Povežite se s nama

Kultura

U utvrdi Čanjevo vjerno dočarati kako se živjelo u srednjem vijeku

Objavljeno:

- dana

POVRATAK U PROŠLOST

Na obnovu utvrde Čanjevo u Visokom dosad je potrošeno oko 1,8 milijuna kuna. To je gotovo dva puta više od izvornog proračuna siromašne Općine podno Kalnika. S obzirom da u Visokom nema konzervatora, restauratora ili arheologa, domišljato općinsko vodstvo osnovalo je Povjerenstvo za istraživanje utvrde na čelu s Anđelkom Stričakom.

Priča o obnovi utvrde počela je još 2003. godine. Od tada do danas zastoj je bio samo 2012. godine, kad je izostalo sufinanciranje resornog ministarstva. Radovi su ponovno započeli prije desetak dana.
– Slijedi još jedna godina arheoloških iskapanja, potom projekt obnove i prezentacije gdje ćemo neke prostorije prikazati kakve su bile nekada, prije 300 do 400 godina, a ostalo će biti za sigurnu šetnju. Sve pokretne nalaze za sada čuvamo u OŠ Visoko, a krajnji cilj je osnivanje Zavičajnog muzeja ili podružnice Arheološkog muzeja. Sve je na razini ideje i inicijative – naveo je Željko Trstenjak, arheolog pri Ministarstvu kulture prošli tjedan kada je Općina Visoko organizirala posjet utvrdi.

 

Na nalazištu danas rade arheolozi Ivica i Siniša. Istrian i Dalmatinac.

Ove godine najvredniji nalazi su koštana frula te pečnjak s prikazom Bogorodice i djeteta

– Što se tiče arhitekture, dosad je obrađeno 90 posto nalazišta. Nalazište nam otkriva način života u utvrdi. Prođeni su kuhinjsko posuđe, stolno, metalni predmeti koji su dijelovi nošnje ili kopči za konjska sedla. Ove godine najvrijedni nalazi su koštana frula te pečnjak sa prikazom Bogorodice i djeteta – rekli su arheolozi.
Dio artefakata pohranjen je u školi, jedan u Zagrebu, a od Nove godine restauracija će se obavljati u međunarodnom centru za arheologiju u Zadru. – Najvredniji nalazi poput Ruže vjetrova i ljetne pipe zasad se čuvaju u Centru za podvodnu arheologiju – rekao je Trstenjak.

Umalo kamenolom

Kad se započelo s obnovom, znalo se da to neće biti nimalo lagan zadatak. Utvrda Čanjevo uz Grebengrad spada među najznačajnije utvrde u našoj zemlji, a nije bila ucrtana niti na jednoj karti, slici ili skici. Nedostatak zapisa rezultirao je i relativnim neznanjem o utvrdi, koja je uz Grebengrad sigurno jedna od najimpozantnijih i najvećih. Tome svjedoče i dosadašnji nalazi koji se ne čuvaju u nekom muzeju, nego u OŠ Visoko.
– Zakon o zaštiti i očuvanja kulturnog blaga zahtijeva da se sve nađeno na nalazištu čuva u muzejima. Odluku o tome donosi vijeće za kulturna dobra. Ovoga puta je napravljena iznimka, jer su ovdje osigurani kvalitetni uvjeti za čuvanje baštine. Najprimjerenije je da ono što se u nekom kraju pronađe ondje i ostane. U ime kluba HDZ-a tražili smo u Županijskoj skupštini da vidimo postoji li mogućnost za otvaranje Arheološkog muzeja sjeverozapadne Hrvatske. Sve je više tih utvrda koje se iskapaju, a recimo ovdje nema arheologa, restauratora koji bi o tome vodili brigu. Jednostavno se bojimo da sutra ne dođe netko drugi i ne kaže da to više ne možemo održavati u Visokom, nego sve mora u Zagreb – navodi Anđelko Stričak.

 

Kad se započelo s obnovom, znalo se da to neće biti nimalo lagan zadatak

Hrvatski restauratorski zavod obavio je radove, a sve vezano za zaštitu i konzervaciju obavili su domaći majstori. Srećom, visočki kraj je nekada bio poznat po eksploataciji kamena pa je ovdje još uvijek niz građevina od klesanog kamena.
Namjera je da utvrda Čanjevo što vjernije prikazuje srednjovjekovni život, oružje, običaje… Bit će prava atrakcija i sva je sreća da nije pretvorena u kamenolom. – Na tome je mjestu planirana namjera bila ekploatacija kamena. Zaista bi bila šteta zbog to malo kamena izgubiti ovako vrijedan povijesni spomenik – zaključili su arheolozi.

Izvor:
Foto:

Kultura

U Muzeju Međimurja izložba “Oton Iveković – slikar Zrinskih“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Izložbom Otona Ivekovića, velikana historijskog slikarstva i istaknutog predstavnika hrvatske moderne, Muzej Međimurja Čakovec obilježava 70. obljetnicu svoga postojanja. Izložba se otvara u petak, 10. svibnja u 19 sati.

Iz iznimno velikog i značajnog slikarevog opusa, za ovu izložbu odabrana su vrlo specifična djela, tj. niz radova na temu događaja i likova iz povijesti velikaške obitelji Zrinski, koji svjedoče o Ivekovićevoj okupiranosti poviješću ove obitelji i njezinom tematiziranju u umjetničkim djelima od samih početaka slikarskoga djelovanja.

Upravo zbog toga je za vrijeme studija na bečkoj Likovnoj akademiji dobio nadimak „Zrinjimaler” – slikar Zrinskih!

Izložba prezentira niz inačica poznatog „Rastanka Zrinskog i Frankopana od Katarine Zrinske“, počevši od prve verzije slike nastale 1887. godine koju je Oton izradio kao dokaz svog talenta umjesto prijemnog ispita, kada je kao mladić s devetnaest godina odlučio krenuti na bečku Likovnu akademiju. Osim „Rastanka“, na izložbi su prisutne i kompozicije velikog formata „Nikola Šubić Zrinski u Sigetu“ i „Zrinski i Sokolović u Sigetu“, zatim „Ivan Gnade – posljednji Zrinski“, kao i akvareli starih hrvatskih gradova i utvrda koji su bili u posjedu Zrinskih, rađeni za Milenijsku izložbu 1898. u Budimpešti.

Autorica izložbe je dr. sc. Snježana Pintarić, renomirana povjesničarka umjetnosti i muzejska savjetnica, koja za ovu izložbu kaže:

„Ako bi slike trebale imati neki svoj autentični ambijent, prostor u kojem njihovo postojanje ima puno opravdanje, a umjetnički izraz najjači učinak, ako postoji neko okruženje u kojem ćemo osjećati jedinstvo umjetničke namjere i dojma kojeg umjetničko djelo ostavlja u oku promatrača, onda je to u ovom trenutku zasigurno prostor Staroga grada Zrinskih u Čakovcu. Predstavljanjem Otona Ivekovića u Muzeju Međimurja Čakovec završeno je na najljepši način jedno uzbudljivo putovanje od punih stotinu i trideset godina u kojem su, dvorac sa svoje strane, a umjetnik s druge, prošli kroz bure i oluje, doživljavali uspone i padove, bili zaboravljani i zanemarivani, da bi nakon desetljeća ponovno bili otkriveni i adekvatno valorizirani. Mogli bismo isto tako reći da su se slike Otona Ivekovića, iako nisu naslikane ovdje, vratile u Čakovec! Vratile su se u stvarni prostor kojeg je u svojoj imaginaciji Iveković stvorio davne 1887. kada je kao netom završeni đak Obrtne škole, pun prkosa i želje za učenjem slikarskog zanata, sa slikom pod rukom kao dokazom svojeg talenta, krenuo pješice u Beč, prijestolnicu Austro-Ugarskog Carstva da bi se upisao na tamošnju Likovnu akademiju i da bi postao hrvatskim historijskim slikarom.”

Nastavite čitati

Kultura

U Čakovcu 8. i 9. svibnja 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U prekrasnom mjesecu svibnju očekuje nas u Čakovcu 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“.

Prvi dan ove manifestacije, u srijedu 8. svibnja u 13 sati u zgradi Scheier, održat će se koncert studenata Muzičke akademije u Zagrebu, točnije, gudačkog kvarteta imena Visio quartet u sastavu Lea Tvrtković, violina, Vid Krešimir Pavčnik, violina, Vid Ilčić i Lovre Tunuković, violončelo.

Drugi dan, 9. svibnja, u 19 sati slijedi otvorenje izložbe radova učenica i učenika Odjela za likovnu umjetnost i dizajn i smjera Web dizajner Graditeljske škole Čakovec pod nazivom „Tragovima Slavenskog“.

Nakon izložbe program se nastavlja u dvorani Zrinski zgrade Scheier, svečanom dodjelom Nagrade grada Čakovca i koncertom u čast nagrađenoj skladateljici i dakako, Josipu Štolceru Slavenskom.

Ovogodišnja laureatkinja Mirela Ivičević, onima koji iz godine u godinu prate Majski, poznata je kao skladateljica koja nije prvi put dobitnica Nagrade Grada Čakovca. Iako nagrađenu skladbu zbog tehničkih uvjeta nećemo čuti na Večeri laureata, solistica Lucija Stilinović i Ansambl Synchronos izvest će dva izabrana djela iz njenog opusa, dok će nam uživanje u nastavku koncerta i djelima Slavenskog omogućiti Kvartet Sebastian uz sopranisticu Katarinu Toplek Horvat.

Ulaz na programe je slobodan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje