Povežite se s nama

U fokusu

Jednima se gleda kroz prste, drugi pak teško do prostora

Objavljeno:

- dana

SUMNJE

Centar Varaždina je mrtav. U grad se ide u banku, nešto obaviti ili kupiti zlatni ili srebrni nakit. Iako još uvijek ima kafića i restorana, ljudi sve češće pune kvartovske kafiće. Šoping u gradu na veliku žalost Varaždinaca više baš i nije moguć, praktički smo “osuđeni” na umjetno svjetlo i hodanje po šoping centrima.

I gradonačelnik Varaždina Goran Habuš na prošloj je sjednici Gradskog vijeća priznao da je centar mrtav i da ga je teško oživjeti. S jedne strane sve je prazno i nemoguće je dovući zainteresirane. S druge – poduzetnici se žale da je nemoguće doći do prostora.

Ogorčeni poduzetnik

– Ogorčen sam kao Varaždinac i poduzetnik koji pokušava svojim radom i trudom pridonijeti dobrobiti kako vlastitim radnicima, tako i državnom te gradskom proračunu. S obzirom na to da duže vrijeme pratim stanje na tržištu nekretnina u središtu grada, za oko su mi zapele rezne nepravilnosti, no posebno me pogodila najnovija. Tvrtka Varteks d. d. unajmljuje poslovni prostor u Dućanskoj gdje je bio Benetton od Grada Varaždina. No taj je prostor dan u podnajam nekome drugome, bez javnog natječaja niti ikakvog znanja vlasnika prostora tj. Grada Varaždina što nije zakonito. Moja tvrtka je bila zainteresirana za najam tog prostora i čekali smo javni natječaj koji se nije desio – ispričao nam je poduzetnik koji je želio ostati anoniman (podaci poznati redakciji).

Moguć raskid

I doista, Benettona više nema, ali nešto se priprema u tom prostoru. U Gradu su nas pak upozorili da Varteks ne unajmljuje prostor već se radi o zakupu. U Gundulićevoj, tj. Dućanskoj Varteks od Grada zakupljuje dva prostora, jedan do drugog, površine 44 i 158 kvadrata, a nemaju informaciju da Varteks daje u podzakup sporni prostor.

Ako se dokaže da se radi o podzakupu, Grad će raskinuti ugovor

– Grad ne raspolaže informacijom o podzakupu navedenog poslovnog prostora. Ako se radi o trgovinskom zastupanju i prodaji robe neke robne marke (koja nije Varteksova) onda se ne radi o podzakupu. Ako se dokaže da se radi o podzakupu te da se provode aktivnosti suprotne sklopljenom Ugovoru o zakupu (kao što je i podzakup) pokrenut će se postupak za raskid ugovora – javili su nam iz Grada Varaždina.Cijena koju Varteks plaća određena je Odlukom o zakupu i korištenju poslovnih prostora objavljenom u veljači 2012. Manji prostor u kojem je Lisca njih košta 2113 kuna mjesečno, a veći, trenutno prazan, 7584 kune. No ne plaćaju baš na vrijeme. 

– Varteks d. d. svoje ugovorne obveze po pitanju plaćanja zakupnine, komunalne naknade i spomeničke rente ne ispunjava redovito – javili su nam iz Grada. Očito da je im se malo i “gleda kroz prste”. U odluci o Zakupu stoji da se zakupac može izbaciti iz prostora ukoliko je on prazan više od tri mjeseca.
No u Varteksu kažu da će početkom siječnja otvoriti novi dućan.

– Varteks za sve prostore koje ima u najmu od grada Varaždina plaća najamninu kao i sve pripadajuće troškove. Varteks ostaje u najmu prostora u Gundulićevoj te će sa svojim partnerom ponovno otvoriti prodajno mjesto za sve kupce početkom siječnja 2014. godine te time upotpuniti ponudu centra Grada – kaže nam Nikolina Dežmarić-Krofak iz Varteksa.

Prazni poslovni prostori, ali nije kriv Grad

Ako se nalazite u bilo kojoj ulici centra Varaždina i okrenete se za 360 stupnjeva, uočit ćete da je negdje nešto prazno i teškom mukom se sjetiti koji su se sve dućani tamo izredali. No u Gradu kažu – nisu oni vlasnici tih prostora. – Grad Varaždin nema pod svojom upravom ili u svojem vlasništvu poslovnih prostora koji stoje prazni. Radi se o prostorima koji su u privatnom vlasništvu. Moguće je da su ranije neki od njih bili pod upravom Grada Varaždina, ali su nakon okončanja postupka po Zakonu o naknadi za oduzetu imovinu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine vraćeni vlasnicima – objašnjavaju. Grad inače ima u svojem vlasništvu ukupno 32 poslovna prostora od kojih su dva prazna zbog lošeg stanja, a još 34 ima pod svojom upravom, a prazna su četiri iz istog razloga.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje