Povežite se s nama

U fokusu

Šteta za Županiju od 10 do 30 milijuna kuna, a nitko za to nije odgovoran?!

Objavljeno:

- dana

U stečaju završila Gara Secundus

Gara Secundus, tvrtka kćer Garancijske agencije Varaždinske županije, završila je u stečaju!

Riječ je o tvrtki koja je osnovana za mandata župana Radimira Čačića i to radi kupnje dionica Vaba banke, odnosno osnovana je za “razvoj malog i srednjeg poduzetništva, upravljanje dionicama te podršku Garancijskoj agenciji putem povećanja jamstvenog i kreditnog potencijala i smanjenja troškova poslovanja”.

Insajdersko trgovanje

Gara Secundus u stečaju je završila, neslužbeno doznajemo, jer je bila nelikvidna. Osim toga, dionice Vaba banke bile su blokirane kao jamstvo za kredit. Gara Secundus, naime, u Erste je banci radi kupnje dionica Vabe digla kredit od čak 11 milijuna kuna, a kao jamstvo poslužile su upravo Vabine dionice. Po takvome, Erste banka nad dionicama Vaba banke ima založno pravo, pa će se u stečaju vjerojatno vidjeti što će s njima napraviti.
Kupnja tih dionica 2007. godine mnogima je bila sporna, no u Županiji i Gradu, koji također ima udio u Vabi, tvrdili su da se dionice kupuju s ciljem „stvaranja jake Vaba banke, kao što je nekad bila Varaždinska banka i stvaranja jake komunalne banke iza koje stoji regionalna samouprava“.

Kupnja dionica Vaba banke mnogima je 2007. godine bila sporna

– Prema našim informacijama, Gara Secundus kuplla je 76.000 dionica. Kupljene su 24. listopada 2007. i to po cijeni od 140 kuna. Na Burzi su bile 479,55 kuna, dok danas te dionice vrijede 5,5 kuna, možda i manje. Ako je kupovano po 140 kuna onda je šteta za Županiju 10,2 milijuna kuna, a ako je po burzovnoj cijeni, tada je šteta veća od 30 milijuna kuna. Nitko dosad konkretno nije odgovorio na to pitanje. To je već odavno trebalo istražiti državno odvjetništvo, jer je možda riječ od insajderskom trgovanju dionicama. Od prvog dana naš je stav da Garu Secundus nije trebalo osnivati. Osnovana je kao tvrtka kćer Gare i to kako ne bi trebala podnositi izvješća Županijskoj skupštini. Žalosno je što županije osnivaju tvrke koje se bave “muljažama”. Kakva je to poruka obrtnicima i poduzetnicima? Upitno je temeljem čega su dionice kupljene, jer o kupnji i prodaji dionica Županijska skupština nikad nije odlučivala – kaže hadezeov županijski vijećnik Anđelko Stričak.

Strmoglavi pad

Da je vrijednost dionica tijekom godina izrazito pala, pokazuje i financijsko izvješće Gare Secundus za prošlu godinu, u kojem se navodi da je ulaganje u Vaba banku na početku razdoblja iznosilo 10,6 milijuna kuna, dok je procijenjena tržišna vrijednost 31. prosinca 2011. godine iznosila svega 980.440 kuna.
– Mi nismo ni znali da postoji Gara Secundus, jer je o tome odlučeno na Županijskom poglavarstvu, čije su sjednice u Čačićevo vrijeme bile tajne. Za nju smo saznali kad sam preuzeo mjesto župana. Što će uopće sada biti s dionicama? Netko treba odgovarati za ovu situaciju, no hoće li, o tome na kraju odlučuje politika – kaže bivši župan i aktualni županijski vijećnik Zvonimir Sabati (HSS).

I dok oporba računa štetu koja je nastala kupnjom Vabinih dionica, aktualni župan Predrag Štromar, koji je Čačiću bio zamjenik, kaže da Županija stečajem Gare Secundus ništa ne gubi, kao ni Gara. – Gara Secundus nije kupovala dionice za Županiju, niti je Županija davala kakva jamstva, kao ni Gara. Izgubljen je jedino temeljni kapital od 20.000 kuna, koji je bio uložen u osnivanje Gare Secundus – rekao je aktualni župan. Iako kaže da Županija ništa ne gubi, Štromar veli da je kupnja dionica ipak bila loša odluka.

Dionice su kupljene radi “stvaranja jake komunalne banke iza koje stoji regionalna samouprava“

Udio Gare secundus u temeljnom kapitalu Vaba banke, prema izvješću koje je 2010. godine Županijskoj skupštini podnio direktor Gare i Gare Secundus Tomislav Šipek iznosio je 4,31 posto, na osnovu čega je ostvarivala prihod od 1.5 milijuna kuna godišnje. Danas je situacija bitno drukčija. 

– Već se dugo nagovještao stečaj Gare Secundus, župan i njegovi to su davno htjeli. Pitanje je sada koliki su dugovi, tko je za njih odgovoran i hoće li netko odgovarati. Ispada da će sada Erste banka, koja je dala kredit Gari Secundus, postati suvlasnik Vaba banke – kaže laburist Siniša Miličić, županijski vijećnik koji je još lani prozivao Županiju zbog županijskih tvrtki koje gomilaju dugove te tražio njihovo gašenje. Od Županije smo inače tražili službeni odgovor zašto je došlo do stečaja Gare Secundus, koliki su joj dugovi i tko su dužnici, no samo su odgovorili da je u Gari Secundus pokrenut stečajni postupak te da je za sve izjave mjerodavna stečajna upraviteljica Lidia Belamarić. Ona je, pak, prošloga tjedna bila na godišnjem odmoru. Inače, ročište vjerovnika na kojem će se ispitati prijavljene tražbine održat će se 14. listopada, kada bi se trebalo odlučiti i o daljnjem tijeku stečajnog postupka.

Propalo ulaganje

Među onima koji su upozoravali na loše posljedice ulaganja u banku bio je i nezavisni gradski vijećnik Robert Podolnjak.
Zanimljivo je i to što ni Grad ni Županija nisu dionice banke kupovali od Vabe, nego od Fime, odnosno Validusa.
– Grad je kupio 38.500 dionica za otprilike 5,4 milijuna kuna. Sjećam se da su nam to prezentirali bez ikakvih pisanih materijala, govoreći o kupnji kao dobrom projektu. Inače, prodajom dionica na burzi dobili bismo 1,7 milijuna kuna, a dali smo 5,4 milijuna. Dakle, izgubili bismo 3,7 milijuna kuna.
Međutim, prodaja nije bila moguća zbog opcijskog ugovora, prema kojem je Grad mogao dionice prodati do 1. kolovoza 2012. po cijeni od 140 kuna, uvećanoj za 15 posto godišnje, ali ne Validusu, od kojeg ih je kupio, već Fima grupi, potpisniku opcijskog ugovora, koja više ne postoji. Taj je novac, nažalost, propao i sve se na kraju svodi na političku odgovornost – rekao je Podolnjak

Anđelko Stričak (HDZ), županijski vijećnik: “Sve je odavno trebalo istražiti državno odvjetništvo, jer je možda riječ od insajderskom trgovanju dionicama.”

Zvonimir Sabati (HSS) bivši župan: ” Mi nismo ni znali da postoji Gara Secundus, jer je o tome odlučeno na tajnoj sjednici Županijskog poglavarstva.”

Predrag Štromar (HNS),
župan: “Dionice Gara Secundus nikad nije kupovala za Županiju, niti joj je Županija za to davala kakva jamstva.”

Siniša Miličić (Laburisti),
županijski vijećnik: “Već se dugo nagovještao stečaj. Pitanje je sada koliki su dugovi, tko je za njih odgovoran i hoće li netko odgovarati.”

Izvor:
Foto:

U fokusu

Bakić o Varteksu: Pokušava li netko već duže vrijeme jeftino otkupiti dugove od banaka?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Radnici nekadašnjeg tekstilnog diva Varteksa trenutno su u štrajku zbog neisplata plaća.

>>FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Na njihov štrajk i tešku situaciju u tvrtki osvrnuo se Nenad Bakić, nekadašnji najveći dioničar.

– Kod Varteksa je ključna stvar sljedeća: da li netko već duže vrijeme pokušava jeftino otkupiti dugove od banaka? Ako da, znate što to znači.

Da li moguće da takvi pokušaji odlažu mogućnost razrješenja krize prodajom neaktivne imovine, što Varteks i dužan napraviti prema predstečajnoj nagodbi? Jer naravno ako netko pokušava otkupiti dug, nije mu u interesu da se prije toga taj dug zatvara.

Kome odlaze novci od prodaje imovine? S druge strane, postoje li vjerovnici koji su predložili otpis dugova? Tko naplaćuje kamate i je moguće da one idu i do 12%?

To su ključne stvari – sve ostalo je magla.

Ohrabrujem one koji možda znaju više o tome, naročito sindikate, da upoznaju javnost s time – ističe Bakić na svojem Facebooku.

Nastavite čitati

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje