Povežite se s nama

U fokusu

HRAST o preblemu smeća: “Gradonačelnik zabija glavu u pijesak”

Objavljeno:

- dana

VIJEĆNICI HRASTA O NERIJEŠAVANJU PROBLEMA OTPADA

– Ova gradska vlast nije baš ništa učinila u pitanju zbrinjavanja otpada. Štoviše, nizom pogrešnih političkih odluka, koje su rezultirale potpuno nepotrebnim i nezakonitim pravnim postupcima i aktima, i očito neadekvatnom i neefikasnom koordinacijom sa središnjom vlasti dovela je problem baliranog otpada u stanje apsurda – očitovali su se članovi HRASTA u priopćenju koje potpisuje vijećnik Željko Cecelja uoči sjednice Gradskog vijeća zakazanog za ponedjeljak.

HRAST-ovci navode da je gradonačelnik svojim nečinjenjem ili neznanjem doveo građane ovog grada u potencijalne višemiljunske gubitake u novcu, nenadoknadive u zagađenju okoliša što već svi znaju iako je na posljednoj sjednici, uz podršku određenog dijela gradskih vijećnika, pompozno obećao da se taj problem rješava na “najvišem nivou”.

Gradonačelnik stvari rješava prečicama, mimo javnosti

– Na toj sjednici vijećnici su bili zatečeni njegovim stavom da “neke stvari” on ne mora priopćavati javno jer, s obzirom da se radi u javnom interesu valja ima pravo raditi i “tajne” postupke o kojima vijećnici nisu mogli biti informirani. Kako se gradonačelnik uopće doveo u situaciju da najveći problem njegove vlasti i građana ovog grada mora rješavati mimo javnosti “prečicama”, a ne jednostavno se držati zakonskih okvira – pitaju se vijećnici HRAST-a i podsjećaju na kronologiju događaja s varaždinskim otpadom.

– Prvo je postojao ugovor između grada i privatne tvrtke za obradu bala putem MBO sistema na koji ugovor je središnjaa vlast dala svoje odobrenje te pristala financirati dio sanacije bala o državnom trošku. Političkom odlukom grad podnosi tužbu na ništavost tog ugovora, te za zbrinjavanje bala raspisuje koncesiju početkom 2013. godine kojom odlučuje da se bale neće obrađivati u MBO sustavu, već će se jednostavno izmjestiti na druge deponije. Takvu koncesiju je dobila tvrtka s kojom je grad odgađao potpisati ugovor jer je navodno postojao problem realizacije same koncesije.Tako bale dalje stoje dok krajem 2013. Ministarstvo okoliša ne donese rješenje da se bale defacto oduzimaju Varaždinu te država preuzima brigu o zbrinjavanju bala. U razlozima ujedno navodi da se odustaje od prvotnog sufinanciranja zbrinjavanja bala po ugovoru za koji je grad podnio tužbu, jer je “Grad promijenio uvjete” te odustao od zbrinjavanja putem MBO, a država ne želi sufinancirati jednostavni odvoz otpada. Radi toga Ministarstvo raspisuje međunarodni natječaj koji po žalbi jednog od sudionika natječaja biva poništen, a samo Ministarstvo protiv poništenja podnosi upravnu tužbu. To znači da Ministarstvo ne priznaje spomenutu koncesiju kao zakonito zbrinjavanje bala, te odustaje od sufinanciranja obrade u MBO jer je to bilo regulirano ugovorom koji je sam grad utužio kao ništavim – navodi se u priopćenju HRASTA.

Zašto se gradonačelnik ne drži zakonskih okvira, pitaju se vijećnici HRAST-a

Konačno, na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća gradonačelnik slavodobitno maše dokumentom Fonda.

– U njemu se navodi da će “načelno”sufinancirati zbrinjavanje otpada ukoliko će biti provedena detaljna analiza obrade, pa i preko MBO-a?! Koji apsurd! S jedne strane Ministarstvo ne povlači nalaz inspekcije kojom oduzima predmet koncesije te daje bale u međunarodni natječaj te se bori za taj natječaj premda mu je poništen, što znači da ustvari ne priznaje koncesiju kao zakonito zbrinjavanje bala, a s druge strane Fond načelno nudi sufinanciranje tog istog otpada kroz MBO, u dogovoru s gradom i to putem jednostranog mijenjanja koncesijskih uvjeta što je apsolutno potpuno nezakonito, jer svi drugi ponuđači te koncesije imaju pravo tražiti naknadu štete radi takvog postupka. Tko je tu lud? – pitaju se vijećnici HRASTA koji zaključuju da se iz tih postupaka vidi da nema apsolutno nikakve koordinacije između lokalne i centralne vlasti, a niti jedna od spomenutih strana očito nema dovoljno političke volje, a ni pravnog znanja da taj predmet riješi.

– Ono najgore, to god sada Grad poduzme ne gine mu tužba za naknadu štete u stotinama milijuna kuna od strane preostalih ponuđača koncesija koji su ovakvim rabotama gradskih vlasti oštećene. Eto, to je ono što gradončelnik ne želi reći i ne može riješiti, nego zabija glavu u pijesak. No, neće moći dugo jer će se u tom pijesku ugušiti ako glavu ne izvadi iz njega – navodi se u priopćenju.

Hoće li gradonačelnik raskinuti koncesiju?

– Da stvari nisu tako loše sa smećem u našem gradu, nego su još lošije, ponovo se pobrinuo naš gradonačelnik koji je olako prepustio koncesiju varaždinskoj tvrtki Univerzal za koju je stranka HRAST još početkom godine upozoravala i pitala gradonačelnika da li zna da ista u svojoj energani suspaljuje nezakonito i nedozvoljeni otpad koji zbrinjava po koncesiji dobivenoj u ljeto 2013. Tada je gradonačelnik rekao da to ne zna, ali da će provjeriti. Prošlo je devet mjeseci. Gradonačelnik nije proveo ispitivanje tih navoda, nego HERA koja je u svojem rješenju oko spaljivanja otpada u energani Univerzala, utvrdila cijeli niz nepropisnih postupaka oko zbrinjavanja i naplate električne energije od strane Univerzala. Budući da je jasno kako je Univerzal dobio koncesiju za svježi otpad isključivo za odlaganje otpada, a da je ipak tijekom 2013. spaljivao dio komunalnoga otpada, dakle, postupao suprotno koncesiji, smatramo da je došlo vrijeme da gradonačelnik odgovori na pitanje je li znao da će Univerzal spaljivati otpad i hoće li sada tražiti raskid koncesije uz plaćanje penala zbog nepropisnoga poslovanja? – pitaju se vijećnici HRASTA koji ne mogu vjerovati na na sjednici Gradskog vijeća u ponedjeljak uopće nije predviđena rasprava o stanju s otpadom.

Izvor:
Foto: ILUSTRACIJA RT

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje