Povežite se s nama

U fokusu

Najveće naknade dobit će izborna povjerenstva u Varaždinu, Čakovcu… Evo kome ide više od 1300 eura!

Objavljeno:

- dana

U izborna povjerenstva koja će provoditi travanjske izbore za Hrvatski sabor imenovano je ukupno 7. 631 osoba, a za njihove naknade osigurano je oko 3, 1 milijun eura, doznaje se u Državnom izbornom povjerenstvu (DIP).

Izborna povjerenstva 11 izbornih jedinica te 556 općinskih i gradskih izbornim povjerenstava imaju stalni i prošireni sastav, u stalni su imenovane 3. 402 osobe, suci i istaknuti pravnici, u prošireni 4. 229 osoba koje ne moraju biti pravnici, piše Poslovni.hr.

DIP je odredio koliku će naknadu za svoj rad dobiti članovi izbornih povjerenstava. Kod određivanja naknade za izborna povjerenstva deset izbornih jedinica u Hrvatskoj kriterij mu je bio broj izbornih povjerenstava i broj biračkih mjesta u svakoj jedinici.

Slijedom toga, najvišu će naknadu dobiti članovi izbornog povjerenstva 3. izborne jedinice, svaki od šest članova stalnog sastava, po 1. 390 eura neto, a svaki od osam članova proširenog sastava po 695 eura neto.

Najmanju naknadu dobit će članovi izbornog povjerenstva 1. izborne jedinice, svaki član stalnog sastava po 950 eura neto, a svaki proširenog po 475 eura neto.

DIP-ov kriterij za određivanje naknade za općinska i gradska izborna povjerenstava bio je broj biračkih mjesta na području svake pojedine općine, odnosno svakog grada, s tim da je gradskim povjerenstvima u kojima će se prikupljati izborni materijal, naknada veća 20 posto.

Tako će u spomenutoj, 3. izbornoj jedinici najveće naknade dobiti izborna povjerenstva u Varaždinu (po 590 eura neto članovi stalnog sastava, po 295 eura neto članovi proširenog), Čakovcu i Ivancu (stalni sastav po 480 eura neto, prošireni po 240), a najmanje članovi izbornog povjerenstva općine Dekanovec (po 280 eura članovi stalnog, a po 140 eura neto članovi proširenog sastava).

 Iznimno od tih pravila, članovi stalnog sastava izbornog povjerenstva 12. izborne jedinice u kojoj svoje zastupnike biraju pripadnici nacionalnih manjina, a koju čini cijela država, dobit će naknadu od 800 eura neto po osobi, a stalni sastav Gradskog izbornog povjerenstva Grada Zagreba (1., 2. i 6. izborna jedinica) po 1.000 eura neto.

U fokusu

Istraživanje: značajan broj Hrvata ne može si priuštiti skuplje vrste mesa

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

I dok meso svakodnevno jede svaki četvrti Hrvat, što jasno govori o popularnosti ove namirnice, dublja segmentacija govori da su građani cjenovno osjetljivi te da se manje konzumiraju skuplje vrste mesa i mesnih prerađevina kao što su teletina i janjetina te pršut i kulen

Potražnja za ovim delicijama raste i uoči Uskrsa pa su na portalu jatrgovac.com upravo u tom periodu proveli istraživanje o stavovima i navikama hrvatskih građana kada je riječ o konzumaciji mesa, mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda. Također, dobivene odgovore su usporedili s istovjetnim istraživanjem provedenim u 2022. godini.

Učestalost konzumacije pokazuje značajan rast jer je onih koji svakodnevno jedu meso ove godine za 5 % više, odnosno imamo ih 25 %, što znači da svaki četvrti Hrvat meso jede svakodnevno. Ipak, najviše je onih koji meso konzumiraju nekoliko puta tjedno, kojih ove godine imamo ukupno 64 %, dok ih je prije dvije godine bilo 5 % više. Razmjerno manji udjeli odnose se i na manje učestale konzumacije pa tako ove godine imamo 6 % onih koji meso jedu nekoliko puta mjesečno, a 2 % ispitanika kaže da meso jede rijetko. Da ne jede meso ističe svega 3 % ispitanih građana.

Piletina je uvjerljivo najpopularnija vrsta mesa koju najčešće konzumira 53 % građana, što je 2 % manje nego u 2022. godini. Na drugom je mjestu svinjetina s 36 % udjela uz 4 % rasta, dok su ostale vrste mesa značajno manje popularne. Tako se za teletinu najčešće odlučuje 7 % građana, puretinu bira 3 %, a janjetinu svega 1 % konzumenata mesa u Hrvatskoj.

Kada je pak riječ o tome koju vrstu mesa najviše vole onda su dobiveni rezultati podosta drugačiji od onoga što se najčešće konzumira. Naime, iako su piletina s 38 % te svinjetina s 26 % i ovdje na vrhu poretka omiljenih vrsta mesa, ipak su njihovi udjeli značajno manji. Da teletinu s 18 % i janjetinu s 12 % kombinirano preferira gotovo trećina građana (30 %), a najčešće konzumira svega 8 % njih, govori u prilog tome da si ove skuplje vrste mesa značajan broj građana ne može priuštiti.

Kod kategorije mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda hrvatski građani najčešće konzumiraju slaninu, slijede kobasice, šunka, pršut, parizer, kulen i vratina.

Kada je riječ o tome koju vrstu mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda najviše vole onda je i ovdje na vrhu slanina s 29 % udjela u oba istraživanja, ali odmah iza je s 28 % udjela pršut.

Nastavite čitati

U fokusu

Iz Varaždinske županije u inozemstvo je od ulaska Hrvatske u EU otišlo 39 liječnika

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon završetka epidemije Covida, opet raste broj liječnika koji iz Hrvatske odlaze u inozemstvo.

Prema službenim podacima Hrvatske liječničke komore, lani je iz Hrvatske u inozemstvo otišlo najviše liječnika dosad – čak 158. Ukupno nas je od ulaska Hrvatske u EU 2013. godine napustilo 1214 liječnika.

Najviše je liječnika dosad otišlo raditi u Njemačku, njih 356, te Veliku Britaniju (163). Prosječna dob naših liječnika u inozemstvu je 36 godina i imaju u prosjeku osam godina staža.

Iz Međimurja je otišlo 16 liječnika, iz Zagorja 25, a iz Varaždinske županije 39 liječnika.

U Hrvatskoj je zaposleno ukupno oko 16.400 liječnika, od čega je oko 90 stranih državljana. U kliničkim bolničkim centrima radi ih 4100, općim bolnicama 3400, a domovima zdravlja 2300. U Međimurskoj županiji radi 302, a u Varaždinskoj 528 liječnika.

Izvor: Danica

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje