Povežite se s nama

U fokusu

HDZ Novi Marof napada gradske čelnike za rastrošnost

Objavljeno:

- dana

HDZ Novi Marof

“Izvršenje proračuna za prvih šest mjeseci 2013. godine bilježi rashode koji su za pola milijuna kuna veći od prihoda čime je gubitak kumulativno dostigao 2,5 milijuna kuna. Aktivnosti koje gradska vlast poduzima, na žalost, idu u smjeru daljnjeg povećanja gubitka budući da se u gradskoj upravi zapošljava dvoje novih zaposlenika i to upravo u uredu Gradonačelnika”

To su samo neki od razloga zbog kojih Klub vijećnika HDZ-a  Novog Marofa na posljednoj sjednici Gradskog vijeća nije prihvatio odluku o izvršenju proračuna za prvih šest mjeseci ove godine kao niti predloženi prijedlog proračuna za 2014. godinu.- Sve to će ionako visoke troškove zaposlenih dodatno još i povećati. HDZ je već u ranijim obraćanjima javnosti upozoravao da su troškovi zaposlenih u gradu u visini gotovo 30% gradskog proračuna. Osim toga, za potrebe gradonačelnika ove je godine, odmah nakon izbora nabavljeno i novo luksuzno vozilo Peugeot 508 čija se cijena zajedno s pripadajućim porezima i trošarinama penje do vrtoglavih 250 tisuća kuna, kaže predsjednik novomarofskog HDZ-a , Siniša Jenkač. 

Kupovina nepotrebnih automobila

Jenkač je nastavio u istome tonu- Budući da smatramo da zapošljavanje osobe za promociju Grada, PR, u uredu Gradonačelnika i nabavka novog vozila nisu nužno potrebni, a još manje su primjereni trenutku krize i neimaštine u kojoj živimo,  ne možemo se složiti s načinom raspolaganja gradskim novcem.
Iz HDZ-a kažu da su se za primjerom gradonačelnika, poveli i drugi vodeći ljudi gradskih ustanova i društava. Tako je za ravnatelja Specijalne bolnice – koji je ujedno i dogradonačelnik Novog Marofa –  kupljeno novo vozilo marke Citroen.  Istovremeno je bolnica u sanacijskom postupku.
U novom će se automobilu voziti i direktor gradskog komunalnog društva, Novokom. Iako je vozni park gradskog komunalca zastario i jedva da zadovoljava potrebe održavanja Grada, automobil za gradonačelnika dobio je prioritet. HDZ je iskoristio priliku također istaknuti da  gradsko smetlište  o  kojem brigu vodi Grad i Novokom u prosincu ove godine ističe dozvola za odlaganje smeća. Nažalost novci ubrani od odlaganja smeća ne investiraju se u sanaciju već u potrošnju.

Klub vijećnika se ujedno pita kako će se u okolnostima duboke recesije koja odnosi žrtve u svim gospodarskim granama i rastućoj nezaposlenosti u Novom Marofu (Bor i Lipa firme koje zapošljavaju 300 zaposlenih u teškoj su situaciji) bez novih investicija ostvariti ambiciozne planove prihoda? I zaključuju –  Budući da nam aktualna vlast nije ponudila obrazloženje proračuna za 2014. godinu, proračun Grada Novog Marofa za 2014. godinu smatramo nerealnim.

Izvor:
Foto: ARHIVA RT

U fokusu

Istraživanje: značajan broj Hrvata ne može si priuštiti skuplje vrste mesa

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

I dok meso svakodnevno jede svaki četvrti Hrvat, što jasno govori o popularnosti ove namirnice, dublja segmentacija govori da su građani cjenovno osjetljivi te da se manje konzumiraju skuplje vrste mesa i mesnih prerađevina kao što su teletina i janjetina te pršut i kulen

Potražnja za ovim delicijama raste i uoči Uskrsa pa su na portalu jatrgovac.com upravo u tom periodu proveli istraživanje o stavovima i navikama hrvatskih građana kada je riječ o konzumaciji mesa, mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda. Također, dobivene odgovore su usporedili s istovjetnim istraživanjem provedenim u 2022. godini.

Učestalost konzumacije pokazuje značajan rast jer je onih koji svakodnevno jedu meso ove godine za 5 % više, odnosno imamo ih 25 %, što znači da svaki četvrti Hrvat meso jede svakodnevno. Ipak, najviše je onih koji meso konzumiraju nekoliko puta tjedno, kojih ove godine imamo ukupno 64 %, dok ih je prije dvije godine bilo 5 % više. Razmjerno manji udjeli odnose se i na manje učestale konzumacije pa tako ove godine imamo 6 % onih koji meso jedu nekoliko puta mjesečno, a 2 % ispitanika kaže da meso jede rijetko. Da ne jede meso ističe svega 3 % ispitanih građana.

Piletina je uvjerljivo najpopularnija vrsta mesa koju najčešće konzumira 53 % građana, što je 2 % manje nego u 2022. godini. Na drugom je mjestu svinjetina s 36 % udjela uz 4 % rasta, dok su ostale vrste mesa značajno manje popularne. Tako se za teletinu najčešće odlučuje 7 % građana, puretinu bira 3 %, a janjetinu svega 1 % konzumenata mesa u Hrvatskoj.

Kada je pak riječ o tome koju vrstu mesa najviše vole onda su dobiveni rezultati podosta drugačiji od onoga što se najčešće konzumira. Naime, iako su piletina s 38 % te svinjetina s 26 % i ovdje na vrhu poretka omiljenih vrsta mesa, ipak su njihovi udjeli značajno manji. Da teletinu s 18 % i janjetinu s 12 % kombinirano preferira gotovo trećina građana (30 %), a najčešće konzumira svega 8 % njih, govori u prilog tome da si ove skuplje vrste mesa značajan broj građana ne može priuštiti.

Kod kategorije mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda hrvatski građani najčešće konzumiraju slaninu, slijede kobasice, šunka, pršut, parizer, kulen i vratina.

Kada je riječ o tome koju vrstu mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda najviše vole onda je i ovdje na vrhu slanina s 29 % udjela u oba istraživanja, ali odmah iza je s 28 % udjela pršut.

Nastavite čitati

U fokusu

Iz Varaždinske županije u inozemstvo je od ulaska Hrvatske u EU otišlo 39 liječnika

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon završetka epidemije Covida, opet raste broj liječnika koji iz Hrvatske odlaze u inozemstvo.

Prema službenim podacima Hrvatske liječničke komore, lani je iz Hrvatske u inozemstvo otišlo najviše liječnika dosad – čak 158. Ukupno nas je od ulaska Hrvatske u EU 2013. godine napustilo 1214 liječnika.

Najviše je liječnika dosad otišlo raditi u Njemačku, njih 356, te Veliku Britaniju (163). Prosječna dob naših liječnika u inozemstvu je 36 godina i imaju u prosjeku osam godina staža.

Iz Međimurja je otišlo 16 liječnika, iz Zagorja 25, a iz Varaždinske županije 39 liječnika.

U Hrvatskoj je zaposleno ukupno oko 16.400 liječnika, od čega je oko 90 stranih državljana. U kliničkim bolničkim centrima radi ih 4100, općim bolnicama 3400, a domovima zdravlja 2300. U Međimurskoj županiji radi 302, a u Varaždinskoj 528 liječnika.

Izvor: Danica

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje