Povežite se s nama

U fokusu

Ako JPP prođe, zaposlenici Grada morat će potpisati izjavu o tajnosti svih podataka!

Objavljeno:

- dana

GRADSKO VIJEĆE DANAS O JPP-U

Nakon Varaždinske županije, gradova Novi Marof i Ivanec te općina Sveti Ilija i Martijanec, čija su vijeća prihvatila sporazum o (do)gradnji šest škola po modelu javno-privatnog partnerstva, odluku bi danas poslijepodne trebao donijeti i Grad Varaždin.

Uoči sjednice koja počinje u 16 sati, gradski vijećnici primili su novi prijedlog Sporazuma o realizaciji projekta JPP-a.

Nakon što je prošli ponedjeljak na to upozorio nezavisni vijećnik Robert Podolnjak, u novi prijedlog sada su uvršteni rokovi prema kojima će trajanje JPP projekta biti određeno ugovorom na rok od 27 godina, pri čemu će se na rok pripreme i građenja odnositi 2 godine, a na rok uporabe 25 godina.

Isto tako, iznosi JPP naknada ponešto su smanjeni kod svih šest škola.

U slučaju da varaždinski vijećnici prihvate tu verziju sporazuma, čini se da će se ponovno morati sazivati sjednice općinskih i gradskih vijeća te Županijske skupštine. Naime, preostalih pet općina, gradova te Županija usvojili su Sporazum u kojem uopće nije naveden rok trajanja JPP ugovora, ali i s različitim iznosima JPP naknada.

Ugovori opet s oznakom tajnosti

Iz varaždinskog HDZ-a, iz kojeg su u ponedjeljak ustvrdili da će inicirati raspisivanje referenduma u slučaju prolaska JPP-a, danas su pak upozorili na “Izjavu o čuvanju povjerljivosti podataka za projekt JPP: Varaždinska županija i Grad Varaždin – škole”.

– Izjavu o čuvanju povjerljivosti podataka trebali bi potpisati svi zaposlenici, odnosno oni koji bi imali kontakt s JPP-om. Vijećnicima nije dana na uvid Izjava, a oni bi trebali danas odlučivati o dogradnji škola – istaknuli su.

Predsjednik županijskog HDZ-a Anđelko Stričak je još u ponedjeljak posebno upozorio da je najveći problem najnovijih JPP projekata činjenica da je komparator troškova tajan, a i da će ugovori opet nositi oznaku tajnosti.

Na konkretna pitanja – odgovora nema

Uoči nastavka sjednice Gradskog vijeća, mi smo od prof. dr. sc. Saše Marenjaka, autora Komparatora troškova javnog sektora za šest JPP projekata, pokušali dobiti odgovore na pitanja koja su prošli tjedan postavili vijećnici.

Zamolili smo ga da pojasni zbog čega su “rizici” u tradicionalnom modelu u slučaju šest škola na području Varaždinske županije čak 37 milijuna kuna viši u odnosu na gradnju po JPP-u, a pitali smo ga i na temelju čega se izračunava kapitalna vrijednost JPP projekta s obzirom da su “pale” kritike da je kapitalna vrijednost JPP-a čak 56 posto viša u odnosu na troškovnik po tradicionalnom modelu.

– Moram vas izvijestiti da ne mogu odgovoriti budući da je riječ o projektu koji je u tijeku te sukladno preuzetim obvezama prema naručitelju i Zakonu o javnoj nabavi nisam ovlašten za davanje odgovora na postavljena pitanja – odgovorio nam je prof. Marenjak.

Prof. Marenjak: JPP nije skuplji!

Napomeno je da je, kada su u pitanju JPP projekti, česti slučaj da se u medijima uspoređuju “kruške i jabuke”, a ne “kruške i kruške”.

– Još uvijek postoji vjerovanje da su to znatno skuplji projekti, nego kada bi se ti isti projekti realizirali klasičnim putem. Nažalost, to nije baš tako. Razlika je ogromna budući da se kod JPP ugovora ugovaraju ukupni životni troškovi građevina, u što su, osim troškova projektiranja i izgradnje (kapitalni troškovi), uključeni i troškovi financiranja, održavanja, zamjene istrošenih materijala i elemenata te često puta i troškovi uporabe (primjerice, struja voda, grijanje, usluge čišćenja, sigurnosti i slično), ali na razini od 25 do 30 godina uporabe tih građevina. Iz tog razloga evidentno je da se ovakvom krivom usporedbom izvode i potpuno krivi zaključci – ističe Marenjak.

Navodi da se i JPP model gradnje može kombinirati s fondovima EU.

– EU fondovi se mogu kombinirati i s tradicionalnim načinom izvedbe javnih građevina i s JPP ugovornim oblicima. Ali potrebno je razumjeti konzekvence odabira modela vezano uz tumačenje EUROSTATA i prekomjernog duga i deficita. JPP smanjuje javni dug i deficit, ako su projekti kvalitetno pripremljeni, a tradicionalni model ugovaranja povećava javni dug i deficit – napomenuo je.

Hoće li u to uvjeriti gradske vijećnike?

Izvor:
Foto: ARHIVA RT

U fokusu

Predrag Štromar nastavlja zastupati građansku, civiliziranu i umjerenu politiku

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Konstituiranjem 11. saziva Hrvatskog sabora i polaganjem prisege, saborski zastupnik HNS-a Predrag Štromar započeo je svoj četvrti zastupnički mandat. Djelovat će u Klubu zastupnika HNS-a i nezavisnih zastupnika zajedno sa zastupnicima Amirom Hodžićem i Veljkom Kajtazijem.

U svom radu i borbi za još prosperitetniju i uspješniju Hrvatsku i dalje ću biti snažno posvećen interesima i potrebama prije svega našeg Sjevera, kako bi i u narednom periodu ostvarili zacrtane ciljeve u realizaciji programa i projekata koji su pred nama – poručio je Predrag Štromar.

Posebnu pažnju, naglasio je Štromar, posvetit će zaštiti i jačanju liberalnih vrijednosti,  kako bi se  očuvali dostignuti standardi u zaštiti i promicanju ljudskih i manjinskih prava i dodatno ih ojačali.

Zastupajući politike HNS-a, Predrag Štromar i dalje će u Hrvatskom saboru biti glas građanske, civilizirane i umjerene politike kako bi očuvali političku stabilnost i kontinuitet razvojnih programa i reformi.

Nastavite čitati

U fokusu

Ostvarena rekordna izdvajanja Varaždinske županije za udruge civilnog društva

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Besplatne radionice za sve koji pružaju palijativnu skrb najteže oboljelim sugrađanima, promocija lokalno proizvedene hrane te proizvoda i usluga OPG-ova, omogućavanje  sportskih aktivnosti osobama s invaliditetom te poticanje mladih da aktivnije sudjeluju u društvenom životu i očuvanju povijesne baštine – to su četiri od čak 251 programa udruga koji će zahvaljujući potpori Varaždinske županije biti provedeni tijekom ove godine.

Rezultate Javnog natječaja za financiranje programa i projekata od interesa za opće dobro koje provode udruge na području Varaždinske županije u 2024. predstavio je danas župan Anđelko Stričak na prigodnoj svečanosti u Županijskoj palači na kojoj je bio predsjednik Županijske skupštine dr. sc. Josip Križanić, kao i županijski pročelnici Renata Skoko, dr. sc. Miroslav Huđek, Ljubica Božić i Darko Majhen.

– Nakon što smo dodijelili sredstva za različite programe u kulturi i sportu, po ovom javnom pozivu dodijeljujemo ukupno 235.425 eura za programe 251 udruge. Provodit će niz programa koji se odnose na gotovo sva područja života, na podršku osobama s invaliditetom, zaštitu zdravlja, socijalnu skrb, zaštu okoliša, na vatrogasce, branitelje, dragovoljce, ribolovce, lovce, poljoprivredne proizvođače,… Iz godine u godinu povećavamo sredstva za rad naših udruga. Često ističem da treba vrednovati trud i angažman svih njihovih članova, jer Županija mora prepoznati i podržati rad i entuzijazam svakoga tko je voljan sudjelovati u radu udruga te dati svoje slobodno vrijeme i novac – istaknuo je župan Stričak.

Podsjetio je da je za programe u kulturi dodijeljeno 206.330 eura, a za sportske udruge 280 tisuća eura.

– Ovo su rekordna izdvajanja Varaždinske županije za civilno društvo. Za programe udruga prijavljene kroz tri natječaja izdvojili smo 721.755 eura ili 15,8 posto više nego prošle godine, koja je tada bila rekordna – naveo je župan Stričak. 

Svečanost je bila prilika da se predstave programi udruga iz različitih područja.

Hrvatsko društvo medicinskih sestara u palijativnoj skrbi osnovano je 2015. godine, a s ciljem osnaživanja i stručnog usavršavanja medicinskih sestara u palijativnoj skrbi. Društvo ima sjedište u Varaždinu, gdje je i osnovano, ali djeluje na području cijele Hrvatske. Podršku Županije dobili su za program „Dostojanstvo palijativne skrbi u kući“.

– Naše Društvo je prije 10 godina osnovano u Domu zdravlja Varaždinske županije, kada je i započelo s intenzivnim zagovaranjem palijativne skrbi na području cijele Hrvatske. Kroz sve te godine članovi našeg društva sudjeluju u razvoju palijativne skrbi u suradnji s nadležnim ministarstvima i komorama, obrazovnim sustavom, radom u službama specijalističke palijative. Svoje znanje i vještine prenose organiziranjem besplatnih radionica za sve koji na bilo koji način pružaju palijativnu skrb. Upravo zbog toga nam je svih ovih godina iznimno važna podrška Varaždinske županije. Ovim projektom, kao i svima prethodnima želja nam je osnažiti sve one koji pružaju palijativnu skrb na području Varaždinske županije putem besplatnih radionica. Poznato je da oko 75 posto bolesnika želi do kraja svoga života ostati kod kuće, a naša dužnost kao zajednice je da im to omogućimo na dostojanstven način, što smo i istaknuli u nazivu ovogodišnjeg projekta – rekla je Nataša Dumbović, tajnica i jedna od osnivača Hrvatskog društva medicinskih sestara u palijativnoj skrbi, koja je prvi koordinator za palijativnu skrb u Hrvatskoj koji je ugovoren s HZZO-om. 

Lokalna akcijska grupa – Sjeverozapad sjedište ima u Lepoglavi, jedan su od 58 LAG-ova u Hrvatskoj, a djeluju na području sjeverozapadnog dijela županije koje obuhvaća 15 gradova i općina. Glavna zadaća LAG-a je promicati ruralni razvoj i pružati direktnu potporu lokalnom stanovništvu, a putem LEADER programa – inicijative Europske unije za potporu projektima koji će oživjeti ruralna područja i stvoriti nova radna mjesta. Potporu Županije dobili su za program „Promocija poljoprivrede i poljoprivrednih proizvoda s područja LAG-a Sjeverozapad“.

– Među 58 lokalne akcijske grupe u Hrvatskoj, LAG Sjeverozapad je sigurno u samom vrhu uspješnosti u provedbi natječaja iz Programa ruralnog razvoja. U proteklom programskom razdoblju dodijelili smo više od 2 milijuna eura bespovratnih sredstava kroz natječaje za male poljoprivrednike te za 14 jedinica lokalne samouprave s našeg područja. Kroz Mjeru 6.3. bespovratnim sredstvima podržali smo naše male poljoprivredne proizvođače, koji su tim sredstvima uglavnom obnovili poljoprivrednu mehanizaciju i tako povećali svoju konkurentnost na tržištu. Zahvaljujući Mjeri 7.4. općine i gradovi na našem području realizirali su projekte koji su prijavili na natječaj LAG-a, a koji su uglavnom bili vezani uz malu društvenu infrastrukturu. Na natječaj Županije javili smo se kako bismo proveli program za koji putem LEADER programa ne možemo dodjeljivati potpore, pa vam zahvaljujem što ste prepoznali naše program. Putem njega ćemo prvenstveno podizati svijest o važnosti lokalno proizvedene hrane, promovirati proizvode i usluge obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava te organizirati edukacijske radionice za naše poljoprivrednike – rekao je Emil Tkalec, LEADER menadžer i tajnik LAG-a Sjeverozapad.

Parasportski savez Varaždinske županije djeluje od 1992. godine, a okuplja osam klubova: Parapikado klub Varaždin, Klub paraviseće kuglane Varaždin, Parašahovski klub Varaždin, Boćarski klub cerebralne i dječje paralize Varaždin, Boćarski klub osoba s invaliditetom Hvidra Varaždin, Plivački klub Vidra, Parastolnoteniski klub osoba s invaliditetom Varaždin i Košarski klub invalida Varaždin. Na natječju su dobili potporu za svoj program „Sport za sve – parasportski program za osobe s invaliditetom u Varaždinskoj županiji“, o čemu je više rekao tajnik Saveza Krunoslav Pavlinec.

– Glavni cilj ovog našeg programa je osigurati pristupačne sportske aktivnosti za osobe s invaliditetom, a time u osam naših klubove uključiti nove članove, pa tako i djecu i mlade s teškoćama u razvoju. Angažirat ćemo stručne trenere i podršku za bavljenje pikadom, šahom, boćanjem, visećom kuglanom i boccijom. Bilo kakva sportska aktivnost ima pozitivne učinke na zdravlje osoba s invaliditetom, no isto tako želimo doprinijeti socijalnoj integraciji te potaknuti zajedništvo, prijateljstvo i druženje među članovima našeg Saveza – rekao je Pavlinec.

Udruga Črni Maček Ludbreški već niz godina brižno čuva tradiciju fašnjakovanja u Ludbregu, staru 511 godina. Do 1998. djeluju kao Ludbreški fašnjanski odbor, a od 1998., dakle već 26 godina, kao udruga Črni Maček Ludbreški. Od Varaždinske županije su dobili potporu za program „Ludbreg – grad proštenište, hodočašća i legendi“. 

– Pod sloganom „Pravo na ponos naslijeđa i njegovanje tradicije običaja kraja i grada“ naša udruga njeguje narodne običaje našega grada i kraja. Ponosni smo što su pronađeni pisani dokumenti koji pokazuju da su se događanja slična fašnjaku u našem kraju odvijala još davne 1411. godine. Danas sudjelujemo u organizaciji raznih kulturnih i društvenih događanja u Ludbregu, kao što su Fašnjak, Rođendan Ludbrege, Ljetni cinkuš ludgreški, Ludbreški jesenski karneval i druge. S obzirom da Ludbreg ima i rimsko naslijeđe, ovim projektom ćemo nastojati animirati što veći broj mladih da aktivnije sudjeluju u društvenom životu i očuvanju povijesne baštine. Nažalost, u posljednje vrijeme, kao i većina drugih neprofitnih udruga, ”bijemo teški boj s financijama, zbog čega smo se i prijavili na ovaj natječaj. Zahvaljujemo Županiji što je prepoznala naš rad i program te nam dodijelila potporu – rekao je Dražen Filipović.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje