Povežite se s nama

U fokusu

Zbog zlouporaba ih prijavila policija i USKOK, ali ipak otišli s otpremninama

Objavljeno:

- dana

PRITVORI I OTPREMNINE

Oni su dugo bili na vodećim pozicijama u Varaždinu. Mnogi su ih znali, štoviše o nekima od njih pričalo se s nekom vrstom strahopoštovanja, a onda ih je odvela policija. Razlog – sumnja u zlouporabu ovlasti i položaja. No, usprkos tome, neki su ostali na pozicijama, a svima su isplaćene i otpremnine, izuzev u jednom slučaju.

Zbog toga što nitko nije kriv do trenutka kad mu se ne presudi? Poštovanja ugovora? Ili…? Početkom godine valja se prisjetiti slučajeva koji su obilježili varaždinsku svakodnevnicu, a njihovo raspetljavanje zacijelo neće ostati nezamijećeno ni u ovoj godini.

Utvrda Varkom

Najviša otpremnina koja je isplaćena direktoru pod povećalom USKOK-a iznosi nešto više od 700.000 kuna! Upravo toliko isplaćeno je Tomislavu Kezelju koji je šef varaždinske komunalne tvrtke bio još od 2000. godine, a ta fotelja bila je njegova svojevrsna utvrda sve do 4. ožujka ove godine kada je skupo smijenjen. Nekadašnjeg šefa varaždinskog HDZ-a nije s tog mjesta uspjela izbaciti niti USKOK-ova optužnica podignuta u studenom 2011. koja ga tereti da je kao trećeokrivljeni s pozicije direktora Varkoma sudjelovao u sklapanju poslova navodno štetnih za Grad Varaždin.

Godinu i četiri mjeseca nakon optužnice
Kezelj je maknut

Konkretno, optužnica u kojoj je prvookrivljeni bivši varaždinski gradonačelnik Ivan Čehok, Kezelja tereti da je sudjelovao u zaključenju poslova kojima je društvu T7 VIS omogućena gradnja postrojenja za mehaničko-biološku obradu otpada u Brezju. Osim okolnosti sklapanja ugovora na koje zacijelo novo svjetlo baca nedavni potez ministra Mihaela Zmajlovića, USKOK smatra da je Grad Varaždin lošije prošao u zamjeni zemljišta u Jalkovcu i Brezju koje je, usput rečeno, pod vodom kod svake obilnije kiše. U ovom slučaju na zagrebačkom Županijskom sudu održana su pripremna ročišta.

Građevinski mito

Daleko manji iznos, ali ne zanemariv, primio je još jedan Varaždinac kojeg je s vodeće pozicije odveo USKOK. Stanko Vitez baš poput Kezelja imao je utvrdu, ali njegova fotelja bila je ona pročelnika Upravnog odjela za prostorno uređenje. Početkom 2013., točnije 17. siječnja pa sve do 11. veljače, boravio je u istražnom zatvoru u Remetincu i to zbog sumnje da je tražio mito. USKOK sumnja da je za protuuslugu za izdavanje građevinskih i lokacijskih dozvola za jednu tvrtku preko reda tražio da se njemu i članovima obitelji prilikom kupnje tih stanova od te tvrtke odobri kupnja po cijeni daleko nižoj od tržišne te da je za tri stana koja je kupio od te tvrtke pribavio korist od najmanje 67.684,20 eura.

Vitez je otišao umirovinu, pa mu je zato isplaćena otpremnina

I on je primio otpremninu, ne zbog otkaza već zbog mirovine. Slučajno ili vjerojatno, svega nekoliko sati prije nego su USKOK-ovi istražitelji došli po Viteza na mjesto pročelnika postavljen je privremeni pročelnik Vlado Podbrežnički i to uz službeno objašnjenje da “Vitez nije zadovoljavao uvjete, tj. bio je inženjer geodezije, a nije imao potrebnu graditeljsku, arhitektonsku ili pravnu struku”. – Otpremnina u iznosu od 47.513,64 kuna isplaćena je 27. ožujka 2013. Kod računanja otpremnine uzimaju se zadnje neto plaće koje je primao prije početka spriječenosti za rad. Otpremnina se isplaćuje nakon donošenja rješenja o prestanku službe zbog odlaska u mirovinu – pojasnili su u Gradu Varaždinu.

Natalijino “plivanje”

U muškom društvu optuženih i osumnjičenih našla se i bivša ravnateljica Javne ustanove Gradski bazeni Natalija Žetko, koja je također primila otpremninu. Kaznena prijava protiv nje podignuta je još u studenom 2011. pod sumnjom da je od početka 2007. do sredine lipnja 2011. propustila evidentirati, obračunati, prijaviti i platiti porezna davanja i doprinose prema fondovima, u iznosu od oko 1.606.000 kuna, čime je za navedeni iznos oštetila državni proračun, a prošlog tjedna Županijsko državno odvjetništvo donijelo je i rješenje o provođenju istrage u ovom slučaju. Dva mjeseca nakon što se posumnjalo da je pronevjerila novac, Žetko je s Gradskim bazenima zaključila sporazum o otkaznom roku i otpremnini visine 45.320, a zatim je zaposlena u HEP-u.

Pravilna iznimka?

Jedina osoba koju je odvela policija, koja je s mjesta direktora samo nekoliko dana nakon toga maknuta i nije primila otpremninu, je bivši direktor Parkova Miljenko Ptiček. Policija ga je privela baš u ovo blagdansko vrijeme 2010., a optužnica Županijskog državnog odvjetništva koja ga tereti za više kaznenih djela zlouporabe položaja i ovlasti, zlouporabe ovlasti u gospodarskom poslovanju te poticanja na krivotvorenje službene isprave podignuta je u rujnu 2012. Županijsko državno odvjetništvo tereti ga da je kroz niz kaznenih djela Ptiček sebi i drugima pribavio materijalnu korist u visini od 1.057,142 kune. No Ptiček je zbog toga tužio Parkove.

Kaznena prijava nije bila razlog za otkaz Natalije Žetko

Pokrenuo je na Općinskom sudu u Varaždinu spor radi naplate 192.000 kuna temeljem ugovora o radu iz 2007. godine. Sudski spor je djelomično riješen u korist Parkova, a djelomično ga je sutkinja obustavila do okončanja drugih sudskih sporova koji se vode protiv Ptičeka, stoji u izvješću Parkova za 2012. godinu.
Očigledno, nejednako se postupalo u sličnim ili gotovo istovjetnim slučajevima. Ptiček je zbog sumnji USKOK-a odmah ostao bez posla i otpremnine, dok su ostali zadržali posao ili ga mirno napustili s otpremninama. Ako je potonje bilo tek posljedica poštovanja ugovora i načela da nitko nije kriv dok mu se ne dokaže suprotno, onda bi u slučaju osuđujućih presuda trebali uslijediti barem postupci za povrat otpremnina, odnosno naknadu prouzročene štete.

Pravni prostor od pritvora do presude dopušta otpremnine

Četvoro Varaždinaca koji su osumnjičeni za zlouporabu položaja i ovlasti nisu vodili privatne tvrtke već su radili u javnom sektoru. Znači, ukoliko su doista Miljenko Ptiček i Tomislav Kezelj kao direktori komunalnih poduzeća u djelomičnom vlasništvu Grada Varaždina oštetili ta poduzeća – to su učinili na štetu svih građana Varaždina. Isto tako i njihove su otpremnine nešto što se isplaćuje dijelom iz džepova građana. Otpremnina Stanka Viteza kao zaposlenika gradske uprave u potpunosti je isplaćena iz gradskog proračuna dok je Natalija Žetko oštetila Javnu ustanovu koja se velikim dijelom financira iz gradskog proračuna. Što je ispravno s neke pravne točke gledanja, da li je u redu da su čelnicima koji su pod sumnjom u zlouporaba položaja i ovlasti isplaćene otpremnine i to nekog zajedničkog gradskog novca upitali smo i profesora Pravnog fakulteta i vijećnika Roberta Podolnjaka.
– U konkretnim slučajevima koje navodite moguće je da bi određenom sudskom presudom bilo utvrđeno da su zaposlenici kojima je isplaćena otpremnina počinili tešku povredu iz radnog odnosa (primjerice zlouporaba položaja i ovlasti, koruptivne radnje itd.) međutim mi do danas nemamo, osim potvrđene ili podignute optužnice, nikakve sudske presude, čak niti prvostupanjske. A nikome se ne može reći da je učinio tešku povredu obveza iz radnog odnosa dok nema pravomoćne sudske presude. U tom međuprostoru između podignute optužnice, često i pritvora pa sve do konačne presude očito postoji mogućnost da se zaposleniku isplati otpremnina. To bi se moglo izbjeći eventualno tek u slučaju da je neki zaposlenik u pritvoru te ne može dolaziti na posao čime bi se stekli uvjeti za raskid radnog odnosa. No, ako bi  on u konačnom bio oslobođen na sudu imao bi pravo na potraživanja iz radnog odnosa – upozorava Podolnjak.
Što se tiče samih otpremnina, objašnjava Podolnjak, one proizlaze iz Zakona o radu, a konkretiziraju se kolektivnim ugovorom, pravilnikom ili menađerskim ugovorom.
– Pravo na otpremninu pripada radnicima koji kumulativno ispunjavaju pretpostavku neprekidnog dvogodišnjeg trajanja radnog odnosa i kojima poslodavac ugovor o radu okončava poslovno ili osobno uvjetovanim redovitim otkazom ugovora o radu, dok to pravo nemaju radnici kojima je otkaz ugovora o radu uvjetovan njihovim skrivljenim ponašanjem, niti radnici kojima je zbog njihovog ponašanja, teške povrede obveza iz radnog odnosa, izvanredno otkazan ugovor o radu. To pravo, također, ne pripada niti radnicima kojima ugovor o radu prestaje sudskim raskidom – kaže Podolnjak.

 

Izvor:
Foto:

U fokusu

FOTO Moćni Rafalei preletjeli nad sjeverom Hrvatske za oko 4 minute, jeste li ih vidjeli?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Veliko pojačanje obrani Republike Hrvatske su višenamjenski borbeni avioni Rafalei koji su u našu zemlju došli 25. travnja.

Povodom današnjeg svečanog obilježavanja 29. obljetnice vojno-redarstvene operacije Bljesak od 9 do 11 sati višenamjenski borbeni avioni Rafale Hrvatskog ratnog zrakoplovstva preletjet će područje Republike Hrvatske.

Dva hrvatska Rafalea već su se mogla vidjeti nad sjeverom Hrvatske jer su nad Koprivnicom bilu u 09:50, nad Ludbregom i Čakovcem u 09:52, nad Varaždinom u 09:54 i Krapinom u 09:56.

Morali ste biti jako točni ako ste ih željeli vidjeti, ali ako niste uspjeli zabilježila ih je nad Varaždinom kamera našeg Ivana Agnezovića. Čak i ako ih niste stigli vidjeti vjerojatno ste ih čuli.

Nastavite čitati

U fokusu

Rafalei danas prelijeću cijelu RH, evo kada “brišu“ iznad Varaždina i Čakovca

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Povodom svečanog obilježavanja 29. obljetnice vojno-redarstvene operacije Bljesak, u srijedu 1. svibnja 2024. godine u jutarnjim satima, od 09:00 do 11:00 sati višenamjenski borbeni avioni Rafale Hrvatskog ratnog zrakoplovstva preletjet će područje Republike Hrvatske.

Preletom iznad cjelokupnog teritorija Republike Hrvatske piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva izvest će svoju prvu zadaću višenamjenskim borbenim avionima Rafale u znak zahvalnosti i poštovanja prema svim sudionicima vojno-redarstvene operacije “Bljesak”, a posebno prema svim hrvatskim braniteljima koji su život položili za hrvatsku slobodu i samostalnost.

Dva hrvatska Rafalea preletjet će hrvatske gradove po sljedećim rutama i vremenima:

1. Velika Gorica 09:11 – Ivanić Grad 09:14 – Kutina 09:17 – Novska 09:18 – Okučani 09:20 – Nova Gradiška – Slavonski Brod 09:24 – Županja 09:28 – Vinkovci 09:30 – Vukovar 09:31 – Osijek 09:33 – Beli Manastir 09:36 – Belišće 09:38 – Valpovo – Našice 09:40 – Slatina 09:43 – Virovitica 09:45 – Bjelovar 09:48 – Koprivnica 09:50 – Ludbreg – Čakovec 09:52 – Varaždin 09:54 – Krapina 09:56 – Zaprešić – Samobor 09:59 – Jastrebarsko 10:01 – Karlovac 10:02 – Glina 10:05 – Petrinja – Sisak 10:07 – Velika Gorica.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje