Povežite se s nama

U fokusu

Pune tri godine će dolaziti na posao, ali neće smjeti raditi?!

Objavljeno:

- dana

U slučaju razvlaštenja Natalije Martinčević

Hoće li se u Gradu Varaždinu dogoditi ista situacija kao u Gradu Splitu?

Sada bivši splitski gradonačelnik Željko Kerum je početkom prosinca 2012. godine svoju prvu suradnicu Anđelku Visković razvlastio svih dužnosti: od obavljanja svih poslova u Gradu pa do prava nastupa u javnosti u funkciji zamjenice gradonačelnika. Razvlaštena dogradonačelnica je šest mjeseci dolazila na posao i primala plaću, a nije smijela ništa raditi.

(Ni)je dio tima

Ista sudbina mogla bi zadesiti Nataliju Martinčević, dojučerašnju prvu suradnicu varaždinskoga gradonačelnika Gorana Habuša. Prošli tjedan je i službeno isključena iz HNS-a. S mjesta zamjenice gradonačelnika ne može biti smijenjena, jer je na tu dužnost izabrana na neposrednim izborima, kao dio tima kojeg, uz nju i Habuša, čini i dogradonačelnik Vjeran Radelić iz SDP-a. No Natalija Martinčević bi vrlo brzo mogla ostati bez ikakvih ovlasti.
– Gradonačelnik odlučuje koje će ovlasti dati kojem zamjeniku. Sukladno tome, Natalija Martinčević više neće imati one ovlasti koje je dosad imala. Dio toga će pasti na moja leđa, dio na leđa pročelnika, a Grad će funkcionirati najnormalnije – rekao je Habuš.

Habuš poput Keruma: bivši gradonačelnik Splita razvlastio je svoju zamjenicu

Smatra da je to najnormalnija praksa. – Budimo realni, nitko od nas nije dobio izbore samo na ime i prezime, nego smo ih dobili kao predstavnici koalicije. Kad netko odluči da više ne želi biti dio tima, da želi osnivati neku drugu stranku, onda ne može očekivati da bude dio tog tima – jasan je Habuš.

Natalija Martinčević se slaže s tim da su izabrani kao tim, ali, suprotno od Habuša, smatra da u ovom slučaju nije i ne može biti presudno tko je u kojoj stranci, jer i nju i njega glasovi dobiveni na izborima obvezuju da rade.

– Građane naša politička preslagivanja ne zanimaju, nego ih zanima da radimo i imamo rezultate. To što više nisam članica HNS-a, ne znači da sam odustala od vrijednosti za koje sam se zalagala. Štoviše, i dalje se zalažem za iste vrijednosti, naročito za projekte koje sam pokrenula. To što sam kritizirala način rada vrha HNS-a, doista nema veze s LED rasvjetom ili gospodarskim projektima u Gradu Varaždinu. Grad ima puno problema koje treba rješavati, a ja sam spremna raditi – ističe Natalija Martinčević.

O tome što će učiniti te razmišlja li o tome da sama podnese ostavku, odlučit će, napominje, tek kada dobije službenu odluku gradonačelnika.

Neviđena glupost

Ako ju Habuš razvlasti, a ona ne podnese ostavku, doći će do apsurdne situacije. Moglo bi se čak dogoditi da Natalija Martinčević pune tri godine (koliko je ostalo do kraja mandata) dolazi na svoje radno mjesto u Gradsku vijećnicu i prima plaću, ali neće smjeti raditi!

U Gradu Varaždin trenutno volontira, a plaću prima kao saborska zastupnica. Međutim, prof. dr. sc. Robert Podolnjak s Pravnog fakulteta u Zagrebu, koji je i gradski vijećnik, upozorava da aktualnu dogradonačelnicu ništa ne sprečava da u bilo kojem trenutno zatraži da dužnost obnaša profesionalno.

Goran Habuš: “Kad netko odluči da više ne želi biti dio tima, da želi osnivati neku drugu stranku, onda ne može očekivati da bude dio tog tima.”

– Ako se na to odluči krajem sljedeće godine, kada joj istječe saborski mandat, to znači da bi dvije godine mogla primati plaću, a ne bi smjela raditi ništa. Problem je zakonsko rješenje, koje ne mogu nazvati drugačije nego idiotarijom, neviđenom glupošću. Na to sam upozoravao prilikom donošenja Zakona o izborima općinskih načelnika, gradonačelnika, župana i gradonačelnika Zagreba. Hrvatska je jedina zemlja u kojoj se gradonačelnici, načelnici i župani biraju na neposrednim izborima zajedno sa svojim zamjenicima – kaže Podolnjak.

Ističe da je to u praksi već donijelo niz problema. – Split, a sada i Varaždin nisu jedine jedinice lokalne samouprave u kojima je došlo do raskola između (grado)načelnika i zamjenika. U pravilu se događalo da načelnici nisu željeli povjeriti ovlasti svojim zamjenicima, pri čemu je glavni razlog bio taj što bi povjeravanjem značajnih poslova sami sebi stvorili konkurenciju – navodi Podolnjak.

Natalija Martinčević: “To što sam kritizirala način rada vrha HNS-a, doista nema veze s LED rasvjetom ili gospodarskim projektima u Gradu Varaždinu.”

Upozorava da je odnos između (grado)načelnika i zamjenika loše zakonski uređen. – Oni su izabrani kao tim i morali bi raditi zajedno do kraja mandata. Međutim, kada su ovlasti u pitanju, nema nikakvih zakonskih prepreka da gradonačelnik razvlasti svojega zamjenika. Najveća glupost je to da zakon omogućuje da građani plaćaju dužnosnika koji ne smije raditi. Ne samo za vrijeme mandata, nego još i šest mjeseci nakon isteka mandata – upozorava Podolnjak.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje