite se s nama

U fokusu

Davor Patafta: “Zna se tko je odgovoran za zdravstveni sustav i Bolnicu unutar Županije!”

Objavljeno:

- dana

Nastavno na aktualnu, vrlo zabrinjavajuću epidemiološku situaciju u Varaždinskoj županiji izazvanu naglim širenjem koronavirusa među stanovništvom te nedavna previranja i žustre rasprave i svađe među članovima Gradskog vijeća Grada Varaždina, upitali smo za mišljenje i osvrt na cjelokupno stanje gradskog vijećnika iz redova Lige za Varaždin Davora Pataftu.

Varaždinska županija trenutno broji oko 170.000 stanovnika, od kojih je gotovo 2000 novozaraženih tjedno, zbog čega je svrstana među jednu od najgorih regija u cijeloj Europi, a o čemu već duže vrijeme bruje razni strani mediji. Možete li nam reći što Vi mislite o trenutnom alarmantnom stanju u Varaždinskoj županiji te tko je odgovoran za ovako lošu epidemiološku sliku?
Iskreno, uopće me ne interesiraju svađe između bilo koga u Gradu. Interesiraju me isključivo činjenice i argumenti o tome kakvo zdravstveno stanje stanovnici mogu imati i zašto trenutno imaju najgore u cijeloj Europi. Umjesto da po brojkama i akcijama koje poduzimamo u prevenciji širenja koronavirusa budemo među najboljima, mi smo po brojkama i brzini širenja zaraze svrstani među nekoliko najgorih regija u cijeloj Europi. Stanje je, blago rečeno, užasno. Sramotno. Ne samo zbog brojki, koje su zaista jako visoke, već i zbog iznimno loše organizacije našega lokalnoga zdravstvenog sustava. Svakog dana dobivam linkove na vijesti iz inozemstva i brojne upite nemamo li mi zaista u Varaždinu javne objekte za smještaj zaraženih bolesnika bolje od šatora.

Pacijenti na –5 °C moraju izlaziti iz šatora kako bi koristili poljski WC bez vode

Otišao sam posjetiti Bolnicu i sam se uvjeriti kakvi su uvjeti stvoreni za prihvat oboljelih od COVID-a-19. Na šljunak i zemlju postavljena su tri šatora od po svega 50 četvornih metara u obliku poljskih plastenika. Ispred njih se nalaze po jedan muški i jedan ženski plastični WC. Dakle, zamislite bolesnu osobu s visokom temperaturom koja teško diše a koja mora izaći van na –5 Celzijevih stupnjeva kako bi koristila WC bez vode. I kad izađe, može vidjeti prolaznike koji šeću pse ispred svojih zgrada u neposrednoj blizini parkinga. Pitali ste me tko je odgovoran za ovako lošu sliku Grada i Županije. Pa zna se tko je po regulativi odgovoran za zdravstveni sustav i Bolnicu unutar Županije. Župan Čačić! Umjesto što je izvodio medijski performans, trebao je ispravne i optimalne mjere donijeti na vrijeme. I sam ministar unutarnjih poslova je na konferenciji za medije rekao da je Županija mogla i trebala sama, neovisno o nacionalnim mjerama, puno ranije krenuti s većim mjerama.

Što je po Vama trebalo učiniti i kakve mjere donijeti te koja rješenja iznaći u ovakvoj situaciji?
Prije svega, još u ljeto i na jesen ove godine trebalo je napraviti procjenu stanja te shodno tomu i sve potrebne pripreme, a ne u krizi raditi ovakav performans po medijima umjesto pravodobnih akcija na terenu. Sramota je da su tri šatora od 50 kvadrata postavljena na svega 90 metara udaljenosti od Centra „Tomislav Špoljar“, koji izgleda kao da se nalazi u jednoj modernoj Švicarskoj. U njoj je grijani hol veći nego ovi šatori! U Čačićevoj kancelariji u Županijskoj palači ima više mjesta nego u tim šatorima! Poruke građanima su vrlo loše. Kad vidi te šatore i poljske WC-e na parkingu, dio građana neće htjeti ići u Bolnicu unatoč možda ozbiljnom zdravstvenom stanju, koje se ljudima dodatno može zakomplicirati zbog straha od hospitalizacije. Neki bi se psihički mogli još više razboljeti ako ih se smjesti u te šatore.

U Varaždinu zjapi prazno 15.000 kvadrata vrhunskih zidanih smještajnih objekata

Varaždin ima barem 15.000 kvadrata vrhunskih objekata, od čega doslovce pored tih šatora barem 4000 kvadrata (Centar „Tomislav Špoljar“, Sveučilište Sjever, Studentski dom, Graberje, Arenu…). Možda sam subjektivan, ali imati 2000 kvadrata vrhunski opremljenog prostora pored Bolnice, a staviti bolesne ljude na zemlju u šatore s plastičnim vanjskim WC-ima, za to moraš biti u najmanju ruku slijep! Ti šatori su dobri možda za zdrave planinare ili lovce na Velebitu jer je bolje da spavaju u njima nego na kiši, ali za bolesne nikako nisu adekvatni, poglavito ne pored postojećih lijepih zgrada koje su prazne ili mogu biti ispražnjene u svega nekoliko dana. Jasno je vidljivo da je župan Čačić totalno dezorijentiran. S ovim šatorima mogao bi konkurirati za nagradu za glupost. On je u najmanju ruku debelo suodgovoran, ako ne i jedini odgovoran, ako se uzme u obzir da nitko bez njega ništa ne smije, za ovakvo katastrofalno stanje koje danas imamo te sramotnu sliku Varaždina i cijele Županije koja je poslana u svijet.

Što po Vašoj procjeni sada slijedi?
Po mojoj procjeni pred nama su iznimno teška tri mjeseca. Potrebno je vrlo dobro i pametno pripremiti se za iduće razdoblje do proljeća. Ravnatelj Bolnice je vrhunski liječnik, ali bojim se da je sav krizni menedžment preuzeo Čačić. Situacijom se i dalje pogrešno upravlja, a to potvrđuju trenutno stanje i brojke. Nelogično je da nijedan medij dosad nije prozvao Čačića i ispitao njegovu ulogu i krivnju za ovu nepovoljnu zdravstvenu situaciju. To svakako nije ispravno ponašanje u zdravstvenoj krizi od strane glavnog čovjeka za zdravstveni sustav Županije! U takvoj situaciji normalno je međusobno razgovarati, imati konstruktivan dijalog, a ne svađati se sa svima. Umjesto osiguravanja rezervnih COVID bolnica u adekvatnim prostorima od po 10.000 kvadrata ili slično, rade se šatori od 150 kvadrata s poljskim WC-ima. Žao mi je da mu dosad nitko nije uputio kritiku, a što bi bilo dobro za njega bez obzira na njegov karakter. Jer u pitanju su ljudski životi i zdravlje naših stanovnika, a ne neka nevažna prepucavanja. Stanovnici Varaždina i Varaždinske županije nisu zavrijedili ovakav tretman da ih se bolesne u zimi na –5 stupnjeva smješta u kojekakve šatore na zemlji s vanjskim poljskim WC-ima.

Ravnatelj Bolnice je vrhunski liječnik, ali bojim se da je sav krizni menadžment preuzeo Čačić

Dugi niz godina uspješan ste poduzetnik. Kako je situacija s koronom utjecala na biznis te kako ste s tim u vezi organizirali poslovanje?
Uslijed pojave korone, kako bih pomogao Upravi tvrtke, posljednjih šest mjeseci u VIS Promotexu sam voditelj kriznog tima. Već i nakon pojave prvog vala odmah smo uveli odgovorne mjere usmjerene na održavanje zdravlja zaposlenika te kontinuiteta proizvodnje i poslovanja. Radilo se o prosječno 250-350 zaposlenih, ovisno o sezonalnosti. Nijednom poduzetniku nije u interesu da virus korone uđe i širi se među zaposlenicima tvrtke, jer time tvrtka može ostati bez svih zaposlenika, a time ujedno i bez proizvodnje i kupaca. Unatrag više od pola godine nismo imali nijedan prijenos virusa unutar tvrtke. Svega nekoliko radnika zarazilo se tijekom pojave drugog vala, ali izvan kruga tvrtke, od strane članova njihovih obitelji, uslijed čega nisu oko dva do tri tjedna dolazili na posao.

Potrebno je vrlo dobro i pametno pripremiti se za naredno razdoblje do proljeća

Također, već više od pola godine se na ulazu u tvornički krug mjeri i bilježi temperatura. Svi radnici imaju brze kanale kako informirati članove kriznog tima o bilo kojem zdravstvenom problemu ili sumnji na isti. Nošenje maski je obvezno na radnome mjestu. Dosad smo nabavili više od 25.000 maski za djelatnike. U 50-ak ureda radnici rade samostalno. Uveli smo i smjenski rad. S obzirom na to da tvrtka u posjedu ima oko 20.000 kvadrata različitih zatvorenih prostora, dolazimo do podatka da prosječno svaki radnik ima oko 100 kvadrata samostalnog prostora, a što je s aspekta sigurnosti i više nego odlično. Znali smo reći da su ljudi na poslu sigurniji nego igdje drugdje. Uređajima „topovima“ periodično se dezinficiraju radna mjesta, a u suradnji s privatnim doktorima i poliklinikom nabavili smo brze testove pomoću kojih se s velikom pouzdanošću može utvrditi je li netko zaražen virusom COVID-19 ako ima i samo blage simptome. Dosad je tvrtka uložila oko 250.000 kuna u raznu opremu vezanu uz koronavirus. Putem posebnih komunikacijskih kanala svakodnevno se komunicira s radnicima i upozorava na opasnosti i procedure te se osim toga moli zaposlenike da i u privatnom životu budu odgovorni jer velika odgovornost svakog od nas, kao i odnos prema koronakrizi, seže i izvan prostora tvrtke.

Kako ocjenjujete nedavni istup župana Čačića u vezi mladih poduzetnika Kerekeša i Ivanković – „neuspješna djeca uspješnih roditelja“ – nakon njihove molbe za pomoć u krizi?
Prije svega treba reći da se radi o mladim poduzetnicima. Nadalje, trenutno moderni političari u Europi kreiraju na stotine programa podrške upravo mladim poduzetnicima kako bi im pružili svu potrebnu pomoć da prežive ovu krizu te da im budu i psihička i financijska podrška. Čačić im nije dao ni jedno, ni drugo, ni treće, već je uslijedilo direktno vrijeđanje, i to na osobnoj i obiteljskoj razini, što je sramotno. To dvoje mladih poduzetnika plaćajući poreze puni županijski proračun, koji župan troši i, između ostaloga, i sebi plaću isplaćuje.
Radi se, prema mome mišljenju, o iznimno sramotnom ispadu u jeku velike krize. Dodatnu dimenziju daje činjenica da je Čačić i sam bio poduzetnik koji je imao desetak tvrtki. Sve njegove tvrtke završile su u stečaju, a neke i s vrlo velikim dugovima koje nije podmirio, pa je stoga on posljednji koji bi mladim varaždinskim poduzetnicima trebao dijeliti kvalifikacije o uspješnosti, a zapravo im treba služiti kao javni radnik. Ovaj ispad samo dokazuje njegovu dezorijentiranost.

U fokusu

Bakić o Varteksu: Pokušava li netko već duže vrijeme jeftino otkupiti dugove od banaka?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Radnici nekadašnjeg tekstilnog diva Varteksa trenutno su u štrajku zbog neisplata plaća.

>>FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Na njihov štrajk i tešku situaciju u tvrtki osvrnuo se Nenad Bakić, nekadašnji najveći dioničar.

– Kod Varteksa je ključna stvar sljedeća: da li netko već duže vrijeme pokušava jeftino otkupiti dugove od banaka? Ako da, znate što to znači.

Da li moguće da takvi pokušaji odlažu mogućnost razrješenja krize prodajom neaktivne imovine, što Varteks i dužan napraviti prema predstečajnoj nagodbi? Jer naravno ako netko pokušava otkupiti dug, nije mu u interesu da se prije toga taj dug zatvara.

Kome odlaze novci od prodaje imovine? S druge strane, postoje li vjerovnici koji su predložili otpis dugova? Tko naplaćuje kamate i je moguće da one idu i do 12%?

To su ključne stvari – sve ostalo je magla.

Ohrabrujem one koji možda znaju više o tome, naročito sindikate, da upoznaju javnost s time – ističe Bakić na svojem Facebooku.

Nastavite čitati

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje